Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Americký senát schválil rekordný balík na podporu ekonomiky vo výške 2,2 bilióna dolárov. Stovky miliárd dolárov pôjdu do najhoršie zasiahnutých priemyselných odvetví, americké rodiny zasa získajú priame výplaty v hodnote asi 500 miliárd dolárov.
Časť peňazí je určená pre malé podniky, ďalej na rozšírenú podporu v nezamestnanosti, pre nemocnice a ďalšie zdravotnícke zariadenia.

Zákon, ktorý má 880 strán, je najrozsiahlejším súborom stimulačných opatrení v histórii krajiny a podľa vodcu opozičných demokratov v Senáte Chucka Schumera je bezprecedentný. Prijali ho po niekoľkých dňoch náročných rokovaní.

„Naše zdravotníctvo nie je pripravené na chorých. Naši pracujúci sú bez práce. Naše firmy nemôžu podnikať. Naše továrne stoja. Motor americkej ekonomiky sa zastavil,“ opísal situáciu.

Snemovňa reprezentantov bude o zákone hlasovať v piatok a prezident Donald Trump povedal, že opatrenia podpíše, len čo ich dostane na stôl. (čtk)

Kliknite pre všetko o koronavíruse

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte prosím na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

 • Prognóza: Slovenská ekonomika by sa mala ku koncu tohto roka prepadnúť v stálych cenách o 6,1 %, odhadli bankoví analytici
 • Médiá: Agentúra SITA prepúšťa a dočasne znižuje platy, úsporné opatrenia oznámili časopisy Trend a Téma
 • Ropa:  Jej ceny pokračujú v prepade, klesla na 18-ročné minimum
 • Automobilky: Toyota dočasne zastaví všetky svoje fabriky v Európe
 • Napíšte nám: Čo si myslíte o vládom balíku na pomoc ekonomike?
 • Ekonomický newsfilter: Matovičova koalícia prekvapila, ohlásila trikrát väčšiu pomoc, ako sa čakalo
Zdieľať

Ďalší príbeh podnikateľa o tom, prečo gastrobiznis nemá vankúš, aby bez pomoci prežil

V nitrianskej Polievkárni už taká dobrá nálada nevládne, dnes vyrábajú stratu. Foto – archív spoločnosti
V nitrianskej Polievkárni už taká dobrá nálada nevládne, dnes vyrábajú stratu. Foto – archív spoločnosti

Podnikatelia z gastrobiznisu poslali otvorený list premiérovi, tvrdia, že ak sa reštaurácie rýchlo neotvoria, polovica podnikov môže po mesiaci skončiť. Opatrenia vítajú, ale vláda by ich mala sústrediť na jeden web aj s formulárom žiadosti o pomoc.

Minúta po minúte

Zdieľať

Po automobilkách označil prvú vládnu výpomoc na zmiernenie dôsledkov koronavírusu za nedostatočnú aj košický U. S. Steel. Oceliarne očakávajú, že vláda predsa len ešte zavedie ďalšie opatrenia, ktorými viac pomôže aj veľkým firmám.

Ohlásená mzdová výpomoc vlády je totiž pre jeden podnik obmedzená len do výšky 200-tisíc eur. Podniky s tisíckami zamestnancov z nej v prepočte na jedného pracovníka vyťažia výrazne menej.

„Rozumieme tomu, že vláda má extrémne málo času v extrémne vypätej situácii, a preto trpezlivo čakáme na opatrenia, ktoré by pomohli aj veľkým priemyselným podnikom. Doteraz prijaté opatrenia totiž zatiaľ nepokrývajú problémy, ktoré stoja pred veľkými priemyselnými firmami. Trpezlivo čakáme, pretože vidíme, že prebieha komunikácia medzi zamestnávateľmi a ministerstvami, a potom očakávame rázne kroky,“ zhodnotil pre Denník E hovorca oceliarní Ján Bača.

Na otázku, či by oceliarne zamestnávajúce 10-tisíc ľudí pristúpili k hromadnému prepúšťaniu, ak by vláda nepomohla veľkým firmám viac, podnik priamo nereagoval.

Jednoznačné stanovisko k otázke prepúšťania nemal v nedeľu ani Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP), hoci doterajšie opatrenia vlády označil tiež za nedostatočné. Zväz združuje všetky štyri automobilky na Slovensku, ale aj desiatky dodávateľov.

ZAP tiež požiadal vládu o zavedenie kurzarbeitu, ktorý už praktizuje Nemecko, Rakúsko a Spojené kráľovstvo a ktorý je založený na tom, že v čase vynútených odstávok fabrík sa na mzdy ich zamestnancov automaticky skladajú nielen samotné podniky, ale aj vláda.

Denník E sa dnes zaujímal o možnosť zavedenia kurzarbeitu aj na ministerstve hospodárstva. „Rezort hospodárstva v súčasnosti intenzívne pracuje na príprave ďalších ekonomických opatrení, ktoré budú sektorovo zamerané a presne cielené na jednotlivé odvetvia zasiahnuté koronakrízou. Podrobnosti budú predstavené v čo najkratšom čase,“ reagovalo tlačové oddelenia ministerstva.

Jeho šéf Richard Sulík v nedávnom rozhovore pre Denník E uviedol, že na určité obdobie a pre určité prípady je kurzarbeit oprávnený. Tiež dodal, že vo vláde sa treba nad ním zamyslieť.

Zdieľať

Ekonomická nálada v eurozóne sa v marci pre koronavírus rekordne prepadla. Výrazne klesla dôvera medzi spotrebiteľmi aj vo všetkých hospodárskych odvetviach. V mnohých prípadoch sa tak stalo ešte pred zavedením koronavírusových obmedzení.

Index dôvery v eurozóne sa oproti februáru znížil o 8,9 bodu na 94,5 bodu. Ide o najvýraznejší medzimesačný pokles od roku 1985, keď sa začala táto štatistika sledovať, píše Reuters.

Hodnota ukazovateľa je najnižšia od roku 2013, ale mierne prekonala odhady analytikov.

Väčšina respondentov odpovedala na otázky pred zavedením opatrení proti šíreniu nákazy v jednotlivých štátoch. V prípade Nemecka a Talianska sa to týka 71 až 85 % odpovedí, vo Francúzsku vyše 95 %.

Zdieľať

Ceny ropy pokračujú v prepade, európska zmes Brent odpisuje zhruba 8 % a dostala sa pod 23 dolárov za barel, čo je najmenej od novembra 2002. Za výrazným zlacnením sú dosahy pandémie koronavírusu.

Pre koronavírus klesá dopyt nielen po rope, ale tiež po niektorých ďalších komoditách. Ťažba však zostáva vysoká, preto je na trhu čoraz viac ropy, ktorú teraz nikto nepotrebuje.

 • cena ropy Brent dopoludnia klesala o 8,2 % na 22,89 dolára za barel,
 • americká ľahká ropa WTI strácala 5,3 % na 20,38 dolára za barel. Ráno sa prepadla pod 20 dolárov a drží sa blízko 18-ročného minima.

Ceny ropy za uplynulý mesiac klesli o viac ako polovicu. Padať začali, keď sa Saudskej Arábii nepodarilo presvedčiť Rusko, aby podporilo spoločnú dohodu s kartelom OPEC o koordinovanom znížení ťažby. Obe krajiny potom oznámili, že ju zvýšia.

Deje sa tak v čase, keď rafinérie po celom svete spracovávajú menej ropy a klesá dopyt po pohonných látkach, pretože letecké spoločnosti odstavili veľkú časť flotily. Na cestách je tiež menej áut, keďže mnohé krajiny pre koronavírus obmedzili cestovanie.

Podľa analytikov je kolaps dopytu pre koronavírusové opatrenia hlavným dôvodom prepadu cien ropy. (čtk, bbc)

Zdieľať

Reťazec Tesco prijal viac ako 850 nových dočasných kolegov, vytvoril pre nich flexibilné pracovné miesta na dobu určitú. Chce tak uspokojiť zvýšený dopyt zákazníkov po potravinách v obchodoch a pri online nakupovaní.

Tesco spustilo intenzívnu náborovú kampaň na Slovensku a vo všetkých ďalších krajinách strednej Európy, kde pôsobí. Tvrdí, že promptnou reakciou na aktuálnu mimoriadnu situáciu sa podarilo pomôcť mnohým rodinám, ktoré teraz čelia dočasnej strate zamestnania.

O dočasné pracovné miesta prejavilo záujem približne 1100 uchádzačov. Tesco prijalo nových kolegov najmä do tímov v pokladniciach, doplňovania tovaru a Tesco Online nákupov. Priemerný vek uchádzačov bol 35 rokov. Väčšina z nich pôvodne pracovala v gastronómii a hotelierstve, taxi službách či vo výrobnom sektore.

Zdieľať

Maloobchodníci nepovažujú opatrenia vlády za dostatočné

Limit príspevkov 200-tisíc eur na jednu firmu považujú maloobchodníci za diskriminačný a potrebujú pomôcť najmä s nájomným. Iniciatíva slovenských maloobchodníkov, do ktorej sa zapojilo takmer 50 obchodov, napriek tomu opatrenia vlády na riešenie dôsledkov epidémie víta a chce jej pri tvorbe ďalších opatrení pomôcť.

„Vítame rozhodnutie vlády Slovenskej republiky prijať viacero opatrení na ochranu podnikateľov a živnostníkov pred dopadmi pandémie Covid-19. Rozumieme, že ide len o prvý návrh opatrení novej vlády, avšak ako iniciatíva združujúca slovenských maloobchodníkov ich v tejto chvíli nepovažujeme za dostatočné, keďže neriešia viacero problémov, ktorým maloobchodníci čelia,“ píše sa vo vyjadrení iniciatívy, ktoré podpísali zástupcovia spoločnosti NAY, Martinusu, FAnn-Parfumérie, Cinemaxu a ďalších maloobchodných firiem z rôznych segmentov maloobchodu.

Na čo upozorňujú obchodníci: 

 • Viaceré opatrenia sú nedostatočne zadefinované a z pohľadu maloobchodníkov zatiaľ nejednoznačné.
 • Nastavený maximálny limit príspevkov 200-tisíc eur na jednu spoločnosť považujú za diskriminačný voči väčším zamestnávateľom a môže mať za následok ohrozenie veľkého množstva pracovných miest.
 • Žiadne z opatrení nepomáha riešiť problém s platením nájomného. Väčšina prenajímateľov naďalej vyžaduje platby aj za prenájom priestorov prevádzok, ktoré obchodníci v súčasnosti nemôžu využívať.
 • Maloobchodníci patria medzi najviac zasiahnutú časť slovenskej ekonomiky, preto vyzývajú vládu, aby pripravila aj adresné opatrenia pre tento segment.
 • Okrem kompenzácie miezd zamestnancov považujú za nutné pripraviť aj legislatívnu úpravu vzťahov s prenajímateľmi tak, aby boli vzájomné vzťahy oboch strán rovnocenné.

Iniciatíva maloobchodníkov zároveň deklaruje, že sú pripravení na takýchto opatreniach spolupracovať a kedykoľvek ich konzultovať.

Zdieľať

Slovenská ekonomika by sa mala ku koncu tohto roka prepadnúť v stálych cenách o 6,1 %. Vyplýva to z marcovej makroekonomickej predikcie vybraných bánk, ktorú zverejnila Národná banka Slovenska.

Analytici medzimesačne výrazne zmenili odhad rastu HDP na tento rok. Zatiaľ čo ešte vo februári očakávali 2,2 % rast ekonomiky, ku koncu tohto roka podľa marcového prieskumu má klesnúť o 6,1 %.

Ku koncu tohto roka by sa mala výraznejšie zvýšiť aj nezamestnanosť. Podľa odhadov by mala dosiahnuť 7,8 %, ešte vo februári analytici očakávali, že bude na úrovni 5,9 %.

Spomaliť by sa mal aj rast nominálnych miezd. Tie by v tomto roku mali dosiahnuť tempo rastu na úrovni 3 %, vo februári analytici očakávali rast na úrovni 7,6 %.

Miera zamestnanosti by ku koncu tohto roka podľa analytikov mala klesnúť o 1,7 %, vo februári očakávali jej rast na úrovni 1,2 %.

Budúci rok však bankoví analytici mierne zlepšili odhad rastu o 2,6 percentuálneho bodu a ekonomika má rásť 4,7 % tempom v stálych cenách.

Ku koncu budúceho roka by mala zamestnanosť dosiahnuť rast 1,3 %, miera nezamestnanosti by mala zostať na vyššej úrovni, a to 7,3 %, a nominálne mzdy by mali rásť 3,7 % tempom. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať