Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Nezamestnanosť rastie pomaly, aj by sme sa mali radovať, ibaže druhá vlna začala zatvárať podniky
  • Obchod: Slovenský export sa spamätal z koronakrízového prepadu, v júni klesol medziročne už len o 1,2 %
  • Odvody: Živnostníci, ktorí podali daňové priznanie do konca marca, musia zaplatiť poistné za júl v novej výške do 10. augusta
  • Financie: Majetok Marka Zuckerberga prvý raz prekročil hranicu 100 mld. USD vďaka rastu akcií Facebooku na nový rekord
  • Firmy: Microsoft sa zaujíma o prevzatie všetkých aktivít TikToku s výnimkou Číny

Minúta po minúte

Zdieľať

Kuba chce zrušiť zoznam podnikateľských aktivít, ktorým sa môžu venovať začínajúce firmy. Centrálne plánovanú ekonomiku prerušovane otvára súkromnému sektoru od 90. rokov minulého storočia.

Miestni ekonómovia a podporovatelia súkromného podnikania rozhodnutie vítajú, no podľa nich veľa bude závisieť od jeho realizácie. Kubánci stále musia žiadať o licenciu na prácu v súkromnom sektore, čo poskytuje úradom veľkú možnosť rozhodnúť o tom, čo povolia.

Kubánska komunistická vláda za posledný mesiac uvoľnila viacero obmedzení pre súkromný sektor. Vracia sa k miernym reformám, ktoré majú pomôcť riešiť hospodársku krízu.

Prijaté opatrenia vôbec prvý raz zahŕňajú otvorenie veľkoobchodov v hlavnom meste súkromným stravovacím zariadeniam a povolenie vývozu a dovozu pre malé a stredné podniky, i keď prostredníctvom štátnych firiem. (čtk, reuters)

Zdieľať

V domácich chovoch v obci Janík v okrese Košice-okolie preventívne zlikvidovali približne 30 ošípaných, chcú tak zabrániť šíreniu afrického moru ošípaných. V obci by sa už nemala nachádzať ani jedna živá ošípaná.

Uviedol to inšpektor oddelenia zdravia zvierat Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice-okolie Vladimír Gajdoš. „Museli sme pristúpiť k depopulácii ošípaných v chovoch. Všetko sú drobnochovatelia, farmy našťastie v okolí trojkilometrového pásma nemáme,“ povedal.

Na mieste bola aj kafiléria zabezpečujúca neškodné odstránenie kadáverov. Ďalšiu likvidáciu v tomto ochrannom pásme od ohniska nákazy realizovať nebudú, keďže sa v ňom domáce ošípané nenachádzajú.

V desaťkilometrovom pásme dohľadu budú situáciu monitorovať. Gajdoš chovateľom odporúča domáce zabíjačky. Pripomenul, že sú povinní ich nahlásiť. Podľa neho ide o preventívne opatrenie.

Obec Janík sa nachádza zhruba dva kilometre od hranice s Maďarskom, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný masívny výskyt nákazy a pozitívnych prípadov vírusu AMO v populácii diviakov. Oblasť na Slovensku je zaradená do infikovanej oblasti pre výskyt AMO u diviakov.

„Aj tu obyvatelia – hubári a poľovníci – hovorili, že našli uhynuté diviaky, ale nikto nás o tom neinformoval. Bolo by dobré, keby ľudia nechodili do lesa, a v prípade, že majú vedomosť o nejakom diviakovi, nech to netaja a dajú nám včas vedieť,“ povedal s tým, že stále nemôžu potvrdiť hlavný zdroj nákazy v obci.

Vyzval aj poľovníkov, aby zvážili, či chcú chovať ošípané alebo loviť. Osoby, ktoré sa zúčastňujú na love alebo manipulácii s diviakmi, v rámci opatrení nesmú prísť do kontaktu s ošípanými v chove skôr ako o 48 hodín.

Ako potvrdil starosta obce Július Begala, v uplynulých dňoch robilo domácu zabíjačku niekoľko chovateľov. Mäso, pri ktorom sa nákaza vo vzorkách nepotvrdí, budú môcť použiť. „Nálady sú strašné. Postihne to každého, kto chová ošípané. Je to pre nich škoda – z toho žijú. Nie je to maličkosť. Každý, kto chová, sa prihlásil, dúfame, že nič nezatajili. Je to aj v ich záujme, pretože tie chovy budú pravdepodobne obnovovať,“ vysvetlil. (tasr)

Zdieľať

Uzatvorenie zjazdov z Prístavného mosta v smere na Bajkalskú a Slovnaftskú ulicu sa odkladá. Dôvodom je vážna dopravná nehoda. (tasr)

Zdieľať

Majetok Marka Zuckerberga prvý raz prekročil hranicu 100 mld. USD vďaka rastu akcií Facebooku na nový rekord. Pripojil sa tak k Jeffovi Bezosovi a Billovi Gatesovi, ktorí boli doteraz jedinými osobami s bohatstvom nad sto miliárd dolárov.

Zuckerbergov majetok pochádza najmä z jeho 13-percentného podielu vo Facebooku. Jeho akcie vo štvrtok stúpli vďaka predstaveniu novej služby Reels, ktorá má konkurovať TikToku.

Majetok zakladateľov najväčších amerických IT firiem výrazne rastie, hoci ekonomika USA tento rok rekordne klesla. Pandémia totiž priťahuje na internet viac ľudí. Zuckerberg si tento rok polepšil o 22 mld. dolárov, šéf Amazonu Bezos o vyše 75 mld. dolárov.

Ohromujúce čísla však zároveň priťahujú zvýšený záujem úradov a zákonodarcov, ktorí podrobne skúmajú ich správanie a postavenie. Zuckerberg, Bezos, šéf Applu Tim Cook a Aplhabetu Sundar Pichai sa v americkom kongrese bránili obvineniu, že ich firmy zneužívajú moc a bohatstvo na potlačenie konkurencie.

Trhová hodnota piatich najväčších amerických IT firiem (Apple, Amazon, Alphabet, Facebook a Microsoft) v súčasnosti zodpovedá 30 % amerického HDP. Oproti koncu roka 2018 ide o takmer dvojnásobok. (čtk, bloomberg)

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP
Zdieľať

Rosatom začal so spúšťaním prvej bieloruskej jadrovej elektrárne tým, že naviezol jadrové palivo do prvého z dvoch reaktorov.

Prvá kazeta s palivom bola do reaktora vložená dnes predpoludním. Do konca mesiaca ich má byť 163, pričom v každej kazete je 571 kilogramov jadrového paliva.

Prvá bieloruská jadrová elektráreň stojí blízko hraníc s Litvou a jej hlavného mesta Vilniusu. Litva vníma elektráreň, ktorej stavbu financuje Rusko úverom vo výške desiatich miliárd dolárov, ako ohrozenie svojej národnej bezpečnosti.

Bielorusko však popiera, že by elektráreň predstavovala riziko, a dodáva, že elektráreň spĺňa bezpečnostné požiadavky Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. (čtk)

Zdieľať

Slovenský vývoz sa tento rok ešte nedostane stabilne na úroveň pred pandémiou, myslí si analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Podľa neho koronakríza vymaže časť dopytu v Európe, čo sa prejaví aj na číslach zahraničného obchodu SR.

Zahraničný obchod v júni príjemne prekvapil nielen rekordným prebytkom, ale aj významným oživením vývozu. Jeho medziročný pokles sa zmiernil na 1,2 % z májových 34,5 %, medzimesačne vzrástol o 38 %.

Export pomerne silno zareagoval na čiastočné uvoľnenie koronavírusových reštrikcií naprieč Európou a takmer sa vrátil na úrovne spred vypuknutia pandémie, za januárovým maximom zaostal už len o 5,5 %.

Aký je výhľad

„Júnové čísla mohli nafukovať aj nerealizované exporty z času pandémie, ktoré dobiehali staršie objednávky,“ hovorí Koršňák. Podľa neho by mohol byť tento efekt viditeľný aj počas letných mesiacov.

Analytik predpokladá, že na jeseň by mohlo dôjsť ku korekcii silných júnových čísel vývozov. Bilancia by sa mala stabilizovať, no v miernejšom prebytku než v júni. Prispieť k tomu môže zmiernenie pozitívneho efektu nízkych cien ropy, ktoré sa už čiastočne zotavili.

Podpora pre HDP

Júnový silný export podľa Koršňáka prináša výrazne pozitívne riziko pre odhad priemyselnej produkcie a čiastočne aj HDP za 2. štvrťrok. Údaje zverejní štatistický úrad na budúci týždeň.

V prípade HDP by mohol pôsobiť priaznivý efekt exportu za predpokladu, že júnové čísla neťahali len technické vývozy z naplnených skladov, čo štatistiky zásob nenaznačujú. „Dá sa predpokladať, že vyššie exporty by sa mali skutočne prejaviť aj na vyššej produkcii,“ poznamenáva Koršňák.

Viac k téme tu: Slovenský export sa spamätal z koronakrízového prepadu

Zdieľať

V júli využilo možnosť cestovať autobusom v Trnavskom kraji za jedno euro 383 rodín, teda spolu 1400 ľudí. Rodinný cestovný lístok mal v prvom mesiaci fungovania u verejnosti dobrý ohlas, tvrdí župan Jozef Viskupič.

Rodinný lístok zaviedol Trnavský samosprávny kraj začiatkom letných prázdnin a platí u prepravcov Arriva Trnava, SAD Dunajská Streda a SKAND Skalica.

„Veľmi ma teší záujem o náš nový produkt. Štatistiky za prvý mesiac dokazujú, že sa nám náš zámer darí. Ľudia si tento benefit obľúbili a majú záujem cestovať za turistickými cieľmi v našom kraji ekologickejším spôsobom. Verím, že vďaka doterajším pozitívnym ohlasom prilákame do verejnej dopravy čoraz viac cestujúcich,“ povedal Viskupič.

Benefit môžu ľudia využívať počas víkendov, sviatkov, dní pracovného pokoja a voľna. Na rodinný cestovný lístok je možné prepraviť spolu päť osôb v kombinácii maximálne dvaja dospelí a tri deti alebo jeden dospelý a štyri deti. V každej skupine musí byť aspoň jedna dospelá osoba a jedno dieťa do 18 rokov. (tasr)

Zdieľať

Výzvu na kotlovú dotáciu má ministerstvo životného prostredia naďalej otvorenú, do štvrtka evidovalo jednu žiadosť, aj tú neúplnú. Uchádzači môžu predkladať projekty, ktorými zabezpečia výmenu starých kotlov na tuhé palivo za nízkoemisné.

Podľa ministerstva predkladateľ zatiaľ jedinej podanej žiadosti ju na základe výzvy nedoplnil. „Z toho dôvodu bolo konanie zastavené a žiadosť vyradená,“ hovorí tlačový odbor ministerstva.

Pripomína, že žiadosti môžu predkladať štátne rozpočtové organizácie, štátne príspevkové organizácie a vyššie územné celky. Tie budú domácnostiam poskytovať dotácie na výmenu kotlov na drevo či uhlie za kotly na zemný plyn.

Výzvu na 35 miliónov eur vyhlásil minulý rok exminister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Súčasný minister Ján Budaj (OĽaNO) chcel súťaž na dodávateľa kotlov zrušiť. Dotáciu považoval za predvolebné gesto.

Predpokladalo sa, že prvé výmeny kotlov by sa mohli realizovať tento rok v lete. Občan by sa musel preukázať, že používal kotol na tuhé palivo a prípadne ho zlikvidoval. Na jednu domácnosť by bol poskytnutý príspevok 3000 eur. Výmena kotlov súvisí s kvalitou ovzdušia. Spaľovanie tuhého paliva podľa ministerstva predstavuje pre ovzdušie veľkú záťaž. (tasr)

Zdieľať

Nemecký priemysel v júni zmiernil medziročný prepad na 11,7 % z májových 19,5 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom produkcia stúpla o 8,9 %, v máji rástla po revízii smerom nadol o 7,4 %.

Dáta o priemyselnej produkcii za jún zverejnil spolkový štatistický úrad Destatis na internetovej stránke. Údaje sú očistené o sezónu a počet kalendárnych dní.

V šiestom mesiaci pokračoval výrazný rast produkcie automobilového sektora, medzimesačne stúpla o 54,7 %. Naďalej však zostáva o vyše pätinu nižšia v porovnaní s februárom, čo bol posledný mesiac pred začiatkom koronakrízy.

Zdieľať

Návrh na úpravu rekreačných poukazov predkladá ministerstvo dopravy opakovane na koaličnú radu. Preplácanie príspevku na rekreáciu za zamestnávateľa má byť jedným z opatrení v súvislosti s koronakrízou.

Rezort dopravy skonštatoval, že najbližšie rokovanie Národnej rady je naplánované v septembri, preto nie je možné tento proces urýchliť. Odloženie rokovaní o rekreačných poukazoch až na september sa však Asociácii organizácií cestovného ruchu javí ako kritické.

„Odborne formulovanými požiadavkami komunikovanými našou asociáciou, Zväzom cestovného ruchu a ďalšími odvetvovými partnermi by sa mala vláda zaoberať v čo najkratšom čase,“ tvrdí Jiří Pěč z asociácie. Ohrozené sú podľa neho desaťtisíce pracovných miest, často aj v takzvaných „hladových dolinách“, kde je ťažké nájsť si iné uplatnenie.

„Bez ohľadu na to, kedy to technicky predložíme vláde, lebo ja verím, že to predložíme, budú tieto poukazy platiť retroaktívne, to znamená, budú zúčtovateľné pobyty našich občanov na Slovensku aj spätne,“ uistil minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) ešte začiatkom júla.

Návrh ministerstva dopravy týkajúci sa príspevku na rekreáciu je bez akejkoľvek podmienky veľkosti zamestnávateľa, a to aj vzhľadom na fakt, že by ho preplácal štát a nie zamestnávateľ. „Podmienka trvania pracovného pomeru dva roky je zmenená na podmienku 90 dní trvania pracovného pomeru (u SZČO 90 dní trvania živnosti). Podmienka minimálne dvoch prenocovaní ostáva zachovaná,“ priblížil rezort dopravy. (tasr)

Zdieľať

Unipetrol môže prevziať časť biznisu firmy Fontee, a to jednu čerpaciu stanicu, ktorá nebola v prevádzke, schválil to protimonopolný úrad. Už vlani odobril prevzatie 7 čerpacích staníc od Fontee, spolu ich má Unipetrol na Slovensku 10.

Skupina Unipetrol je súčasťou nadnárodnej skupiny PKN ORLEN, ktorej hlavným predmetom činnosti je ťažba a spracovanie ropy, resp. petrochemická výroba a predaj týchto výrobkov. Na Slovensku v oblasti maloobchodného predaja pohonných hmôt a doplnkového tovaru skupina prevádzkuje 10 čerpacích staníc.

Nadobúdanú časť firmy Fontee podľa úradu tvoria aktíva slúžiace na prevádzku čerpacej stanice, ktoré pozostávajú z čerpacej stanice a súvisiacich objektov. Čerpacia stanica nebola nikdy prevádzkovaná a negenerovala žiaden obrat, avšak ide o nadobudnutie aktív, na základe ktorých možno dosahovať obrat.

Napriek skutočnosti, že táto koncentrácia by samostatne z hľadiska obratu nepodliehala kontrole úradu, zámer koncentrácie úrad posudzuje ako podliehajúci kontrole úradu, keďže sa v tomto prípade uplatní ustanovenie § 10 ods. 5 zákona o ochrane hospodárskej súťaže. V zmysle tohto ustanovenia dve koncentrácie, ktoré sa uskutočnia do dvoch rokov medzi tými istými podnikateľmi a spolu podliehajú kontrole podľa zákona, sa považujú za jednu koncentráciu, ktorú je úrad oprávnený posudzovať.

Úrad už vlani v septembri schválil koncentráciu, ktorou podnikateľ Unipetrol nadobudol kontrolu nad časťou podnikateľa Fontee, konkrétne nad aktívami slúžiacimi na prevádzku 7 čerpacích staníc.

„Vychádzajúc z počtu čerpacích staníc, ktoré Unipetrol kontroluje, zo skutočnosti, že predmetom akvizície je jedna čerpacia stanica (ktorá doposiaľ nebola prevádzkovaná) a z rozmiestnenia predmetných čerpacích staníc v rámci Slovenskej republiky, ako aj z existencie významných konkurentov v tejto oblasti, predmetný zámer koncentrácie nevzbudzuje súťažné obavy z hľadiska jej horizontálneho posúdenia na celoslovenskej úrovni ani z hľadiska lokálneho pôsobenia účastníkov koncentrácie,“ tvrdí úrad.

Ani s ohľadom na rozsah činností a trhovú prítomnosť Unipetrol v rámci veľkoobchodných dodávok pohonných hmôt na území SR a predovšetkým nadobúdanej časti podnikateľa Fontee v rámci maloobchodu s pohonnými hmotami, ani vertikálne prepojenie nevzbudzuje súťažné obavy.

Zdieľať

Microsoft sa zaujíma o prevzatie všetkých aktivít TikToku s výnimkou Číny. Pred pár dňami americká firma potvrdila, že rokuje o kúpe aplikácie v USA, Kanade, Austrálii a na Novom Zélande. Čínskemu TikToku hrozí v Spojených štátoch zákaz.

Podľa zdrojov Financial Times sa Microsoft usiluje tiež o aktivity TikToku v Európe a na ďalších trhoch, kde funguje pod týmto názvom. Záujem sa netýka Číny, kde majiteľ TikToku, firma ByteDance, prevádzkuje svoju aplikáciu pod názvom Douyin.

TikToku hrozí v USA zákaz, pokiaľ jeho tamojšie aktivity neprevezme americká firma. Prezident Donald Trump vo štvrtok vydal exekutívny príkaz, ktorým zakázal obchodné transakcie s firmou ByteDance.

Trump nedávno pohrozil, že TikTok v USA úplne zakáže. Zdôvodňuje to obavami, že čínske vlastníctvo predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, pretože čínska vláda tak podľa neho môže získavať informácie o amerických občanoch.

Ak by Microsoft prevzal TikTok, aktivity aplikácie na zdieľanie krátkych videí by v USA mohli pokračovať. Trump stanovil čas na dohodu do 15. septembra.

Okrem transakcií s ByteDance šéf Bieleho domu zakázal obchodovanie aj s ďalšou čínskou firmou Tencent Holdings, ktorá prevádzkuje aplikáciu WeChat. (čtk)

Zdieľať

Slovenský export sa spamätal z koronakrízového prepadu, v júni klesol medziročne už len o 1,2 %. Dovoz zaostal za vlaňajškom o 8,9 %, bilancia zahraničného obchodu skončila najmä vďaka vývozu áut s rekordným prebytkom takmer 710 miliónov eur.

Predbežné výsledky zahraničnoobchodnej bilancie Slovenska za jún zverejnil štatistický úrad na internetovej stránke.

Vývoz dosiahol najlepší výsledok od februára, keď naposledy rástol. Od marca ho zrazila koronakríza do dvojciferných prepadov, najhoršie dopadol v apríli (-45,3 %).

Vďaka júnovému prebytku sa obchodná bilancia za 1. polrok dostala do plusu 185,9 milióna eur, pred rokom presahoval 900 miliónov eur.  Za šesť mesiacov roka export klesol medziročne o 17,1 %, import bol nižší o 15,6 %.

Zdieľať

V Prahe sa počet turistov v druhom štvrťroku pre pandémiu prepadol o 94 percent. Praha je z hľadiska prepadu návštevnosti najviac postihnutým regiónom v Česku. Návštevnosť ubytovacích zariadení však klesla vo všetkých regiónoch. (čtk)

Zdieľať

Americké akcie sa dnes napriek počiatočnému poklesu posilnili a index Nasdaq prvýkrát uzavrel obchodovanie nad hranicou 11-tisíc bodov. Za rastom akciového trhu je nádej na ďalší balík stimulačných opatrení, ktorý by mal ekonomike USA pomôcť prekonať negatívne dosahy koronakrízy.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si dnes pripísal 0,68 percenta a uzavrel na 27386,98 bodu. Širší index S&P 500 vzrástol o 0,64 percenta na 3349,16 bodu a index Nasdaq, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o percento na 11108,07 bodu.

V piatok ministerstvo zverejní pozorne sledovanú mesačnú správu o vývoji tvorby pracovných miest a miery nezamestnanosti v USA. Analytici podľa prieskumu agentúry Reuters predpokladajú, že americká ekonomika v júli vytvorila 1,58 milióna nových pracovných miest a že miera nezamestnanosti klesla na 10,5 percenta z júnových 11,1 percenta. (reuters, čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať