Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Organizátori hnutia, ktoré volá po bojkote reklamy na Facebooku, sa chcú zamerať aj na európske firmy a rozšíriť kampaň do celého sveta. Facebook podľa nich nerobí dosť na zastavenie nenávistných prejavov.

V rozhovore s agentúrou Reuters to vyhlásil Jim Steyer, ktorý stojí na čele organizácie Common Sense Media. Tá spoločne s organizáciou Free Press a skupinami obhajujúcimi občianske práva Color of Change a Anti-Defamation League hnutie vedie.

„Ďalším krokom je celosvetový tlak,“ povedal Steyer. Dodal, že kampaň s názvom Stop Hate for Profit začne oslovovať popredné európske spoločnosti, aby sa k bojkotu reklamy na Facebooku pridali.

Na počiatku hnutia stála nedávna smrť Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel pri policajnom zákroku. Jeho skon vyvolal masové demonštrácie proti rasizmu a policajnému násiliu v USA, odkiaľ sa protesty rozšírili do celého sveta.

Kampaň tvrdí, že spoločnosť Facebook, ktorá prevádzkuje rovnomennú sociálnu sieť a tiež ďalšiu sieť Instagram, odmieta dôraznejšie zakročiť proti nenávistným prejavom na svojich platformách, lebo nechce ohroziť príjmy z reklamy.

Kto hnutie podporil

Hnutie už podporilo vyše 160 firiem vrátane americkej telekomunikačnej spoločnosti Verizon Communications, holandského výrobcu spotrebného tovaru Unilever alebo najväčšieho výrobcu nealkoholických nápojov, americkej spoločnosti Coca-Cola.

Šéf americkej spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg už pre bojkot prišiel o miliardy dolárov. V piatok akcie Facebooku klesli o 8,3 percenta, najviac za posledné tri mesiace.

Reklamu stopol aj Starbucks

Medzitým dnes americký kaviarenský reťazec Starbucks oznámil, že pozastavuje akúkoľvek reklamu na všetkých sociálnych sietiach, aby sa mohol sústrediť na hľadanie možností, ako zastaviť šírenie nenávistných prejavov na internete.

„Sme presvedčení, že je treba urobiť viac na vytvorenie priateľských a začleňujúcich online komunít,“ uviedol Starbucks. „Pozastavíme reklamu na všetkých sociálnych platformách a medzitým budeme v snahe zastaviť šírenie nenávistných prejavov pokračovať v interných diskusiách, v rozhovoroch s našimi mediálnymi partnermi a organizáciami obhajujúcimi občianske práva,“ dodal reťazec.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Dobrá správa od ministra Krajniaka – púšťa sa do opravovania sporenia na dôchodok
  • Doprava: Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy
  • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu oddnes podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
  • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
  • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
  • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
  • Obchod: Predaj áut v Nemecku v júni klesol medziročne o 40 % na 220-tisíc kusov
  • Financie: Miera úspor domácností v eurozóne v 1. štvrťroku stúpla na 16,9 %, najviac od roku 1999
  • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
  • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy
Zdieľať

Kľúčový Doležalov konkurz polovica kandidátov spochybňuje, Kremský ho odporučí zopakovať

Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto - TASR
Kandidáti na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, zľava Ivan Marták, Branislav Máčaj a Pavol Kukura. Vpravo predseda výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský. Foto – TASR

Dvaja zo štyroch kandidátov na post šéfa telekomunikačného úradu spochybňujú konkurz na ministerstve dopravy. Bývalý šéf poštového úradu Karol Achimský označil písomný test za nedôstojný a na konkurz neprišiel. Pochybnosti má aj bývalý šéf telekomunikačného úradu Branislav Máčaj, ktorý podľa rezortu neprešiel písomným testom.

Minúta po minúte

Zdieľať

Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy. V sobotu odcestovali prví pasažieri do bulharského Burgasu a na cyperský Pafos. Od polovice júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej sezóny.

Dopravca zredukoval v rámci celej európskej siete svojich liniek počet letov na toto leto na približne 40 percent. „Z Bratislavy bolo vlani v ponuke 26 pravidelných liniek Ryanairu, tento rok v lete plánuje obnoviť len 12 liniek. Z nich sú však štyri do destinácií vo Veľkej Británii, z ktorej aj naďalej platí zákaz letov,” povedal šéf Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Počas nasledujúceho týždňa sa majú postupne uskutočniť prvé lety obnovených liniek do destinácií v Grécku, Írsku, Španielsku a Taliansku.

V polovici júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej dovolenkovej sezóny, keďže odvtedy už predávajú lety pre dovolenkárov aj cestovné kancelárie.

„Od 16. júla pribúdajú lety na Zakyntos, Heraklion na Kréte, Rodos, Burgas a v pláne sú aj lety do Antalye v Turecku alebo Hurghady v Egypte, avšak ich realizácia bude závisieť od otvorenia hraníc Slovenska s Tureckom či Egyptom, ktoré sú stále zavreté, takže lety nemožno vykonať,” informoval riaditeľ letovej prevádzky Imrich Ancin.

V rámci hygienických opatrení je na letisku aj na palube lietadla povinné prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, šálom alebo šatkou. Neplatí to pre deti do troch rokov. Nariadená je i povinná dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie spoločenských rozostupov aspoň dva metre pri vybavení na checkine a bezpečnostnej kontrole. Cestujúcim po prílete zmerajú teplotu. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Ryanair prijal aj ďalšie opatrenia. Okrem dennej dezinfekcie lietadiel a čistenia vzduchu filtračným systémom nebude pri nástupe do lietadla a čakaní na toaletu možné čakať v rade, ale bude treba prichádzať postupne. Na palube sa servírujú iba balené jedlá a nápoje, umožnené sú bezkontaktné platby. (tasr)

Foto - TASR
Foto – TASR

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať