Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: EÚ sa blíži k dohode o útlme spaľovacích motorov
- Štáty EÚ schválili pravidlá na ukončenie predaja áut na benzín a naftu v roku 2035, proti bolo Taliansko a Poľsko
- Elektrina domácnostiam nemá zdražieť ani na budúci rok, odsúhlasila vláda
- O bankovom odvode budú poslanci rozhodovať zrejme až v júni, návrh opäť odsunuli
- Daňový servis: Daňové priznanie živnostníka krok za krokom
Najnovšie z témy: Pomoc ekonomike
Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že nemá možnosť priamo kompenzovať ceny energií v prenajatých prevádzkach. O dotácie môžu požiadať prenajímatelia a nájomcom ich premietnuť do výšky zálohových faktúr.
Predvolebná hitparáda populizmu v parlamente môže zvýšiť deficit verejných financií o 3,8 miliardy eur ročne a nasmerovať Slovensko gréckou a maďarskou cestou. Denník E sa pozrel na to, čo by znamenalo prijatie poslaneckých návrhov, ktorými si poslanci kupujú voličov.
Nemecko pravdepodobne nebude potrebovať celú sumu 200 miliárd eur vyčlenenú na pomoc domácnostiam a firmám s vysokými cenami energií. Povedal to počas Svetového ekonomického fóra v Davose nemecký minister financií Christian Lindner. (reuters)
Vysoké zálohové faktúry za energie, ktoré ľudia dostali od dodávateľov, nie sú poctivé a férové, vraví Eduard Heger v relácii O 5 minút 12. Premiér povedal, že dohliadne na to, aby ministerstvo hospodárstva v priebehu januára zabezpečilo, že ľudia budú za energie platiť zastropované ceny.
Štátne dotácie do cien energií budú napokon prehnane štedré k domácnostiam, oslabí to motiváciu šetriť a o rok hrozí dvojitý šok, píše v koncoročnej analýze Ján Kováč. Koalícia sa podľa neho snaží v rozdávaní peňazí prekonať všetky rekordy či už na energie, alebo rodinnú politiku. Jej preferencie však zostávajú nízke a Smer rastie.
Nemecký ústavný súd rozhodol, že Nemecko sa môže podieľať na fonde obnovy EÚ, ktorý má členským krajinám pomôcť prekonať následky pandémie. Zamietol dve sťažnosti proti naplneniu fondu spoločným zadlžením.