Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Povolebný pokoj na finančných trhoch neznamená, že Ficovi sa prepečie ďalšie rozhadzovanie
- Česko, Rakúsko a Poľsko zavedú Slovensku od stredy náhodné hraničné kontroly, potrvajú desať dní
- Ústavný súd rozhodol, že povinné tresty prepadnutia majetku sú protiústavné, verdikt zverejnil až po voľbách
- Cena plynu pre európsky trh pokračuje v poklese, dostala sa pod 37 eur pre slabý dopyt a rast dodávok z Nórska
- V Rimavskej Sobote sa začali stavebné práce na novom priemyselnom parku pre nemeckú Winkelmann Group. V závode budú vyrábať zásobníky teplej vody, najmä pre tepelné čerpadlá.
Najnovšie z témy: Behaviorálna ekonómia

Lukáš Sekelský z rezortu zdravotníctva pracuje na tom, aby na preventívne prehliadky chodilo viac ľudí. Teraz sa pacient musí sám rozhodnúť, že na prehliadku pôjde, musí si nájsť voľný termín a objednať sa alebo si musí vybaviť voľno v práci. Podľa odborníka by sa ľudia mali pozývať na prehliadky automaticky aj s presným termínom.

Martina Fehérová skúma, ako na Slovensku vylepšiť darcovstvo krvi a plazmy. Odborníčka tvrdí, že plaketa nemá veľký vplyv, a s kolegami vypracovala behaviorálny register darcov. „Umožňuje personalizovať požiadavky darcu tak, aby mu čo najviac vyhovovalo, kedy daruje. Vďaka registru vieme, ktorí ľudia sú za akých podmienok ochotnejší prísť darovať aj iné zložky krvi,“ vraví v rozhovore.
Expert vysvetľuje, ako na nákupné správanie vplýva prebytok a nedostatok možností. Podľa Mateja Šuchu je lepšie mať širokú ponuku produktov ako úzku, ale pri tom sa to nesmie skončiť. „Ak zákazník príde do obchodu, kde vidí 12 podobných vecí, z ktorých si nevie vybrať, môže povedať, že si nákup potrebuje ešte premyslieť,“ vraví.
Vytvorili manuál „zelených postrčení“ a ďalších opatrení, ako ľudí odnaučiť hádzať odpadky na zem. Patria k nim cedule s počtom košov v lokalite, nálepky na zemi s počtom krokov k najbližšiemu košu či tzv. gamifikačný kôš. „Je doba, ktorá si vyžaduje kreativitu, a nájsť v samosprávach ľudí, ktorí sú kreatívni, je nevyhnutnosť. Už nemôžeme len opakovať zabehané cesty,“ vraví Emília Sičáková-Beblavá, odborníčka na behaviorálne vedy.

Finančná odmena za očkovanie nebude fungovať a ešte si tým zarábame na problémy do budúcna, hovorí behaviorálny analytik Matej Šucha. „Prieskum pre ministerstvo zdravotníctva ukazuje, že nerozhodných ľudí finančná motivácia demotivuje. Takže ministerstvo má prieskum, ktorý hovorí, že presný opak je pravda než to, čo tlačí Matovič a oni si to tak či tak pretlačia. To je neuveriteľné.“

Keď vidíme smoothie v červenom obale, neočakávame zeleninu, ale skôr lesné ovocie. Bledé a nevýrazné farby sú v našich hlavách často spájané s tým, že sú zdravšie, no menej zaujímavé, hovorí psychologička Simona Haásová. V rozhovore takisto vysvetľuje, ako funguje stereotyp „zdravé = menej chutné“ a prečo si pred deťmi treba zdravé jedlo užívať.