Návrh na poskytovanie obedov z reštaurácií dôchodcom považuje Zväz cestovného ruchu za sociálne, nie ekonomické opatrenie. Hoci zatiaľ nie sú známe podrobnosti, myslí si, že jeho uplatnenie bude v praxi ťažké.
Pokiaľ by bolo ultimatívne nahradené zrušením príspevkov na plošnú náhradu mzdy, je to podľa zväzu, ktorý zastupuje väčšinu subjektov v odvetví, neprijateľné pre stovky majiteľov stravovacích zariadení, ktorí sú už viac ako mesiac bez príjmu.
„Ak je opatrenie sociálne, ktoré má vyjsť v ústrety seniorom, potrebovali by zariadenia verejného
stravovania vedieť ešte pred jeho spustením, či budú dôchodcovia tento spôsob stravovania preferovať. Pokiaľ by tieto gastrolístky mohli byť použité na nákup v potravinách, je zrejmé, že väčšina seniorov ho využije na nákup potravín,“ tvrdí Marek Harbuľák, prezident Zväzu cestovného ruchu.
Gastrozariadeniam, ale aj ďalším podnikom v cestovnom ruchu pomôžu podľa neho konkrétne opatrenia vychádzajúce zo znalosti situácie a problémov, ktoré jednotlivé zariadenia majú.
Čo navrhovali predstavitelia Zväzu cestovného ruchu:
- odpustiť odvody z vyplatenej mzdy zamestnávateľa, ktorí museli svoje prevádzky zatvoriť, počas celého obdobia, keď musia by zatvorené,
- zrušiť jednu z podmienok oprávnenosti zamestnávateľa na príspevok, ktorým je to, že podnik nesmie byť v ťažkostiach,
- zabezpečiť preklenovacie úvery na zabezpečenie likvidity, ktoré by boli riešené aj v legislatíve, vrátane pravidiel ich čerpania,
- znížiť sadzby DPH na stravovacie služby.