Ak by došlo k 6-týždňovému výpadku produkcie v odvetviach, kde je nutný intenzívnejší osobný kontakt zamestnancov so zákazníkmi, bolo by ohrozených 71-tisíc pracovných miest. Celková ročná domáca produkcia by sa znížila o 1,65 %. Vyplýva to z odhadu analytikov Národnej banky Slovenska.
Ekonómovia vo svojej analýze vyčlenili 16 najzraniteľnejších odvetví, ktoré tvoria 17 % z celkovej produkcie a zhruba 26 % z celkovej zamestnanosti. Počet zamestnaných pri zohľadnení prepojení medzi dodávateľskými a odberateľskými odvetviami dosahuje však až 32 % zo všetkých zamestnaných, teda 718-tisíc osôb.
Štyri najväčšie zraniteľné odvetvia z hľadiska celkovej produkcie (majú podiel aspoň 1,5 % na celkovej produkcii v ekonomike a spolu tvoria takmer dve tretiny produkcie skupiny všetkých ohrozených odvetví) sú tieto:
- pozemná doprava
- maloobchod (okrem motorových vozidiel a motocyklov)
- vzdelávacie služby
- zdravotníctvo
Z daných odvetví analytici ešte vyčlenili tie, ktoré pre svoju významnosť v boji s pandémiou alebo nevyhnutnosť na pokrytie základných potrieb nemôžu vo svojej činnosti byť obmedzené (napríklad zdravotná starostlivosť v nemocniciach alebo zásobovanie potravinami).
Hlavné závery analýzy: Ak by došlo k 6-týždňovému výpadku produkcie určenej na finálne použitie v ekonomických činnostiach s intenzívnejším osobným kontaktom:
- Celková ročná domáca produkcia sa zníži o 1,65 %. Ak by sa abstrahovalo od vplyvov na ostatné odvetvia, ktoré nie sú priamo zasiahnuté obmedzením finálneho dopytu, ročná produkcia sa zníži o 1,24 %.
- Pokles ročnej pridanej hodnoty v celom hospodárstve dosiahne 2,38 %.
- Predpokladaný 6-týždňový výpadok produkcie môže ohroziť 71-tisíc pracovných miest, čo je 3,14 % z celkového počtu zamestnaných (redukcia priamo len v zasiahnutých odvetviach 57-tisíc pracovných miest, 2,53 % z celkového počtu zamestnaných).
Autori analýzy uviedli, že ňou chceli prispieť do diskusie o nákladoch a prínosoch postupného otvárania ekonomiky v čase, keď je budúci vývoj pandémie stále neistý.