Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Nemecká vláda podporila program nákupu dlhopisov z eurozóny Európskou centrálnou bankou, čím sa dostáva do sporu s ústavným súdom. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na list z ministerstva financií.

Nemecký spolkový ústavný súd totiž v máji rozhodol, že ECB pri nákupe cenných papierov z euroregiónu prekročila svoje právomoci. Požiadal o preukázanie „proporcionality“ systému, keďže Rada guvernérov ECB podľa neho nezohľadnila dostatočne vedľajšie účinky svojej politiky na komerčné banky a sporiteľov.

Nemecký súd dal ECB termín tri mesiace, aby dokázala, že jej program nákupu cenných papierov verejného sektora je primeraný. Inak bude musieť Bundesbank účasť v tomto programe ukončiť.

„Ministerstvo financií je však presvedčené, že Rada guvernérov ECB presvedčivo preukázala proporcionalitu systému,“ uvádza sa v liste ministra financií Olafa Scholza predsedovi parlamentu Wolfgangovi Schäublemu.

Vláda v Berlíne dostala od ECB dokumenty odôvodňujúce program. Uviedla, že do programu boli zabudované dostatočné záruky na obmedzenie potenciálnych nepriaznivých vedľajších účinkov.

Banka označila tiež svoj program v hodnote 2 biliónov eur, ktorý spustila v roku 2015, za „účinný nástroj“. A upozornila tiež, že nepodlieha jurisdikcii nemeckého ústavného súdu.

Okrem toho sa Rada guvernérov ECB rozhodla vydať svoje dôverné dokumenty nemeckej vláde a parlamentu, aby dokázala, že nákup dlhopisov nebol neprimeraný, informovali o tom zdroje blízke banke.
„Spolu s poskytnutými dokumentmi rozhodnutie Rady guvernérov ECB komplexne spĺňa požiadavky ústavného súdu a jeho verdiktu z 5. mája,“ napísal Scholz šéfovi parlamentu.  (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

  • Doprava: Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy
  • Pomoc: Žiadosti o dotácie na nájomné môžu podávať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na kraj
  • Železnice: Štátna ZSSK bude v lete cez víkendy jazdiť na viacerých tratiach, kde už bežne vlaky nejdú
  • Firmy: Asi 550 zamestnancov firmy Eterna v Bánovciach nad Bebravou ostane od pondelka na nútenom voľne.
  • Ochrana: Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi získala od súdov cestovná kancelária Solvex
  • Návod na žiadosť o dotáciu na nájomné (krok po kroku)
  • Anketa o fungovaní dotácií na nájmy

Minúta po minúte

Zdieľať

Ryanair spustil po štyroch mesiacoch lety z Bratislavy. V sobotu odcestovali prví pasažieri do bulharského Burgasu a na cyperský Pafos. Od polovice júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej sezóny.

Dopravca zredukoval v rámci celej európskej siete svojich liniek počet letov na toto leto na približne 40 percent. „Z Bratislavy bolo vlani v ponuke 26 pravidelných liniek Ryanairu, tento rok v lete plánuje obnoviť len 12 liniek. Z nich sú však štyri do destinácií vo Veľkej Británii, z ktorej aj naďalej platí zákaz letov,” povedal šéf Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Počas nasledujúceho týždňa sa majú postupne uskutočniť prvé lety obnovených liniek do destinácií v Grécku, Írsku, Španielsku a Taliansku.

V polovici júla sa očakáva aj spustenie letnej charterovej dovolenkovej sezóny, keďže odvtedy už predávajú lety pre dovolenkárov aj cestovné kancelárie.

„Od 16. júla pribúdajú lety na Zakyntos, Heraklion na Kréte, Rodos, Burgas a v pláne sú aj lety do Antalye v Turecku alebo Hurghady v Egypte, avšak ich realizácia bude závisieť od otvorenia hraníc Slovenska s Tureckom či Egyptom, ktoré sú stále zavreté, takže lety nemožno vykonať,” informoval riaditeľ letovej prevádzky Imrich Ancin.

V rámci hygienických opatrení je na letisku aj na palube lietadla povinné prekrytie horných dýchacích ciest rúškom, šálom alebo šatkou. Neplatí to pre deti do troch rokov. Nariadená je i povinná dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie spoločenských rozostupov aspoň dva metre pri vybavení na checkine a bezpečnostnej kontrole. Cestujúcim po prílete zmerajú teplotu. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Ryanair prijal aj ďalšie opatrenia. Okrem dennej dezinfekcie lietadiel a čistenia vzduchu filtračným systémom nebude pri nástupe do lietadla a čakaní na toaletu možné čakať v rade, ale bude treba prichádzať postupne. Na palube sa servírujú iba balené jedlá a nápoje, umožnené sú bezkontaktné platby. (tasr)

Foto - TASR
Foto – TASR

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať