Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Mičovský pochopil, že ani poriadok nemožno robiť len tak hŕŕ
 • Tendre: Druhý najväčší tender v histórii železníc vyhrali Strabag a Eurovia, majú prestavať železničný uzol Žilina
 • Prognóza: Slovenská ekonomika sa podľa odhadu rozpočtovej rady v druhom štvrťroku prepadne o 11 %
 • Pomoc: O ochranu pred konkurzmi požiadal prvý štátny podnik – nitriansky Agrokomplex
 • Pomoc podnikom a SZČO: Úrady práce vyplatili v štátnych schémach zatiaľ zhruba 140 miliónov eur
 • Radíme: Ako odmietnuť odklad dovolenky a kedy sa dajú získať peniaze

Minúta po minúte

Zdieľať

Americké akcie zmazali väčšinu dnešných strát po vystúpení Donalda Trumpa, ktorý neoznámil odvetné clá na Čínu, hoci sa toho investori obávali. Zatiaľ čo Dow Jonesov index uzavrel seansu miernym poklesom, S&P 500 a Nasdaq sa spevnili.

V týždňovom a v mesačnom porovnaní sa všetky tri indexy posilnili.

Ako sa dnes obchodovali akcie na Wall Street

 • Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie 30 popredných amerických podnikov, klesol o 0,07 percenta a uzavrel na 25 383,11 bodu.
 • Širší index S&P 500 vzrástol o 0,48 percenta na 3044,31 bodu.
 • Index technologického trhu Nasdaq sa zvýšil o 1,29 percenta na 9489,87 bodu.

Potláčanie autonómie Hongkongu

Investori dnes čakali na Trumpovu tlačovú konferenciu ohľadom bezpečnostného zákona pre autonómny Hongkong, ktorý vo štvrtok schválil čínsky parlament. Kritické reakcie sa ihneď ozvali nielen zo Spojených štátov, ale aj z ďalších krajín, ktoré považujú zákon za obmedzenie autonómie Hongkongu.

Trump počas svojho vystúpenia nezmienil žiaden krok, ktorý by mohol obmedziť prvú fázu obchodnej dohody uzavretej medzi Washingtonom a Pekingom v polovici januára.

Americký prezident povedal, že dal pokyn vláde, aby spustila proces rušenia politických výnimiek, ktoré Hongkongu poskytovali zo strany USA oproti pevninskej Číne špeciálne postavenie.

Dodal, že Spojené štáty tiež zakážu vstup do krajiny „potenciálne rizikovým“ osobám z Číny a začnú sankcionovať čínskych oficiálnych činiteľov, ktorí sú podľa Washingtonu zodpovední za podrývanie hongkonskej ekonomiky. (čtk)

Dow Jonesov index. Screenshot - Google
Dow Jonesov index. Screenshot – Google
Zdieľať

Ceny ropy sa v máji po aprílovom kolapse výrazne zvýšili. Severomorská ropa Brent si za mesiac pripísala 40 percent, teda najviac od marca 1999, americká ľahká ropa WTI 88 percent, čo je jej najprudší mesačný nárast v histórii.

V priebehu dnešného obchodovania si Brent pripísal 0,1 percenta a uzavrel na 35,33 dolára za barel. WTI zdražela o 5,3 percenta na 35,49 dolára za barel.

Ceny ropy v poslednom čase ťažia z nádejí na oživenie dopytu v dôsledku uvoľňovania opatrení proti koronavírusu i z dohody kartelu OPEC a ďalších ťažiarov o obmedzení dodávok suroviny na trh. Naďalej však zostávajú hlboko pod úrovňami z obdobia pred príchodom koronavírusovej krízy.

Ťažba ropy v rámci kartelu OPEC v máji podľa dnešnej správy agentúry Reuters klesla na najnižšiu úroveň za dve desaťročia. OPEC a ďalší poprední ťažiari na čele s Ruskom sa minulý mesiac dohodli, že v máji a v júni znížia dodávky ropy o takmer 10 miliónov barelov denne.

Štvrtkové údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA) však ukázali, že zásoby ropy v USA sa minulý týždeň zvýšili o 7,9 milióna barelov na 534,4 milióna barelov. Dopyt po pohonných hmotách v USA zostáva podľa analytikov slabý, hoci niektoré štáty uvoľňujú reštrikcie na cestovanie, ktoré zaviedli v reakcii na šírenie koronavírusu. (čtk)

Zdieľať

Európska komisia zhoršila prognózu obchodu EÚ so zvyškom sveta. Na tento rok očakáva pokles o 868 miliárd eur, teda o vyše 10 percent. V apríli predpokladala pokles o 525 miliárd eur. (čtk)

Zdieľať

Staviteľ bratislavského obchvatu D4R7 Construction potvrdil, že polícia predviedla jedného z manažérov firmy na výsluch. Postup polície označila firma za mimoriadne prekvapivý, hovorí, že so slovenskými orgánmi vždy spolupracovala.

Konzorcium, ktoré tvorí španielska stavebná firma Ferrovial Agroman a rakúska Porr Bau, neuviedlo, ktorý z jej predstaviteľov bol zadržaný.

„Rešpektujeme právomoc slovenských orgánov vyšetrovať akékoľvek otázky, ktoré považujú za relevantné, no očakávame, že kroky, ktoré sú podnikané voči našej spoločnosti a jej pracovníkom, budú rozumné a primerané s ohľadom na okolnosti,“ reagovala D4R7.

Konzorciu sa nepáči, že sa informácie o jej pracovníkoch dostali do médií skôr, než sa stihli vyjadriť. „Vyzývame orgány činné v trestnom konaní, aby v súlade s princípmi právneho štátu rešpektovali prezumpciu neviny a aby sa zdržali používania nezákonných, zbytočných a neprimeraných opatrení,“ uzavrela D4R7. (tasr, n)

Zdieľať

Na opatreniach prvej pomoci, ktoré administrujú úrady práce, štát do štvrtka vyplatil 143,6 milióna eur, z toho 72,4 milióna za marec. Štatistiky o pomoci zhrnul Inštitút sociálnej politiky, ktorý patrí pod ministerstvo práce.

Čo ukázali dáta za marec

 • Za marec dostali najväčšiu časť pomoci veľké podniky – 27,3 milióna eur. Nasledovali mikropodniky (19,8 milióna eur), malé podniky (12,3 milióna eur) a stredné podniky (9,3 milióna eur). Zvyšok sumy pripadá na neurčených žiadateľov.
 • Najväčšia suma smerovala do priemyselnej výroby, veľkoobchodu a maloobchodu, ubytovacích a stravovacích služieb.
 • Uvedené podrobnejšie sumy sú k 26. máju (utorku), ďalšie údaje v analýze k 28. máju (štvrtku).

Minister práce Milan Krajniak v stredu po rokovaní vlády vyhlásil, že celková suma od začiatka vyplácania pomoci dosiahla až 228 miliónov eur. Do údajov tak zrejme zarátal ďalšie druhy pomoci, medzi ktoré patrila možnosť využiť pandemické ošetrovné alebo nemocenské, ako aj odklad odvodov za marec alebo ich odpustenie za apríl.

Celá analýza je zverejnená na webe ministerstva práce.

Zdieľať

Polícia zadržala ráno jednu osobu v súvislosti s výstavbou bratislavského obchvatu. Dôvodom je trestná činnosť ohrozenia a poškodenia životného prostredia. Podľa televízie Markíza by zadržaným mohol byť šéf spoločnosti D4R7 Construction.

D4R7 Construction je staviteľom bratislavského obchvatu, konzorcium tvorí španielska stavebná firma Ferrovial Agroman a rakúska Porr Bau. Vedie ho Michael Heerdt.

„V súčasnosti policajný vyšetrovateľ vykonáva so zadržanou osobou procesné úkony v súlade s trestným poriadkom. Vzhľadom na to, aby nedošlo k ich zmareniu, nie je možné poskytnúť ďalšie informácie. Hneď ako to procesná situácia dovolí, budeme verejnosť o prípade informovať,“ povedala pre TASR hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Veronika Martiniaková.

V súvislosti s výstavbou D4 a R7 sa dlhodobo hovorí o podozreniach, že sa na stavbu vozí aj kontaminovaná zemina, nevhodný materiál či odpad z nelegálnych skládok z okolia Bratislavy. Pre tieto podozrenia zasahovala na stavbe obchvatu viackrát aj polícia, ktorá odoberala vzorky na znalecké skúmanie.

S ďalšími obvineniami prišli tento týždeň zástupcovia bratislavskej mestskej časti Ružinov a Bratislavského samosprávneho kraja, podľa ktorých sa na stavbu vyvážal nebezpečný odpad z nelegálnej skládky v Ivanke pri Dunaji.

Firma D4R7 Construction, ktorá je hlavným zhotoviteľom projektu D4 a R7, sa naopak snaží štátu dokázať – aj správami od nezávislých expertov, že dotknutý násyp je z ekologického i zo stavebného hľadiska v poriadku. Spoločnosť zároveň dlhodobo deklaruje, že na projekt bratislavského nultého obchvatu nepoužíva nevhodné či kontaminované materiály. Používané materiály sú podľa firmy v súlade s normami a majú potrebné certifikáty. (tasr, n)

Zdieľať

Výťah využiť len na štvrtinu, vetrať oknom, nosiť rúško a byť na dva metre – firmy dostali odporúčania aj pre kancelárie

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Veľké firmy s tisíckami ľudí v kanceláriách hlásia, že ich kancelárie sa k stavu pred pandémiou nikdy úplne nevrátia. Napríklad Slovenská sporiteľňa má v centrále späť z home officeov zhruba polovicu ľudí a dala si limit, že na viac ako 70 percent pôvodného počtu sa už ani nechce dostať.

Zdieľať

Španielska vláda schválila základný príjem pre najchudobnejších ľudí ako prevenciu pred dosahmi koronavírusu. Samostatne žijúca osoba bude mať nárok na 462 eur mesačne, rodina na 1015 eur.

Kabinet premiéra Pedra Sáncheza predpokladá, že dávka ho vyjde zhruba na 3 miliardy eur ročne. Ťažiť z nej by malo 850-tisíc domácností a 2,5 milióna obyvateľov.

Nepodmienený základný príjem skúšalo v rokoch 2016 až 2018 Fínsko, vlani ho zaviedlo Taliansko pre chudobných ľudí, ktorí podstúpia rekvalifikáciu. Experiment podľa BBC ukázal, že nevedie k vyššej zamestnanosti.

Španielska ekonomika podľa vládnych odhadov tento rok pre koronavírus klesne o 9,2 percenta. Nezamestnanosť by mohla vzrásť k 19 percentám, začiatkom vlaňajška už bola na úrovni približne 14 percent. (reuters, čtk)

Zdieľať

Výdavky spotrebiteľov v USA sa v apríli pre koronakrízu prepadli o 13,6 %, čo je najviac v histórii meraní od roku 1959. Spotrebiteľské útraty sa podieľajú vyše dvoma tretinami na celkovej hospodárskej aktivite v Spojených štátoch.

Prepad spotrebiteľských výdavkov sa zrýchlil z marcových revidovaných 6,9 percenta a prekonal očakávania analytikov nastavené na pokles o 12,6 percenta.

Výsledky podporujú očakávania, že najväčšia svetová ekonomika by mohla v 2. štvrťroku zaznamenať najprudší pokles od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.

Ako je na tom ekonomika USA:

 • HDP v 1. štvrťroku klesol v prepočte na celý rok o 5 percent, najviac od finančnej krízy 2009. V 2. kvartáli sa čaká ešte strmší prepad,
 • nezamestnanosť sa v apríli vyšplhala na 14,7 percenta, najvyššie od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch. Viacerí ekonómovia predpokladajú, že v máji sa prehupne cez 20 percent,
 • od vypuknutia koronakrízy v polovici marca prišlo o prácu vyše 40 miliónov ľudí, ktorí požiadali o dávku v nezamestnanosti. (reuters, čtk)
Zdieľať

Iniciatíva #gastrobiznis žiada vládu a krízový štáb, aby zrušili limit najviac dvoch osôb za stolom. K zoskupeniu sa hlásia viacerí prevádzkovatelia menších a stredných podnikov. Argumentujú, že Česko počet ľudí za stolom neobmedzuje.

Ako vysvetľujú svoju požiadavku o stoloch

 • Hovoria, že naplniť ju extrémne komplikované a zákazníci reagujú veľmi negatívne.
 • Členovia jednej domácnosti majú síce podľa iniciatívy výnimku, prevádzkovatelia ich však nemôžu legitimovať.

Aké ďalšie požiadavky majú na štát

 • Umožniť gastroprevádzkam prístup ku garantovaným úverom, o ktorých hovoria, že im ako rizikovým podnikom nie sú prístupné.
 • Zaplatiť časť nájomného (koalícia sa síce na riešení dohodla, o návrhu zákona však vláda ešte nerokovala).
 • Oslobodenie od odvodov za máj.
 • Znížiť DPH na verejné stravovanie z 20 na 10 percent podľa vzoru Česka.

Iniciatíva požiadavky zhrnula v otvorenom liste a na internete zbierajú podpisy pod petíciu.

Zdieľať

V košických oceliarňach U. S. Steel bude pokračovať aj v júni a júli skrátený pracovný čas. Zamestnanci za deň, ktorý ostanú doma, dostanú náhradu mzdy 80 percent. Odborári hovoria, že sa na tom dnes dohodli so zamestnávateľom.

Čo hovorí odborár

„Dohodli sme na jún a júl na neprideľovaní práce v takom režime, ako to bolo v mesiaci máj. Bude to s ohľadom na prevádzkové podmienky podľa vyťaženosti jednotlivých liniek v priereze celého podniku aj s príslušnými dcérskymi spoločnosťami,“ povedal predseda Rady odborov OZ KOVO v hutníckom podniku Juraj Varga.

Ako funguje U. S. Steel

 • Oceliarne využívajú mechanizmus takzvaného kurzarbeitu, kde štát prepláca časť miezd zamestnancov, ktorí sú pre pokles výroby doma.
 • Oceliarsky priemysel a trh s oceľou v Európe čelí problémom už od minulého roka a zlú situáciu umocnila pandémia ochorenia COVID-19.
 • V apríli a minulých mesiacoch bol v U. S. Steel skrátený pracovný čas obmedzený na jednu až dve zmeny so 60-percentnou náhradou mzdy, pracovníci teda dostávali ešte menej než teraz.
 • V hutníckom podniku zároveň pokračujú rokovania o novej kolektívnej zmluve. Platnosť starej bola pôvodne do konca marca, predĺžená je do 30. júna. (tasr, n)
Zdieľať

Švédska ekonomika v 1. štvrťroku napriek šíreniu koronavírusu vzrástla medzikvartálne o 0,1 %, hoci podľa prvého odhadu klesla o 0,3 %. Švédsko pristupuje k boju proti pandémii liberálnejšie než väčšina ostatných krajín.

V 2. štvrťroku sa už očakáva prepad švédskej ekonomiky, pretože sa naplno prejavia negatívne dosahy koronakrízy. Banková spoločnosť Nordea odhaduje, že HDP klesne o desatinu, vláda počíta za celý rok so 7-percentným prepadom.

Švédske úrady nechali na zodpovednosť občanov, aby počas pandémie dodržiavali odporúčaný odstup a hygienické pravidlá. Otvorené zostali základné školy, kaviarne, reštaurácie aj obchody.

Podľa miestneho úradu verejného zdravia je švédsky prístup k pandémii dlhodobo udržateľný. Odmietol krátkodobé prísnejšie reštrikcie, ktoré považuje za málo účinné v pomere k ich dosahu na spoločnosť ako celok.

Švédsko je jednou z mála krajín v Európe, ktorých ekonomika začiatkom roka neklesla. Podľa rýchleho odhadu Eurostatu z polovice mája sa hospodárstvo EÚ v 1. štvrťroku prepadlo medzikvartálne o 3,3 %, čo je najvýraznejší pokles od začiatku meraní v roku 1995. (čtk, n)

Zdieľať

Grécko zverejnilo zoznam krajín, odkiaľ budú môcť turisti už od 15. júna lietať do Atén a Solúna. Medzi 29 štátmi je aj Slovensko. Turisti budú na letiskách v súvislosti s pandémiou COVID-19 podrobovaní len náhodným testom na koronavírus.

Grécka vláda už skôr oznámila, že počíta s obnovením turistickej sezóny od 15. júna, keď sa v krajine otvoria aj sezónne ubytovacie kapacity a zahraniční turisti budú môcť lietať do Atén a Solúna. Od 1. júla sa potom majú obnoviť medzinárodné priame lety do ďalších turistických destinácií.

Teraz vláda zverejnila zoznam 29 krajín, ktorý zostavila podľa situácie v jednotlivých štátoch. Okrem Slovenska sú na ňom napríklad Česko, Maďarsko, Rakúsko, Švajčiarsko, balkánske krajiny, pobaltské štáty, Dánsko, Fínsko, nie však Švédsko. Ďalej sú na ňom Nemecko, Japonsko, Izrael, Južná Kórea aj Čína, odkiaľ sa koronavírus začal vlani koncom roka do sveta šíriť. (ekathimerini, čtk)

Zdieľať

Zväz obchodu navrhuje zrušiť čas vyhradený na nakupovanie seniorov a povinnú plochu najmenej 15 štvorcových metrov na zákazníka. Šéf zväzu Martin Katriak tvrdí, že reguláciu už netreba, a dodáva, že obchody začínajú pracovať na plný výkon.

Zväz obchodu združuje viacerých maloobchodných predajcov, napríklad reťazce Coop Jednota, Labaš alebo Nay, celkovo eviduje 90 členov.

Veľké zahraničné reťazce ako Tesco, Billa, Kaufland, Lidl či Metro zastupuje Slovenská aliancia moderného obchodu. (tasr, n)

Zdieľať

Renault chce byť štíhlejší, prepustí 15-tisíc ľudí

Renault zverejnil detaily úsporného plánu, v rámci ktorého zruší 15-tisíc pracovných miest, z toho takmer tretinu vo Francúzsku. Automobilke pre koronakrízu klesli tržby, v najbližších troch rokoch chce ušetriť 2 miliardy eur.

„Meníme myšlienkové nastavenie, predtým išlo o objem a tržby a byť prvý na scéne. Nechceme byť najväčší, ale udržateľnou a ziskovou spoločnosťou,“ vyhlásila dočasná šéfka Renaultu Clotilde Delbosová.

Aké sú plány Renaultu:

 • do roku 2024 znížiť výrobnú kapacitu na 3,3 milióna vozidiel zo súčasných 4 miliónov a sústrediť sa na výrobu malých dodávok a elektromobilov,
 • prehodnotí činnosť viacerých výrobných závodov vrátane tých, ktoré produkujú súčiastky (niektoré továrne, ako napríklad Flins pri Paríži, kde sa vyrábajú elektromobily Zoe, by mohli prestať produkovať autá a zamerať sa na recykláciu),
 • vo Francúzsku zatvorí iba jednu fabriku v Choisy-le-Roi južne od Paríža, v ktorej zamestnáva 250 ľudí,
 • zrazí náklady aj znížením počtu subdodávateľov, zúži počet používaných dielcov,
 • zmrazí expanzné plány v Rumunsku a Maroku.

Aké sú reakcie

Akcie Renaultu reagovali na plán oslabením o takmer 6 percent, obchodujú sa najhoršie zo všetkých francúzskych bluechipsových titulov.

Odbory CFDT vyjadrili nespokojnosť so zverejneným plánom, je podľa nich nevyvážený a na úkor francúzskych aktivít. Tvrdia, že ostatné krajiny boli menej zasiahnuté než materské Francúzsko.

Renault bol pod tlakom už skôr, než udrela koronakríza. Jeho aliancia s Nissanom a Mitsubishi sa otriasla po tom, ako bol v roku 2018 zatknutný jej tvorca a šéf Carlos Ghosn. Za minulý rok Renault vykázal prvú stratu po 10 rokoch.

Širšie súvislosti

Francúzsky prezident Emmanuel Macron tento týždeň oznámil zámer urobiť z Francúzska európsku jednotku vo výrobu „čistých“ vozidiel. Predstavil balíček na záchranu domáceho autopriemyslu v hodnote vyše 8 miliárd eur.

Macron vyzval tiež francúzske automobilky, aby vyrábali autá vo vlastnej krajine. Štát vlastní v Renaulte 15-percentný podiel. (reuters, čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať