Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Bratislavský Volkswagen môže získať výrobu nového typu malých elektromobilov s cenovkou do 20-tisíc eur. Projekt s názvom ID Entry mala pôvodne rozvíjať značka Seat, koncern sa však rozhodol, že ho zastreší VW.

Organizačné zmeny v projekte malých lacných elektromobilov v rámci skupiny VW si všíma Trend.

Portál Auto Motor Sport favorizuje pre budúcu produkciu malých mestských elektromobilov bratislavskú fabriku VW. Do sériovej výroby by mali ísť v roku 2022, do predaja o rok neskôr.

Aké sú šance Bratislavy:

V prospech slovenského VW by mohli hrať výrobné a mzdové náklady, ktoré sú nižšie než v Nemecku, kde koncern vyrába iné elektromobily.

„O žiadnom novom modeli doteraz nebolo rozhodnuté,“ reaguje hovorkyňa VW Slovakia Lucia Kovarovič Makayová s tým, že spoločnosť už vyrába aj elektrifikované verzie malých áut VW, Škoda i Seat.

VW ich produkciu časom plánuje zrušiť a nahradiť by ju mohla nová línia lacných elektromobilov, ktorú zahraničné médiá označujú ako ID1 či ID2.

Z elektrických plánov VW:

Volkswagen rozbieha elektrickú ofenzívu na novej koncernovej platforme MEB, začal už s produkciou modelov ID.3 a ID.4.

Malé elektromobily majú mať vlastnú výrazne zmenenú verziu platformy MEB kratšiu ako 4 metre, čo je približne dĺžka modelu VW Polo. Mali by byť o tretinu lacnejšie než ID.3.

Projekt MEB Entry mal pôvodne rozvíjať Seat v spolupráci s čínskou JAC Automobile Group, VW však prehodnotil doterajšiu stratégiu.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

  • Ochrana pred konkurzom: Majiteľ siete CT a MR Pro Diagnostic Group dostal od súdu dočasnú ochranu pred veriteľmi
  • Autá: Predaj nových osobných áut na Slovensku v apríli klesol medziročne o 61,5 % na 3424 vozidiel
  • Obaly: PET fľaše by sa mohli zálohovať už v roku 2022, povedal minister životného prostredia Ján Budaj, pre pandémiu pôvodne plán odložili na rok 2023
  • Pokles turizmu: Cestovný ruch na Slovensku v marci medziročne klesol o 65 %
  • Pomoc pre Jaguar Land Rover: Britská automobilka rokuje s vládou o pomoci za viac ako miliardu libier
  • Ekonomický newsfilter: Covid-19 zmenil takmer všetko, v pohode sú hádam už len bratislavskí developeri

Minúta po minúte

Zdieľať

Aj Slovensko tlačí, aby na plynové projekty šli eurofondy aj naďalej

Osem krajín Únie vrátane Slovenska lobuje, aby bol zemný plyn považovaný za ekologicky čistý zdroj energie a mal nárok na úniové financovania. Iniciatíva prišla krátko pred stredajším zverejnením biliónového plánu obnovy ekonomík postihnutých koronakrízou.

Informáciu o tom, že sa skupina štátov prevažne z východného krídla EÚ obrátila na Európsku komisiu, aby sa z rozpočtu EÚ mohla platiť aj výstavba plynovej infraštruktúry, oznámili ČTK diplomatické zdroje.

Kontext: Komisia plánuje podmieniť čerpanie peňazí z chystaného fondu oživenia tým, že budú investovať v súlade s jej prioritami. Medzi tie hlavné patrí prechod ku klimaticky šetrnému hospodárstvu.

O to, aby bol plyn považovaný za zdroj neškodiaci životnému prostrediu, sa dlhodobo usiluje najmä Poľsko, ktoré sa spolu s Českom, Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom, Bulharskom, Litvou a Gréckom obrátilo na Brusel.

Skupina krajín, ktoré sa obávajú veľkého sociálneho dosahu prechodu na čisté zdroje energie, označuje podporu plynových projektov za „zásadne dôležitú“.

Komisia tento rok začína pracovať na podrobnej klasifikácii energetických zdrojov podľa ekologickej udržateľnosti, na čom bude založená budúca finančná podpora. Práve plyn spolu s jadrom sú najväčším predmetom sporov medzi členskými štátmi. Koncom minulého roka pri predbežnej dohode dospeli krajiny ku kompromisu, ktorý tieto dva zdroje síce neoznačil ako čisté, avšak ani ako ekologicky škodlivé.

Poľsko si vlani ako jediná krajina vyjednalo výnimku zo záväzku dosiahnutia takzvanej klimatickej neutrality do polovice storočia. Táto neutralita spočíva v čo najväčšom obmedzení emisií skleníkových plynov a vyváženie tých zvyšných napríklad výsadbou stromov. Varšava požadovala kompenzáciu za zatváranie uhoľných prevádzok.

Podľa informácií ČTK je cieľom súčasnej výzvy presvedčiť Brusel, že pri podpore plynu bude pre postkomunistické krajiny ľahšia cesta k zatvoreniu „najšpinavších“ uhoľných prevádzok.

Kritici využívania zemného plynu však tvrdia, že ak sa EÚ nezameria výlučne na investície do obnoviteľných zdrojov a bude podporovať fosílne palivá, nedokáže byť do roku 2050 klimaticky neutrálna. (čtk)

Zdieľať

V Česku by mala klesnúť DPH na ubytovacie služby, na vstupné na kultúrne či športové akcie a na vstupy na vleky a do sáun z 15 na 10 %. O štvrtinu sa má znížiť cestná daň pre nákladné autá nad 3,5 tony, ráta s tým daňový balíček, ktorý schválila česká vláda.

Informovalo o tom ministerstvo financií, ktoré navrhuje balíček prerokovať v skrátenom režime.

Podľa schváleného návrhu firmy budú môcť takisto uplatňovať daňovú stratu spätne. Obce zrejme získajú oprávnenie oslobodzovať od dane z nehnuteľností v dôsledku mimoriadnych udalostí. Poľnohospodárom by sa mohla skrátiť lehota na vrátenie preplatku spotrebnej dane pri zelenej nafte z 60 na 40 dní. (čtk)

Zdieľať

V Česku od utorka rušia nákupné hodiny pre seniorov. Obchody boli medzi 8:00 a 10:00 prístupné iba obyvateľom nad 65 rokov.

Vláda rozhodla aj o tom, že otvoria ďalšie letiská pre lety v rámci schengenského priestoru. Ide o letiská v Brne, Ostrave, Karlových Varoch, Pardubiciach a Prahe-Kbeloch. Doteraz bolo otvorené iba pražské Letisko Václava Havla. (čtk)

Zdieľať

Fiat Chrysler má na dosah záchranný úver vo výške 6,3 miliardy eur od talianskej banky Intesa Sanpaolo. Ak sa pôžičku podarí dotiahnuť, pôjde o najväčší štátom garantovaný balík pomoci pre automobilku v Európe od vypuknutia koronakrízy.

Vedenie FCA a Intesy sa už dohodli na podmienkach úveru s trojročnou splatnosťou, banka by ho mala schváliť v utorok, píše Bloomberg. Uvoľnenie financií si vyžaduje tiež súhlas talianskej vlády.

Pôžička má pomôcť celému talianskemu automobilovému sektoru, prostredníctvom Fiatu sa peniaze dostanú k jeho dodávateľom. Dodatočnú podporu by tak touto formou mohlo získať 10-tisíc malých a stredných podnikov v dodávateľskom reťazci.

Talianska časť FCA vlani prerobila v hrubom zhruba 1 miliardu dolárov. Predaj áut v Taliansku sa v apríli zosunul o 98 %, závody Fiatu boli v marci a apríli prevažne zatvorené pre koronavírusové reštrikcie.

Zdieľať

V nedeľu bude môcť byť otvorených viac prevádzok – už aj kiná, divadlá, taxislužby či autoškoly. Okrem toho môžu byť po novom v nedeľu otvorené turistické informačné centrá či služby ambulantného predaja.

Zdieľať

Žiadateľom o príspevky prvej pomoci už odišlo na účty viac ako 96 miliónov eur, tvrdí ministerstvo práce. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny už odosielajú prvú pomoc za apríl, o tie môžu zamestnávatelia a SZČO požiadať do 31. mája 2020.

Tí, ktorí už o pomoc žiadali za mesiac marec a neprechádzajú do iného opatrenia, zasielajú úradom práce iba vyplnený výkaz za apríl.

„Zjednodušili sme našu pomoc tak, že dnes už nie je potrebné podpisovať druhýkrát dohody, ak niekto žiada opakovane o príspevok v rámci toho istého opatrenia ako v marci. Zašle nám iba vyplnený výkaz, ten skontrolujeme a hneď odosielame financie. Preto aj v štatistikách už vidíme, že máme viac odoslaných platieb ako podpísaných dohôd,“ vysvetľuje minister práce Milan Krajniak.

Žiadatelia, ktorí žiadajú o príspevky prvýkrát, musia úradu poslať vyplnenú žiadosť aj výkaz. To isté platí v prípade, ak záujemca v apríli žiada o inú pomoc ako v marci.

Pri opatrení č. 4 sa opätovne žiadosť nezasiela, príspevok sa poskytuje za marec, apríl a máj. Ak však žiadateľ medzičasom začne pracovať alebo podnikať, musí úradu práce, sociálnych vecí a rodiny oznámiť, že si v apríli, resp. máji, neuplatňuje nárok na príspevok.

Zdieľať

Po vyše dvoch mesiacoch sa v utorok čiastočne otvorí parket newyorskej akciovej burzy. Obchodníci pred návratom do práce okrem iného musia podpísať, že ak dostanú na burze ochorenie COVID-19, nebudú ju za to žalovať.

V dohode, do ktorej mal možnosť nahliadnuť Wall Street Journal, je priamo uvedené, že návrat na parket môže vyústiť do „problémov s dýchaním, smrti a odovzdaniu ochorenia COVID-19 členom rodiny alebo spoločnej domácnosti a ďalším osobám, ktoré môžu týmito symptómami tiež trpieť“.

Opatrenie vyvolalo napätie medzi New York Stock Exchange, ktorú vlastní firma Intercontinental Exchange, a niektorými podnikmi z Wall Street, ktoré majú na parkete svojich zástupcov.

Obchodníci na parkete nie sú zamestnancami burzy. Pracujú pre rôzne banky, maklérov či obchodné firmy a na parkete obchodujú v mene svojich klientov.

Ako to bude vyzerať na New York Stock Exchange:

  • obchodníci budú pracovať v rúškach, nebudú si môcť potriasť rukami, oddeľovať ich bude plexisklo,
  • na parket sa zatiaľ nevrátia novinári, ktorí z neho vysielali živé vstupy,
  • neobnoví sa tradičné burzové zvonenie, v nedohľadne sú tiež oslavy primárnych verejných ponúk.

Naspäť na burzový parket NYSE sa vráti iba štvrtina obchodníkov. Pri cestách sa budú musieť vyhýbať verejnej doprave a udržiavať bezpečnú vzdialenosť aj medzi sebou.

NYSE pre koronavírusové reštrikcie funguje od 20. marca iba elektronicky. (čtk)

Zdieľať

Predaj nových osobných áut na Slovensku v apríli klesol medziročne o 61,5 % na 3424 vozidiel. Od začiatku roka je počet registrácií nižší o 10-tisíc, čo predstavuje výpadok na tržbách približne 200 miliónov eur.

Štatistiku aprílových registrácií nových vozidiel zverejnil Zväz automobilového priemyslu SR. Najviac osobných vozidiel v apríli predali Škoda, Hyundai a Volkswagen.

Odbyt osobných áut padá v medziročnom porovnaní od začiatku roka. Výraznejšie poklesy vykazuje od marca, keď začali platiť koronavírusové obmedzenia, ktoré sa od mája postupne uvoľňujú.

Prepad slovenského trhu bol miernejší v porovnaní s celou EÚ, v ktorej odbyt osobných áut klesol v apríli o 76 % na vyše 270-tisíc vozidiel. Od januára do apríla sa predaj znížil o viac ako tretinu, uvádza združenie ACEA na internetovej stránke.

O viac ako polovicu na 331 kusov sa na Slovensku prepadol v apríli predaj malých úžitkových automobilov. Pre osobné a úžitkové vozidlá ide o najhorší aprílový výsledok od roku 1995, keď ZAP začal spracovávať tieto údaje. (tasr, n)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať