Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Kým národ v lete objavuje krásy Slovenska, Hegerovi analytici potichu kreslia plán, ako ho zmeniť
 • Obchod: Tržby v maloobchode v júni klesli medziročne o 1,6 %, čo je najlepší výsledok od začiatku pandémie
 • Dlhy: V júli zbankrotovalo 829 obyvateľov Slovenska, medziročne to predstavuje pokles takmer o 48 %
 • Financie: Štátna prémia na stavebné sporenie má byť aj v roku 2021 vo výške 2,5 % z ročného vkladu, najviac 70 eur
 • Aerolinky: Virgin Atlantic vyhlásili v USA bankrot, žiadosť o súdnu ochranu je súčasťou reštrukturalizácie naštartovanej v Británii
 • Predaj áut: Počet registrácií nových áut v Británii v júli stúpol prvý raz v tomto roku, medziročne o 11 %
 • Vývoj: Švédskej ekonomike sa v 2. štvrťroku darilo lepšie než väčšine ostatných krajín v Európe, aj keď rekordne klesla
Zdieľať

Vláda cíti zlepšenie v ekonomike, neplánuje zvýšiť pomoc podľa Sotákových predstáv. Ako to vidí U. S. Steel, VW či Heineken? (anketa)

Foto – TASR
Foto – TASR

Je na tom ekonomika tak dobre, ako tvrdí vláda, že netreba zvyšovať pomoc podľa predstáv Klubu 500? Riaditeľ Tatranskej mliekarne Ľubomír Valčuha tvrdí, že dôsledky výpadku ekonomiky sa ešte len prejavia na raste nezamestnanosti a nižšom výkone ekonomiky.

Zdieľať

Libanon zbankrotoval

Foto - tasr/ap
Foto – tasr/ap

Ako zbankrotoval Libanon, kedysi najbohatší štát Blízkeho východu. Ekonóm Vladimír Baláž píše, že už pred utorňajšími výbuchmi v Bejrúte bola krajina ekonomicky na kolenách a v jednom klube s Venezuelou.

Minúta po minúte

Zdieľať

Rast počtu nových pracovných miest v súkromnom sektore USA sa v júli prudko pribrzdil. Vzniklo 167-tisíc pozícií, pričom analytici očakávali viac ako 1 milión. V júni pribudlo až 4,3 milióna nových miest.

Júnový prírastok spoločne s májovými vyše 3,3 milióna pracovnými miestami nevykompenzovali stratu takmer 20 miliónov pozícií, ktoré zanikli v marci a apríli po uzatvorení ekonomiky pre koronavírusové reštrikcie.

Čísla zo správy organizácie ADP o tvorbe pracovných miest v júli naznačujú spomalenie zotavovania trhu práce i celej ekonomiky. Signály prichádzajú v období, keď v Spojených štátoch naďalej pribúda veľa potvrdených prípadov koronavírusu.

Ekonomika USA sa v 2. štvrťroku prepadla najviac v zaznamenanej histórii, HDP klesol v prepočte na celý rok o 32,9 %. V recesii sa nachádza od februára. Nezamestnanosť v júni dosiahla 11,1 %, minulý mesiac podľa odhadov klesla na 10,5 %. (reuters, cnbc)

Zdieľať

Povinnosť separovania bioopadu sa posúvať nebude, ministerstvo životného prostredia nevyhovelo požiadavke ZMOS na posunutie termínu o rok. Štátny tajomník rezortu Juraj Smatana však deklaruje, že nebudú pokutovať obce, ktoré zdokladujú, že sa snažia plniť povinnosti.

Predseda ZMOS Branislav Tréger za najväčší problém považuje koncové nakladanie s kuchynským odpadom, čiže jeho prevoz a následné zhodnotenie. „Napríklad zvážanie odpadu z veľkých sídlisk, keď budú 30-stupňové teploty, bude musieť byť príliš časté. Bude to mať dosah na peňaženky obyvateľov,“ hovorí.

Východ Slovenska nie je obslúžený technickými koncovkami. „Sú oblasti, kde naloženie s odpadom je naozaj problém,“ poznamenal Tréger. Vidí náznak systémových zmien a dúfa, že systém dotiahne do funkčnosti.

Smatana si myslí, že Slovensko potrebuje nové kapacity na spracovanie bioodpadu a zároveň musí „oživiť tie spiace“. SR by mala zvládnuť aj kvalitnú výrobu kompostu, ktorý môže pochádzať z kuchynského odpadu. „Máme signály z ministerstva pôdohospodárstva, že rastie počet farmárov, ktorí by odoberali kompost a biologické hnojivá slovenského pôvodu v primeranej kvalite a cene,“ uviedol.

Samosprávam, ktoré sa budú vedome vyhýbať plneniu povinností, bude Slovenská inšpekcia životného prostredia udeľovať pokuty. Tie, ktoré zdokladujú svoje povinnosti, sa nebudú pokutovať, priblížil Smatana.

Envirorezort nechce byť podľa Smatanu „odkladačom termínov“. Chce, naopak, pomáhať samosprávam, aby si plnili požiadavky. Ministerstvo plánuje prepracovať aj moderný plán odpadového hospodárstva, o ktoré sa budú môcť samosprávy oprieť. Uvoľniť by sa mali aj prostriedky z envirofondov, kde od roku 2018 čakajú nevybavené žiadosti na kompostárne.

Od 1. januára 2021 by mali obce a mestá zaviesť a zabezpečiť pre občanov triedený zber kuchynského biologického odpadu. Cieľom opatrenia je eliminovať, ideálne odstrániť kuchynský bioodpad zo zmesového komunálneho odpadu. K doterajším farebným kontajnerom na triedený zber odpadu by mal pribudnúť ďalší, určený len na potravinové zvyšky z kuchyne. Na Slováka ročne pripadá 100 kilogramov potravinového odpadu. (tasr)

Zdieľať

Smer bude na najbližšej schôdzi parlamentu žiadať ministra hospodárstva Sulíka o vysvetlenie, na základe čoho sa rozhodol neuplatniť predkupné právo na kúpu 49-percentného podielu vo VSE. Toto rozhodnutie je podľa strany v rozpore so strategickými záujmami Slovenska.

„Keďže minister hospodárstva Sulík nereagoval na výzvy strany Smer, na najbližšej schôdzi NR SR sme pripravení pýtať sa, prečo sa SR tak ľahko vzdala možnosti napraviť obrovské zlyhania Dzurindovej divokej privatizácie,“ avizuje predseda Smeru Robert Fico.

Dodal, že ak takýto bod programu nebude zaradený na rokovanie parlamentu, strana Smer je pripravená zvolať mimoriadnu schôdzu, k čomu aj začala zbierať podpisy.

Zdieľať

Aerolínie Virgin Atlantic vyhlásili v USA bankrot. Žiadosť o súdnu ochranu pred veriteľmi je súčasťou procesu reštrukturalizácie naštartovanej v Británii. Firma sa dohodla na záchrannom pláne za 1,2 miliardy libier.

Virgin Atlantic, ktoré založil miliardár Richard Branson, podobne ako konkurencia tvrdo doplácajú na koronakrízu. V dôsledku pandémie v apríli prestali lietať, prevádzku obnovili v júli.

Právnici Virgin Atlantic oznámili britskému súdu, že bez finančnej injekcie im klesnú hotovostné rezervy na kritickú úroveň a do konca septembra budú zrejme bez peňazí. Firma potrebuje americký súdny príkaz, aby podmienky reštrukturalizácie platili aj v USA.

Branson, ktorý má vo Virgin Atlantic 51-percentný podiel, už žiadal o pomoc britskú vládu, no neuspel. Aerolínie nakoniec získali 1,2 miliardy libier zo súkromných zdrojov, čiastkou 200 miliónov prispela Bransonova skupina Virgin Group.

Viac o Virgin Atlantic:

 • sústreďujú sa najmä na diaľkové lety vrátane spojenia Británie a Spojených štátov
 • v dôsledku koronakrízy zatvorili základňu na londýnskom letisku Gatwick a prepustili 3500 ľudí
 • podiel 49 % v nich vlastnia Delta Air Lines, ktoré súhlasili s posunutím splátok dlžných peňazí (čtk, reuters)
Zdieľať

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení nepovažuje za šťastné, ak sa na kritické názory reaguje hrozbou zo strany štátnej moci. „Odmietame štátnu šikanu, kde na základe vyjadrenia názoru môže mať firma či zástupcovia firiem sankcie,“ uviedol prezident asociácie Tomáš Malatinský.

Asociácia tak reaguje na vyjadrenia ministra financií Eduarda Hegera, ktorý pre SME povedal, že ostatné zamestnávateľské organizácie „nekričia“ v súvislosti so štátnou pomocou. „Títo ľudia nekričia. Kričí pán Soták. Otázka je, prečo kričí pán Soták,“ povedal Heger.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení upozorňuje, že opatrenia vlády na záchranu ekonomiky nie sú ani zďaleka dostatočné. „Mnoho firiem sa napriek štátnej pomoci stále ocitá vo finančných problémoch. Ak podnikatelia niekoľko rokov svedomito platia dane, odvody či iné poplatky a v čase krízy nedostanú adekvátnu pomoc, sú z tejto situácie, pochopiteľne, frustrovaní. Naším spoločným cieľom by malo byť zachovanie zamestnanosti v maximálnej možnej miere, o to viac, že hrozba krachu podnikov, a teda aj prepúšťania zamestnancov, ešte nikdy nebola taká vysoká a reálna. Sme prirodzene znepokojení vývojom súčasnej situácie,“ vysvetľuje Malatinský.

Asociácia zdôrazňuje potrebu urýchleného konania a reálnej pomoci všetkým zamestnávateľom, bohužiaľ sa to stále nedeje. „Ako sa firmy s uvedenými opatreniami stotožnili, nám už odzrkadľujú nelichotivé ústredia práce, kde pribúdajú nezamestnaní,“ tvrdí.

Za dôležité považuje venovať sa popri ekonomickej pomoci aj zjednodušovaniu celého procesu podpory z hľadiska administratívy.

Zdieľať

V Česku končí tradičný výrobca hudobných nástrojov Strunal Schönbach. Firma predávala sláčikové nástroje a gitary do celého sveta, od prelomu rokov sa potýkala s existenčnými problémami. Napokon ju položila koronakríza.

Strunal zamestnával približne 50 ľudí, výrobu zastavil ku koncu júla. „Stalo sa tak paradoxne po tom, čo vedenie podniklo kroky na uzdravenie firmy,“ uviedol Strunal v tlačovej správe.

Podnik sa pokúsil o reorganizáciu, no pandémia a s ňou spojený pokles predaja nakoniec viedli k vyhláseniu konkurzu a ukončeniu prevádzky.

V nepriaznivej situácii sú aj iní výrobcovia hudobných nástrojov, ktorých insolvenčný správca oslovil s ponukou na odkúpenie alebo prevzatie Strunalu. Všetci však vzhľadom na neistotu na trhu odmietli.

Viac o Strunale

Strunal Schönbach nadviazal na tradíciu národného podniku Cremona, ktorý bol pred rokom 1989 najväčším výrobcom a exportérom strunových hudobných nástrojov v Európe s ročným obratom v prepočte 19 miliónov eur.

Neskôr firma čelila najmä rastúcej konkurencii čínskych výrobkov a postupne sa zmenšovala. Vlani Strunal dosiahol celkový obrat 1,4 milióna eur a prerobil 591-tisíc eur. (čtk)

Zdieľať

Švédskej ekonomike sa v 2. štvrťroku darilo lepšie než väčšine ostatných krajín v Európe, i keď medzikvartálne klesla o rekordných 8,6 %. Švédsko pristúpilo k opatreniam proti koronavírusu voľnejšie, medziročne jeho HDP spadol o 8,2 %.

Predchádzajúci rekordný prepad zaznamenalo Švédsko počas finančnej krízy, keď v 4. štvrťroku 2008 ekonomika klesla medzikvartálne o 3,8 %.

Prudký pokles v 2. štvrťroku potvrdil, že švédske hospodárstvo nebolo imúnne voči koronavírusu. „No napriek tomu je hospodárska kríza v 1. polovici roka v úplne inej lige než ten horor inde v Európe,“ povedal David Oxley z Capital Economics.

V eurozóne sa HDP v 2. kvartáli prepadol o 12,1 %, v celej EÚ o 11,9 %. Nemecká ekonomika klesla o desatinu, španielska o 18,5 % a talianska o 12,4 %.

Ako Švédi bojujú s koronavírusom

Švédsko sa spoliehalo na dobrovoľné opatrenia a väčšina škôl i podnikov zostala otvorená. Pandémia síce tvrdo zasiahla ekonomickú aktivitu, no väčšina analytikov očakáva, že prepad bude miernejší než v mnohých krajinách s drastickejšími karanténnymi opatreniami.

Švédsko sa aj tak nevyhlo hospodárskemu poklesu a zostáva otázne, aké bude tempo oživenia. Výskumy naznačujú, že si zrejme neudrží rast spotrebiteľských výdavkov; prudký pokles exportu navyše prispel k zvýšeniu nezamestnanosti. (čtk, reuters)

Zdieľať

Vyšetrovanie kauzy Národného futbalového štadióna sa môže rozšíriť o ďalšie trestné činy. „V tejto súvislosti sú vykonávané všetky potrebné úkony v zmysle zákona s cieľom náležitého objasnenia veci,“ napísala polícia na Facebooku.

Policajti ďalej informujú, že sa začalo trestné stíhanie na základe jednak trestného oznámenia vtedajšej poslankyne a terajšej vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí), jednak na základe oznámenia podaného Úradom vlády SR.

„Bližšie informácie nie je s prihliadnutím na súčasný stav vo vyšetrovaní možné k prípadu poskytnúť. Len čo to situácia vo vyšetrovaní umožní, poskytneme k prípadu viac informácií,“ uzatvára stanovisko polície. (tasr)

Zdieľať

V prípade zmluvy ministerstva vnútra na audítorské služby je 70 miliónov eur maximálnou sumou, ktorú možno čerpať, vysvetľuje OĽaNO. Nepodpísanie by podľa hnutia ohrozilo fungovanie viacerých zložiek rezortu.

Rezort má dohliadnuť na korektný priebeh plnenia zmlúv. Podľa OĽaNO je omylom hovoriť, že hodnota rámcových dohôd je 70 miliónov eur bez DPH.

„Táto suma bola len predpokladaná hodnota zákazky. V skutočnosti je vysúťažená a podpísaná hodnota zmlúv necelých 33,5 milióna eur bez DPH,“ tvrdí.

Projekt realizuje MV SR, ktoré je zo zákona centrálnym verejným obstarávateľom. Súťaž realizovala predchádzajúca vláda takmer dva roky, nové obstarávanie by podľa OĽaNO trvalo minimálne jeden rok.

„Vzhľadom na to, že jednotkové ceny a hodinové sadzby nie sú predražené, rozhodlo sa ministerstvo vnútra zmluvy podpísať,“ priblížilo.

Rezort mal podpísať rámcové dohody so šiestimi uchádzačmi. Ide o maximálnu sumu, ktorú môže čerpať šesť firiem, nie jedna, pričom všetky prešli verejným obstarávaním.

„Štátne inštitúcie a samosprávy nie sú povinné na ich základe uzavrieť aj realizačné zmluvy,“ objasnilo hnutie. (tasr)

Zdieľať

Turisti sa pred príchodom do Grécka musia registrovať, inak im hrozí pokuta 500 eur, varuje ministerstvo zahraničných vecí. Najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny musia vyplniť online formulár.

V ňom uvedú údaje typu odkiaľ cestujú, dĺžku predchádzajúcich pobytov v iných krajinách či adresu pobytu v Grécku.

Po odoslaní formulára dostane každý cestujúci potvrdzujúci e-mail o registrácii v on-line systéme a v deň príchodu do Grécka osobný QR kód, ktorý musí predložiť pri príchode do Grécka v tlačenej alebo elektronickej podobe.

Ak sa preprava začína skôr než v deň príchodu do Grécka, cestujúci môžu napríklad nastúpiť na palubu lietadla po predložení potvrdzujúceho e-mailu. „Pri vstupe do Grécka je nutné počítať s náhodným testovaním prichádzajúcich osôb,“ pripomína rezort diplomacie. (tasr)

Zdieľať

Maloobchodné tržby v eurozóne aj celej EÚ sa v júni vrátili na úroveň z februára, keď ešte neboli zavedené opatrenia proti koronavírusu. V eurozóne obrat obchodníkov stúpol medzimesačne o 5,7 %, v celej Únii o 5,2 %.

Údaje o júnových tržbách v maloobchode zverejnil Eurostat na internetovej stránke. K rastu prispeli najmä vyššie výdavky za oblečenie a pohonné hmoty.

Eurostat spresnil rast tržieb v eurozóne za máj na 20,3 %, v predbežnej správe uvádzal 17,8 %. Májový výsledok tak bol najvyšší od roku 1999, keď sa začal tento údaj sledovať.

Rast tržieb za máj a jún vykompenzoval rekordný prepad z marca a apríla, keď mnohé krajiny zaviedli karanténu. Medziročne sa tržby v eurozóne i EÚ zvýšili v júni o 1,3 %, čo bol prvý prírastok od februára.

Z jednotlivých krajín podľa dostupných údajov najviac medzimesačne rástli tržby v Írsku (+21,9 %), v Španielsku sa zvýšili o 16,5 % a v Taliansku o 13,8 %. Naopak, v Rakúsku a Nemecku klesli. (čtk)

Zdieľať

Komu dáva v spore medzi vládou a Sotákom za pravdu šéf nemeckej obchodnej komory? Pomoc by zvýšil, ale len pri kurzarbeite

Výrobca automatov na lístky doteraz nežiadal o štátnu pomoc a uprostred koronakrízy naberá v Bytči ľudí. „Máme objednávky až do Vianoc, ešte naberáme ľudí. Robíme pre mesto Boston aj pre Stuttgart,“ opisuje Peter Lazar, ktorý vo firme Scheidt & Bachmann Slovensko zodpovedá za výrobu a zároveň vedie Nemecko-slovenskú obchodnú komoru.

Zdieľať

Počet registrácií nových áut v Británii v júli stúpol prvý raz v tomto roku: medziročne o 11 % na vyše 174-tisíc kusov. K výsledku prispelo znovuotvorenie autosalónov, ktoré boli niekoľko mesiacov zatvorené pre koronavírus.

Štatistiky predaja za júl zverejnil britský zväz výrobcov a predajcov áut SMMT na internetovej stránke. Rast odbytu nových vozidiel je ďalším signálom zotavovania britskej ekonomiky, ktorá sa v marci a apríli prepadla o rekordných 25 %.

Experti upozorňujú, že rast v júli môže znamenať len zadržaný dopyt od zákazníkov, ktorí si plánovali kúpiť nové auto na začiatku roka, no pre zatvorené predajne nemohli.

„Do konca septembra by sme mali mať jasnejší obrázok o tom, či to je alebo nie je dlhodobý trend,“ povedal šéf SMMT Mike Hawes. Skupina lobuje za dodatočnú podporu pre automobilový sektor, a to vrátane šrotovného.

Od začiatku roka sa predaj áut v Británii prepadol o vyše 40 %. Najnovšia prognóza SMMT počíta s celoročným poklesom trhu o zhruba 30 %. (čtk, reuters)

Zdieľať

Spoločnosť Charvát strojárne plánuje v Bardejove rozšíriť výrobu hydraulických valcov a nosičov kontajnerov. Investícia za 4,8 milióna eur by mala zvýšiť súčasný počet 224 pracovných miest o ďalších 40.

Firma by na expanziu mohla dostať od štátu investičnú pomoc vo forme úľavy na dani z príjmu vo výške 600 000 eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý predložilo ministerstvo hospodárstva do medzirezortného pripomienkového konania.

„Cieľom investičného zámeru prijímateľa je rozšírenie kapacity výroby hydraulických valcov. Taktiež sa v rámci investičného zámeru začne s výrobou novej generácie hydraulických valcov (teleskopických a veľkých valcov), ktoré poskytujú mimoriadne dlhú výstupnú dráhu z veľmi kompaktnej stiahnutej dĺžky,“ uviedlo ministerstvo v zverejnenom materiáli.

Bardejovské Charvát strojárne patria do českej skupiny Charvát Group, ktorá má rozhodujúci podiel na výrobe a predaji hydraulických komponentov v regióne strednej Európy. Okrem centrály v ČR má skupina dcérske spoločnosti na Slovensku, Ukrajine a v Chorvátsku. Zamestnáva celkovo 700 pracovníkov. Medzi hlavných zákazníkov prijímateľa patria významné medzinárodné spoločnosti z oblasti stavebníctva ako Caterpillar, Liebherr, HMF a Class. (tasr)

Zdieľať

Bývalý premiér Pellegrini je pripravený vypovedať na polícii v súvislosti s kauzou Národného futbalového štadióna. Tvrdí, že svedomie má čisté a jeho vláda konala len na základe zmlúv a rozhodnutí rezortov.

„Keď ma požiadajú o vypočutie, veľmi rád prídem, pretože v tomto mám svedomie čisté. My sme ako predseda vlády a vláda konali len na základe zmlúv, rozhodnutí vlády a jednotlivých rezortov,“ skonštatoval Pellegrini s tým, že informácie o celom priebehu nemá.

Zdôraznil, že záverečný materiál predkladala vláde exministerka školstva Lubyová. „Dokonca dala na vláde schváliť len súhlas s vykonaním transakcie s podmienkou a tá podmienka dodnes nebola splnená,“ podotkol.

Polícia v súvislosti s NFŠ začala trestné stíhanie za obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužitia právomoci verejného činiteľa. (tasr)

Zdieľať

Exminister hospodárstva Peter Žiga (Hlas) vyzval šéfa rezortu Richarda Sulíka (SaS), aby zastavil predaj akcií VSE. Zverejniť má aj analýzu, na základe ktorej sa rozhodol, že štát si neuplatní predkupné právo vo VSE od RWE. Žiga avizuje iniciovanie mimoriadneho hospodárskeho výboru k téme a chce aj poslanecký prieskum. (tasr)

Zdieľať

Cestári kritizujú Trenčiansky kraj, že si v tendri vybral drahšieho

Cestné stavby Liptovský Mikuláš odmietajú obvinenie, že by v tendri Trenčianskeho kraja na opravy ciest ponúkli prinízku cenu, ktorá by mohla ohroziť kvalitu. Ide o tender, v ktorom vyhral na body drahší Doprastav, keďže sľúbil stavať dvakrát rýchlejšie ako konkurenti.

O čo ide:

 • Trenčiansky samosprávny kraj sa chystá opravovať 42 úsekov ciest s celkovou dĺžkou 50 kilometrov.
 • V tendri si vybral združenie Doprastavu, Eurovie SK a Strabagu, ktoré patrilo s cenou 5,1 milióna eur medzi najdrahšie.
 • Víťazom sa má stať vďaka prísľubu, že cesty opraví a vyasfaltuje veľmi rýchlo – za 15 dní. A jedným z kritérií v tendri bola aj dĺžka výstavby.

Čo je sporné

Je otázne, či sa to za taký krátky čas dá a či pár dní k dobru stojí kraju za zhruba 0,8 milióna eur, čo je rozdiel medzi vyššou cenou Doprastavu a cenou najlacnejšieho uchádzača.

Kraj však v argumentácii naznačil, že najlacnejšia ponuka môže znamenať nižšiu kvalitu. „Určenie predpokladanej hodnoty zákazky vychádzalo z reálnych plnení uskutočnených typov prác, preto ponuka znížená o 0,7 milióna eur oproti predpokladanej hodnote sa javí ako mimoriadne nízka,“ uviedol kraj.

„Tieto vyjadrenia zo strany zástupcov TSK vnímame ako poškodzovanie nášho obchodného mena,“ reagoval pre Denník E obchodný riaditeľ Cestných stavieb LM Pavol Baláž. Vyjadrenie sa totiž podľa neho bez akýchkoľvek pochýb vzťahuje na ich cenovú ponuku.

Cestári vnímajú stanovisko kraja ako spochybňovanie kvality svojej práce, čo sa im nepáči.

„Takto predložená cenová ponuka motivuje uchádzačov k výrazne zníženej kvalite prác a k nedodržaniu predpísaných technologických postupov v zmysle príslušnej normy… V minulosti dochádzalo pri výrazne zníženej cene zákazky hlavne k nedodržaniu predpísanej hrúbky asfaltovej vrstvy,“ písal kraj.

Cestári si za cenou stoja

Baláž namieta, že majú bohaté skúsenosti s rovnakými alebo podobnými zákazkami, na slovenskom trhu zamestnávajú spolu so spriaznenými firmami približne 600 ľudí a pôsobia tu už 60 rokov. „Vzhľadom na svoje odborné a technické kapacity sme bez pochýb schopní zrealizovať predmetnú zákazku za dodržiavania všetkých kvalitatívnych parametrov v súlade s našou ponukou do verejného obstarávania,“ reagoval Baláž.

Ďalej argumentuje, že ich cena nebola až taká nízka – oproti odhadu iba o 15 percent nižšia. A podľa Baláža sa za posledný polrok hýbali víťazné ponuky pri takýchto zákazkách zhruba na úrovni 25 – 35 percent pod predpokladanou hodnotou.

Kritika súťažných podmienok

Baláž ďalej kritizuje, že o víťazovi má rozhodnúť zhruba 20-dňový rozdiel v lehote výstavby.

Združenie Doprastavu sa totiž zaviazalo, že cesty dokončí za 15 dní, a Cestné stavby Liptovský Mikuláš za 35.

Cestné stavby boli zase s cenou 4,3 milióna lacnejšie oproti Doprastavu o 0,8 milióna.

„Obdobné investičné akcie tohto typu sa obvykle pripravujú v štátnej správe roky, za skrátenie o 20 dní je však župa ochotná zaplatiť takmer 1 milión eur. Je veľmi pravdepodobné, že v lehote 15 dní, ktorú šikovne uviedol víťazný uchádzač, nestihne župa ani odovzdať všetkých 42 úsekov do realizácie, v dôsledku čoho skutočný čas realizácie výrazne presiahne miliónom vyvážených 15 dní,“ kritizuje Baláž.

Tvrdí, že podmienky súťaže, ktoré dávajú veľkú váhu lehote výstavby, sú chybné, a že kraj chce spochybňovaním nízkych cien iba zakryť vlastné zlyhanie.

Aktuálny stav je taký, že župa sa chystá podpísať zmluvu so združením Doprastavu.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať