Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Veľké reťazce tvrdia, že vyhradené hodiny pre nákupy seniorov by mali byť len počas pracovných dní, nie aj v sobotu. Naznačili, že vzhľadom na zavretie obchodov v nedeľu a obmedzenie predaja predpoludním je reálna hrozba vysokej koncentrácie zákazníkov v sobotu poobede, čo nepovažujú z hľadiska rizika šírenia koronavírusu za dobré.

Kliknite pre všetko o koronavíruse

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte prosím na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Odklad hypoték, spotrebných úverov a lízingu je dohodnutý, debata je o kontokorentoch a kreditkách

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Odklad hypoték, spotrebných úverov a lízingu je dohodnutý, debata je o kontokorentoch a kreditkách. Boris Kollár ohlásil dohodu s bankami o 6- až 9-mesačných odkladoch splátok, detaily zatiaľ nik nezverejnil. Sporným bodom rokovaní nie je len odpustenie bankového odvodu.

Zdieľať

Mnohí kamionisti sa po ceste radšej k rodine nevrátia. Boja sa, že jej prinesú problémy, hovorí šéf združenia dopravcov

Kolóna neďaleko nemeckého Görlitzu. Ilustračné foto - Tasr
Kolóna neďaleko nemeckého Görlitzu. Ilustračné foto – Tasr

Šofér sa ešte ani nevrátil z cesty z Talianska a zamestnávateľ jeho manželky ju už poslal domov. Takýchto prípadov sú tisíce, opisuje šéf združenia Česmad Pavol Jančovič jeden z problémov v medzinárodnej kamiónovej doprave.

Minúta po minúte

Zdieľať

Vláda zavedie aj „moratórium“ na výpovede. „Bude platiť pre tých zamestnancov, ktorí sú momentálne v karanténe, aby v tomto čase nemohli byť prepustení z práce,“ povedal minister Krajniak. V najbližších dňoch chcú predstaviť aj riešenie pre matky, ktorým sa končí materská, ale keďže nie sú otvorené škôlky, nemôžu nastúpiť do práce.

Zdieľať

Vláda ešte neukončila rokovania s bankami o odklade splátok úverov, povedal minister financií Heger. „Každý si uvedomuje, že si je potrebné navzájom pomôcť,“ povedal. Ak aj nie je konkrétny výsledok, neznamená to podľa neho, že by nebola vôľa, ale riešia sa detaily. Dohodu sľubuje do pár dní.

Minister nechcel povedať, či je súčasťou dohody o odklade splátok aj zrušenie bankového odvodu. „Musí to byť jednoduché, dostupné,“ odpovedal na otázku, či pôjde o plošný posun splátok. „Nebude to šikanovanie, ale ide o to, aby sa to dobre nastavilo, a bude to na žiadosť klienta, dolaďujú sa detaily.“

Heger povedal, že stále platí, že štát dá garanciu na úvery pre banky vo výške 500 miliónov eur.

Zdieľať

Každému, komu sa skončilo vyplácanie podpory v nezamestnanosti, sa táto lehota predĺži až do skončenia krízy.  Oznámil to minister práce Milan Krajniak.

Zdieľať

Česká vláda vyplatí živnostníkom, ktorí pocítili ekonomické dôsledky šírenia koronavírusu, jednorazovo 25 000 korún. Musia o podporu požiadať a splniť niekoľko podmienok, napríklad im tržby za prvý kvartál museli klesnúť medziročne o 10 % či museli mať vlani minimálne hrubé príjmy 180-tisíc korún.

O schválení programu na dnešnom rokovaní vlády informovalo ministerstvo financií. Pôvodne uvažovalo, že by podnikateľom vyplácalo 15 000 korún mesačne.

Program bude podľa úradu spravovať finančná správa. Cieľom je, aby žiadatelia získali peniaze už počas apríla.

Podporu správa vyplatí na základe vyplneného formulára, ktorý zverejní do 3. apríla. Žiadosť bude obsahovať čestné vyhlásenie o splnení podmienok na vznik nároku a číslo bankového účtu, na ktorý má byť suma zaslaná. (čtk)

Zdieľať

Sociálna poisťovňa upozorňuje predškolské zariadenia, ktoré  uzavreli prevádzku, že do stredy 1. apríla jej musia poslať zoznam detí, ktoré navštevujú zariadenie.  Zariadenia sociálnych služieb musia do 1. apríla poslať zoznam klientov, ktorým mali poskytovať sociálnu službu, no pre uzatvorenie zariadenia ju poskytovať nemôžu.

Sociálna poisťovňa si v prípade predškolských zariadení na základe žiadosti o OČR podanej rodičom overí, či dieťa naozaj za normálnych okolností navštevuje predškolské zariadenie, resp. či bolo zapísané v tomto zariadení počas krízovej situácie, a teda či rodič spĺňa túto podmienku na priznanie dávky ošetrovné (OČR).

Tento zoznam musia predškolské zariadenia poslať Sociálnej poisťovni na základe novely zákona o sociálnom poistení schválenej minulý týždeň. Sociálna poisťovňa nemôže vyplatiť OČR rodičovi s dieťaťom v predškolskom zariadení, kde si nebude môcť overiť, že dieťa také zariadenie naozaj navštevuje.

V prípade, že Sociálna poisťovňa nedostane od predškolského zariadenia takýto zoznam, dávky rodičom nebude môcť vyplatiť. Ak bude zoznam zaslaný oneskorene, oneskorí sa aj výplata dávky. Vzorový zoznam zverejnila na webe.

To isté platí aj v prípade zariadení sociálnych služieb. Vzorový zoznam klientov zverejnila na webe.

Zdieľať

VÚB nevyplatí dividendy, počúvla odporúčania NBS

Talianski akcionári VÚB si nevyplatia zisk za rok 2019, ale 91 miliónov eur vložia do kapitálu banky. Vypočuli tak odporúčania NBS, ktorá navrhla akcionárom bánk ponechať zisky na Slovensku a posilniť ním tunajšie banky.

Majiteľom VÚB Banky je talianska banková skupina Intesa Sanpaolo.

„Keďže všetci v súčasnosti čelíme mimoriadnej situácii, rozhodli sme sa tento rok nerozdeliť zisk medzi akcionárov a ešte viac takto posilniť kapitál banky pre prípadné ďalšie opatrenia a pomoc pre ľudí,“ hovorí generálny riaditeľ VÚB banky Alexander Resch.

Podľa neho je to zodpovedný a správny krok smerom ku klientom a celej krajine. Valné zhromaždenie sa odkladá na 24. apríl.

VÚB banka mala dať z minuloročného zisku 114,1 mil. eur na výplatu dividend 80 percent.

V minulom roku banka vyplatila na dividendách rovnako veľký podiel, vtedy to bolo 125,05 mil. eur.

S rozhodnutím nevyplácať dividendy a odkladať vyplácanie bonusov prichádzajú postupne viaceré veľké európske bankové domy. Takéto odporúčanie totiž padlo aj od Európskej centrálnej banky.

Zdieľať

Vedenie U. S. Steel Košice a odborári sa dohodli na predĺžení platnosti súčasnej kolektívnej zmluvy o jeden mesiac, pôvodne mala vypršať v utorok. Skrátený pracovný čas bude v oceliarňach podobne ako tento mesiac aj v apríli.

Pre TASR to potvrdil hovorca spoločnosti Ján Bača.

Rokovania predstaviteľov odborov a vedenia podniku o novej kolektívnej zmluve sa začali 22. januára. „Vzhľadom na vývoj pandémie, ktorá zasiahla aj Slovensko, ako aj s ohľadom na situáciu na trhu s oceľou, ktorá sa zhoršuje už viac než rok, sa sociálni partneri dohodli na predĺžení platnosti súčasnej kolektívnej zmluvy, a to na ďalších 30 dní, čo poskytuje čas na to, aby sa spoločnosť pripravila na výzvy, ktoré ju čakajú v budúcnosti,“ spresnil Bača. Dodal, že rokovania zamestnávateľa s odborovými organizáciami budú pokračovať.

Ako uviedol predseda Rady odborov OZ KOVO v hutníckom podniku Juraj Varga, na predĺžení platnosti zmluvy sa dohodli v utorok, a to po desiatom kole konštruktívnej debaty. „Rokujeme ďalej,“ povedal.

Tak ako počas marca, pracovný čas bude v U. S. Steel Košice aj v apríli skrátený minimálne o jednu zmenu a maximálne o dve. Za deň, keď zamestnanci ostanú doma, dostanú 60-percentnú náhradu mzdy.

Ako Varga pripomenul, dôvodom opatrenia je naďalej nepriaznivá situácia v hutníckom priemysle, ku ktorej sa pridali aj okolnosti súvisiace s novým koronavírusom.

V oceliarňach zaviedli skrátený pracovný čas už vlani v máji. V júni došlo k odstávke jednej z vysokých pecí.

Následne továreň oznámila, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500 s cieľom zlepšiť finančné postavenie firmy. Časť zamestnancov následne využila na dobrovoľný odchod z podniku motivačné odmeny.

Košický U. S. Steel má okolo 9000 zamestnancov, s dcérskymi spoločnosťami je ich spolu zhruba 10 500. (tasr)

Zdieľať

Výpadok produkcie v slovenských automobilkách pre koronavírusové odstávky presiahol zatiaľ 52-tisíc vozidiel. Dočasné uzatvorenie tovární sa dotýka najmenej 20-tisíc pracovníkov, uvádza Európske združenie výrobcov áut ACEA.

Výroba áut v EÚ priamo zamestnáva 2,6 milióna ľudí, širší automobilový priemysel priamo alebo nepriamo dáva prácu 13,8 milióna osôb.

Závery ACEA:

  • prerušenie výroby sa týka viac než 1,1 milióna Európanov pracujúcich vo výrobe automobilov (údaje zahŕňajú iba výrobu osobných a úžitkových áut, dosah na širší dodávateľský reťazec je výraznejší),
  • výpadok v európskej výrobe spôsobený opatreniami proti koronavírusu presiahol 1,2 milióna vozidiel,
  • priemerná doba trvania odstávok dosahuje 16 pracovných dní,
  • výrobné straty sa môžu zvyšovať, ak sa budú odstávky predlžovať alebo sa pozastaví prevádzka v ďalších závodoch.

Aké sú prognózy vývoja trhu:

Podľa ratingovej agentúry Moody’s Investors Service sa celosvetový predaj áut tento rok zníži o 14 %, v západnej Európe až o 21 %.

V budúcom roku čaká oživenie trhu. Jeho rozsah bude do veľkej miery závisieť od toho, kedy dosiahne šírenie koronavírusu vrchol na kľúčových trhoch a ako rýchlo sa obnoví spotrebiteľská dôvera. (čtk, acea)

Zdieľať

Nemecko odmieta koronabondy, teda spoločné európske dlhopisy, ktoré žiadajú niektoré krajiny eurozóny na zmiernenie dosahu koronakrízy. Proti nim sa vyslovil spolkový minister financií Olaf Scholz aj šéf CSU Markus Söder.

„Som pevne presvedčený o tom, že sa teraz budeme musieť pozrieť, či dokážeme mobilizovať prostriedky v rozpočte EÚ, ktoré by pomohli predovšetkým v krajinách, ktoré majú veľké finančné potreby na zdravotnú opateru svojich občanov alebo na stabilizáciu svojej ekonomiky,“ povedal Scholz na spoločnej tlačovej konferencii so Söderom.

Je jasné, že je potrebná európska solidarita a pomoc aj zo strany Nemecka, zdôraznil Söder. Koronadlhopisy sú však podľa neho zlou cestou.

Namiesto toho je potrebné využiť stály euroval, teda Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM). Fond, ktorý bol vytvorený na podporu krajín eurozóny v problémoch, má najvyšší rating a dokáže lacno získať peniaze na trhu.

„To považujeme za viac než obhájiteľné.“ S týmto názorom súhlasí aj Scholz.

Podľa Scholza úverová kapacita ESM predstavuje zhruba 500 miliárd eur. Fond má aj vlastný kapitál vo výške 80 miliárd eur, dodal Scholz, takže nemá problém s financovaním úverov.

V utorok na budúci týždeň má predložiť návrhy opatrení na spoločnú európsku reakciu na aktuálnu ‚koronakrízu‘ aj euroskupina, uviedol v pondelok jej šéf Mario Centeno na Twitteri. Na pozadí je práve spor o koronabondy.

Lídri členských štátov EÚ tento spor nedokázali vo štvrtok vyriešiť a euroskupina dostala za úlohu predložiť nové návrhy.

Lídri Talianska, Francúzska, Belgicka, Grécka, Portugalska, Španielska, Írska, Slovinska a Luxemburska minulý týždeň vyzvali na emisiu spoločných dlhopisov. „Musíme si priznať vážnosť situácie a nevyhnutnosť ďalších opatrení na podporu našich ekonomík,“ napísali v spoločnom liste. „Musíme pracovať na spoločnom dlhovom nástroji emitovanom európskou inštitúciou na získanie peňazí na trhu za rovnakých podmienok a v prospech všetkých členských krajín.“

Spoločné európske dlhopisy sú spornou témou. Odmietajú ich krajiny s prísnejšou fiškálnou politikou, ako sú Nemecko, Holandsko a Rakúsko, ktoré sa obávajú rizík spojených so zviazaním svojho dlhu s vysoko zadlženými krajinami, ako sú Taliansko, Grécko alebo Portugalsko. (tasr)

Zdieľať

O zapojenie do schémy kurzarbeitu požiadalo v marci 470-tisíc nemeckých firiem. Minister práce Hubertus Heil čaká, že do systému štátnej podpory udržania zamestnanosti sa začlení oveľa viac ľudí ako počas finančnej krízy v roku 2009.

Žiadosti podali podniky z mnohých sektorov, osobitne z oblasti maloobchodu, hotelierstva a cateringu. „Znamená to, že milióny zamestnancov si budú môcť udržať pracovné miesta,“ cituje Heila agentúra Reuters.

Fakty o nemeckom kurzarbeite:

  • Na jar 2009 sa do programu zapojilo 1,4 milióna zamestnancov. Podľa Petra Weissa, experta CDU na trh práce, sa v čase pandémie koronavírusu môže toto číslo strojnásobiť.
  • Marcová záplava žiadajúcich firiem je v príkrom kontraste s februárovými 1900 prípadmi. V minulom roku prejavilo záujem o schému mesačne v priemere 1300 podnikov.
  • Ide o tradičný nástroj štátnej podpory nemeckého trhu práce. Pracovníci prechádzajú dočasne na skrátený pracovný úväzok, väčšiu časť mzdy im hradí štát.

V Nemecku sú zatvorené školy, obchody, reštaurácie a športoviská, mnohé firmy prerušili prevádzku, aby pomohli spomaliť šírenie epidémie.

Dosah koronavírusových obmedzení sa zatiaľ neprejavil v oficiálnych štatistikách nemeckej nezamestnanosti.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať