Kým v Česku, Poľsku a Maďarsku sa podiel chudobných, ktorých bývanie má vážne nedostatky, výrazne znižuje, na Slovensku rastie. Máme najnižší počet bytov na tisíc obyvateľov a dostupnosť nájomných bytov s regulovaným nájmom patrí k najnižším v EÚ.
Údaje z revízie výdavkov na skupiny ohrozené chudobou alebo sociálnym vylúčením zverejnil Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) ministerstva financií.
Prečo je to dôležité:
- Výstavba v čase klesá a len veľmi malý podiel bytov je cenovo dostupný pre najchudobnejšie domácnosti.
- S 321 obývanými bytmi na tisíc obyvateľov zaostáva Slovensko oproti priemeru vyspelých krajín EÚ o skoro sto bytov.
- Chýba nájomné bývanie s regulovaným nájmom, ktoré je v iných krajinách Európy štandardom.
- V bývaní s regulovaným nájmom žilo v roku 2018 na Slovensku len 1,2 % populácie v porovnaní s priemerom vyspelých krajín EÚ na úrovni 8,5 % a priemerom ostatných členov V4 na úrovni 8,8 %.
- Byty nižšieho štandardu určené pre nízkopríjmové domácnosti tvorili iba 9 % z novopostavených bytov s regulovaným nájmom.
Prečo treba nanovo riešiť aj koncept príspevku na bývanie: Útvar hodnoty za peniaze označil za neštandardné aj nastavenie príspevku na bývanie, ktorý je súčasťou pomoci v hmotnej núdzi.
Jeho reštriktívne podmienky vedú k tomu, že je dostupný len pre necelú polovicu príjemcov pomoci.
V revízii výdavkov na skupiny ohrozené chudobou a sociálnym vylúčením preto ÚHP odporúča príspevok na bývanie osamostatniť od systému pomoci v hmotnej núdzi a rozšíriť jeho dostupnosť pri zohľadnení regionálnych rozdielov v nájmoch, veľkosti a zloženia domácností i reálnych nákladov na bývanie.
Revíziu výdavkov vypracoval ÚHP v spolupráci s Inštitútom vzdelávacej politiky a Inštitútom sociálnej politiky a zverejnil tu: http://bit.ly/3aNjrVq.