Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Policajti, hasiči a záchranári budú mať počas krízy nárok na platené voľno v prípade potreby celodennej starostlivosti o dieťa či zverenú osobu. Obmedzí sa prijímanie žiadostí o občianske preukazy či pasy. Platnosť prechodných či trvalých pobytov sa predĺži. Tieto a ďalšie opatrenia navrhuje vláda prerokovať v skrátenom konaní.

Policajti by mohli mať služobné voľno s nárokom na služobný plat pri potrebe celodennej starostlivosti o dieťa až do otvorenia škôl a škôlok, respektíve do ukončenia nariadenej karantény dieťaťa či zverenej osoby. Opatrenie by malo platiť aj pri starostlivosti o člena domácnosti v prípade zatvorenia zariadení sociálnych služieb. Nárok by si nemali uplatniť súčasne s inou osobou v domácnosti z toho istého dôvodu. Služobné platené voľno by mohli mať za rovnakých podmienok aj príslušníci Hasičského a záchranného zboru. Rovnako by sa mohlo poskytovať aj tým hasičom a záchranárom, ktorí nemôžu vykonávať štátnu službu z dôvodu nariadenej karantény.

Vládny návrh ráta aj so zvýšením pokút na 1000 eur počas krízovej situácie. Niektoré by mohli uložiť aj orgány Policajného zboru a obecní či mestskí policajti. Týkať by sa to malo priestupkov spáchaných neuposlúchnutím varovných signálov, pokynov a výziev orgánov verejnej moci, právnických osôb a fyzických osôb.

Osobám na úseku požiarnej ochrany, ktorým sa skončí platnosť osvedčenia o odbornej spôsobilosti, by táto spôsobilosť nemusela zaniknúť až do štyroch mesiacov od odvolania krízovej situácie. Zamestnanci a členovia hasičských jednotiek by mohli vykonávať práce pri zdolávaní požiarov a záchranné práce aj bez odbornej prípravy a overenia ich znalostí až do 31. decembra 2020.

Vláda navrhla, aby počas krízovej situácie neplynuli lehoty na vykonanie osobitnej odbornej prípravy pri horskej vodcovskej a sprievodcovskej činnosti ani lehoty na účasť na školení pre výkon záchrannej činnosti.

Obmedziť sa má prijímanie žiadostí o vydanie občianskeho preukazu, napríklad pri neplatných či nesprávnych údajoch, nemuseli by sa tiež prijímať žiadosti o vydanie občianskeho preukazu pre dieťa do 15 rokov. Ak sa občianskym preukazom skončila platnosť, mali by určitý čas platiť aj po skončení krízovej situácie. Ak sa počas tohto obdobia vybavovali nové preukazy, majú sa doručiť na adresu občana. Obmedziť sa má aj prijímanie žiadostí o vydanie cestovného pasu a vybavenie vodičských preukazov.

Umožniť by sa tiež malo elektronické požiadanie o dočasné vyradenie vozidla z evidencie. Platnosť dokladov o zdravotnej a psychickej spôsobilosti a vodičského preukazu by mala byť predĺžená, a to až do obdobia po odvolaní krízovej situácie. Týkať sa to má najmä vodičov kamiónov, hromadnej dopravy či kuriérov.

Končiaca platnosť prechodných, trvalých alebo tolerovaných pobytov cudzincov by sa mala predĺžiť. Zároveň by mal mať každý cudzinec, ktorý legálne vstúpil na územie SR, možnosť zdržiavať sa na Slovensku aj mesiac po skončení krízovej situácie. Takisto sa predĺžia lehoty pri vybavovaní udelenia alebo obnovenia pobytu cudzincov na Slovensku. Počas krízovej situácie až do jej skončenia má byť tiež odložený výkon rozhodnutia o administratívnom vyhostení.

Obmedziť sa má aj prijímanie žiadostí o udelenie licencie na prevádzkovanie bezpečnostnej a technickej služby, platnosť licencií sa má predĺžiť. Predĺženie platnosti a úprava časových lehôt sa v určitých prípadoch majú týkať aj zbrojných preukazov. Až do odvolania krízovej situácie by sa tiež mala skrátiť minimálna lehota na pozastavenie živnosti zo šiestich na jeden mesiac. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Sulík sa po kilečku chystá na dvojkilečko a zlacnenie elektriny pre firmy +
  • Financie: Parlament schválil zmeny v štátnom rozpočte na rok 2020
  • Priemysel: Priemyselná produkcia na Slovensku sa v máji prepadla medziročne najviac v EÚ
  • Ceny: Medziročná inflácia na Slovensku sa v júni zvoľnila na 1,8 % z májových 2 %, rast cien bol najpomalší od jesene 2017
  • Siete: Britská vláda zakázala mobilným operátorom, aby využívali technológie Huawei pri výstavbe 5G sietí po 31. decembri
  • Komodity: Dopyt po rope by sa na budúci rok mohol zvýšiť o rekordných 7 miliónov barelov denne
  • Automobilky: Hyundai a Kia plánujú v roku 2025 predať spolu 1 milión elektrických vozidiel
  • Úspory: Ako si sporiť postupne na vyšší dôchodok?
Zdieľať

Doležalov konkurz žiadajú zopakovať aj lokálni poskytovatelia internetu, minister na to nevidí dôvod

Antény mobilných operátorov. Ilustračné foto - TASR/AP
Antény mobilných operátorov. Ilustračné foto – TASR/AP

Ministerstvo dopravy nevidí dôvod na zopakovanie konkurzu na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ako žiadajú lokálni poskytovatelia internetu. Tvrdí, že konkurz bol transparentný, mal jasné pravidlá a podmienky boli pre všetkých nastavené rovnako.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Sulík sa po kilečku chystá na dvojkilečko a zlacnenie elektriny pre firmy +

  • Finančná pomoc na riešenie dôsledkov koronakrízy sa nie vždy dostala do najviac postihnutých firiem
  • Parlament rozpočet so superdeficitom schválil, rozpočtová rada s tým má problém
Zdieľať

Obce by mohli na svojom území zakázať hazardné hry aj bez potreby petície občanov. Vyplýva to z novely zákona o hazardných hrách, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania. (tasr)

Zdieľať

Dopyt po rope by sa na budúci rok mohol zvýšiť o rekordných 7 mil. barelov denne, prispeje k tomu najmä oživenie globálnej ekonomiky po koronakríze, vyplýva z nového výhľadu kartelu OPEC. Celkový dopyt i tak zostane pod úrovňou roka 2019.

Ide o prvú prognózu, v ktorej OPEC hodnotí vývoj na trhu v budúcom roku. Nepočíta so žiadnym rizikom, ktoré by spôsobilo pokles, napríklad obchodné napätie medzi USA a Čínou, vysoká úroveň zadlženia alebo druhá vlna koronavírusovej infekcie.

Naopak, správa prepokladá, že koronavírus sa podarí dostať pod kontrolu, najmä vo veľkých ekonomikách, čo umožní oživenie súkromnej spotreby domácností a investícií.

Ceny ropy tento rok prudko klesli. Dopyt sa prepadol zhruba o tretinu, keď vlády nariadili koronavírusové opatrenia a obmedzili vychádzanie. OPEC očakáva, že dopyt po rope v tomto roku klesne o 8,95 milióna barelov denne. To je o niečo menej, než predpovedal minulý mesiac. (čtk)

Zdieľať

Podľa rozpočtovej rady vláda dobre nevysvetlila niektoré výdavky v navrhovanej zmene rozpočtu, o ktorej rokuje parlament. Okrem výdavkov, ktoré súvisia s pandémiou, vláda očakáva aj iné výdavky na krytie rizík v sume 3 miliardy eur. „Táto suma nie je vysvetlená a predstavuje pre vládu priestor pre voľné rozhodovanie mimo kontroly parlamentu.“

Súčasné výnimočné okolnosti viedli k dočasnému pozastaveniu uplatňovania pravidiel rozpočtovej zodpovednosti, aby vláda mohla prijímať razantné opatrenia na stabilizáciu situácie.

„Vytvorený priestor by sa však nemal zneužiť na zvyšovanie výdavkov nesúvisiacich s touto výnimočnou udalosťou. Je preto v záujme vlády, aby navrhované zmeny v zákone o štátnom rozpočte boli transparentne vysvetlené a zdôvodnené tak, aby nielen parlament, ale aj odborná a široká verejnosť mala možnosť posúdiť opodstatnenosť navyšovania výdavkov,“ upozornila rozpočtová rada.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať