Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Povesť štátnych inžinierov je už taká zlá, že diaľnica načas je šokom
  • Inflácia: Tempo rastu cien sa v júli spomalilo na 1,7 %, čo je najmenej od októbra 2017

Na obrane plánujú ďalší nákup lietadiel. Hľadá sa nástupca slávnych albatrosov, veľký záujem majú Česi

O slovenskú zákazku sa usiluje české Aero, ktoré potrebuje zákazníka pre svoj nový model albatrosa L-39 NG. Foto – Aero
O slovenskú zákazku sa usiluje české Aero, ktoré potrebuje zákazníka pre svoj nový model albatrosa L-39 NG. Foto – Aero

Na ministerstve obrany plánujú ďalší nákup lietadiel, tentoraz by malo ísť o osem až desať podzvukových strojov. Podľa ministra Naďa je potrebné nahradiť cvičné československé lietadlá Albatros.

Minúta po minúte

Indexy Dow Jones a S&P 500 vo štvrtok oslabili. Rokovania o ďalšom balíku pomoci pre americkú ekonomiku sa dostali do slepej uličky. Neistotu na trh by mohli priniesť americké prezidentské voľby, ktoré budú približne o 12 týždňov.

  • Index Dow Jones klesol o 80,12 bodu na 27 896,72 bodu
  • S&P 500 oslabil o 6,92 bodu na 3373,43 bodu
  • Nasdaq stúpol o 30,26 bodu na 11 042,50 bodu

Akcie Cisco Systems sa prepadli o 11,2 percenta. Firma zverejnila odhad výnosov a zisku na prvý fiškálny štvrťrok, ktorý zaostal za odhadmi analytikov. Akcie firmy Apple naopak stúpli o 1,8 percenta.

Investori sa nevzdávajú nádeje, že demokrati a Biely dom sa dohodnú na novom stimulačnom balíčku, ktorý pomôže ekonomike zotaviť sa z koronakrízy. Rokovania sa teraz zadrhli hlavne na otázke financovania pošty a volebnej infraštruktúry.

Neistotu na trh by mohli podľa analytikov priniesť americké prezidentské voľby. Do volebného dňa teraz zostáva približne 12 týždňov.

Náladu na trhu dnes zlepšila správa, že v USA minulý týždeň požiadalo o podporu zhruba 963 000 ľudí. Prvýkrát od polovice marca, kedy sa v krajine začali zavádzať opatrenia proti šíreniu koronavírusu, je tak ich počet za týždeň nižší ako milión. Analytici očakávali, že o podporu požiada približne 1,15 milióna ľudí.

Americký dolár dnes oslabil. Môže za to skutočnosť, že rokovania o ďalšom balíku pomoci pre americkú ekonomiku sa dostali do slepej uličky. Dolárový index klesol o 0,2 percenta na 93,29 bodu. Euro voči doláru posilnilo o 0,2 percenta na 1,1808 USD. Dolár k jenu mierne stúpol o 0,1 percenta na 106,94 JPY. Euro voči jenu vzrástlo o 0,3 percenta na 126,28 JPY. (čtk, reuters)

Automobilka Daimler dosiahla v USA dohodu o urovnaní sporu v súvislosti s emisiami, zaplatiť by mala 1,5 miliardy dolárov. Daimler čelí problémom, ktoré spôsobil softvér aj v Európe, nemeckí investori žiadajú kompenzácie v hodnote približne 1 miliardy dolárov.

Viaceré nemecké automobilky sa dostali do problémov po tom, ako Volkswagen priznal, že do áut po celom svete nainštaloval softvér, ktorý umožňuje manipulovať s testmi emisií oxidov dusíka.

Najväčšiu nemeckú automobilku stál škandál na pokutách, spätnom odkúpení áut a iných nákladoch už približne 30 miliárd eur. Následne boli preverované aj ďalšie automobilky. (tasr)

Viaceré veľké zaisťovne sa pripravujú na možné finančné straty spôsobené výbuchom v bejrútskom prístave. Iba škody na majetku môžu presiahnuť 7 miliárd dolárov, uviedol vo svojom odhade Inštitút pre medzinárodné financie.

Aj keď poistená je iba časť z poškodeného majetku, aj tak môžu finančné dôsledky výbuchu mnohé zaisťovacie spoločnosti tvrdo zasiahnuť. S tým počíta jedna z najväčších zaisťovní Munich Re, ako aj konkurenčná zaisťovňa Hannover Re.

Len škody na poistenom majetku v samotnom prístave a na lodiach môžu dosiahnuť stovky miliónov dolárov.

Ako uviedla americká maklérska spoločnosť Guy Carpenter & Co., pre zaisťovacie spoločnosti budú vysokú záťaž predstavovať najmä veľké podniky nachádzajúce sa neďaleko zničeného bejrútskeho prístavu. Pri tých je omnoho väčšia pravdepodobnosť, že boli poistené, než domy a malé firmy. (tasr, bloomberg)

Zamestnanci U. S. Steel Košice odmietli predlžovanie pracovného času z 35,5 na 37,5 hodiny. Kolektívnych vyjednávačov z Rady odborov OZ KOVO podporili stovky zamestnancov pochodom v centre Košíc.

„My sme odhodlaní nevzdať sa tohto pracovného času. Zamestnávateľ chce na obdobie platnosti kolektívnej zmluvy naťahovať pracovný čas a my vieme, čo za tým celým je, a to je jednoznačný úmysel v budúcnosti sa dotknúť opäť zamestnanosti, preto si tento pracovný čas chránime,“ uviedol predseda výboru Rady odborov OZ KOVO v oceliarňach Juraj Varga.

V otázke možného predĺženia pracovného času pripustil len výnimočné prípady so statusom spolurozhodovania. Zvýšenie pracovného času by sa celkovo malo týkať 5500 zamestnancov.

Na míting, ktorý zvolali odbory pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici, prišlo zhruba 500 zamestnancov; ich účasť na tento počet limitovali obmedzenia proti šíreniu nového koronavírusu. Akcia trvala polhodinu. (tasr)

Protest zamestnancov U. S. Steel v Košiciach. Foto - TASR
Protest zamestnancov U. S. Steel v Košiciach. Foto – TASR

Gazprom v 1. polroku znížil vývoz plynu do Európy, vrátane Turecka, o 18 % na takmer 79 miliárd kubických metrov. Dopyt po surovine poznačila pandémia koronavírusu a s ňou spojené obmedzenia, ktoré zasiahli hospodársku aktivitu.

Výrazné zníženie exportu znamená, že pre Gazprom bude náročné dosiahnuť celoročný cieľ, ktorý počíta s vývozom vyše 166,6 miliardy kubických metrov. Vlani do Európy dodal 199,2 miliardy kubíkov.

Firma čelí aj konkurencii ďalších zdrojov plynu, ako sú dodávky skvapalneného zemného plynu po mori.

Gazprom je kľúčovým dodávateľom plynu pre viaceré európske krajiny, na dodávkach na kontinent má podiel zhruba 35 %. Firma očakáva, že dopyt po plyne v Európe sa začne opäť zvyšovať od 3. štvrťroka.

Viac o exporte Gazpromu v 1. polroku:

  • vývoz do západnej Európy klesol o pätinu a do krajín strednej a východnej Európy o vyše 15 %;
  • export do Nemecka, ktoré je pre Gazprom najväčším trhom, sa prepadol o štvrtinu;
  • dodávky do Číny, s ktorými firma začala vlani v decembri, dosiahli 1,57 mld. kubických metrov.

Gazprom kontroluje najväčšie zásoby zemného plynu na svete a je jeho monopolným vývozcom z Ruska prostredníctvom plynovodov. Tvrdí, že má 18-percentný podiel na globálnych rezervách plynu a na celosvetovej ťažbe sa podieľa asi 14 %. (čtk)

Kľúčoví zamestnávatelia v Galante požiadali primátora Petra Pašku, aby mesto zvážilo usporiadanie podujatí, aby nedošlo k ohrozeniu výroby a zamestnanosti. Dodal, že krízový štáb sa rozhodol dať podujatiam zelenú, a to na základe stanoviska hygienikov.

„Moji najbližší, ani ja osobne, sa podujatí nezúčastníme, všetkých vás žiadam o zodpovedný prístup k sebe i svojim blízkym. Platia pravidlá, treba ich dodržiavať. V prípade nedodržiavania týchto pravidiel budú akcie zrušené,“ uviedol na Facebooku Paška.

Počet letecky prepravených pasažierov v Európe sa tento rok zníži o 60 %, odhaduje združenie IATA. V júni prognózovalo pokles o vyše polovicu. Podľa organizácie je v leteckej doprave a turizme ohrozených 7 miliónov pracovných miest.

Zhoršenie výhľadu IATA zdôvodňuje pretrvávajúcimi obmedzeniami cestovania a obavami z druhej vlny pandémie koronavírusu. Letecká doprava v Európe sa v posledných týždňoch zotavovala, no menej, než by si želali aerolínie.

Niektoré európske štáty z dôvodu nárastu počtu nových prípadov koronavírusu zavádzajú obmedzenia, prípadne o nich uvažujú.

Británia v júli zaviedla karanténu pre cestujúcich zo Španielska. Na zoznam neskôr pribudlo Belgicko a Londýn zvažuje rozšírenie opatrenia aj o pasažierov prichádzajúcich z Francúzska. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať