Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Do druhého kola výberového konania na riaditeľa štátneho podniku Agrokomplex národné výstavisko postúpil Róbert Kanás. Rozhodla o tom výberová komisia po zhodnotení 13 uchádzačov, o novom šéfovi sa definitívne rozhodne 20. júla.

Podľa ministerstva pôdohospodárstva Kanás postúpil do druhého kola na základe toho, že ako jediný dosiahol predpísanú hranicu úspešnosti. Prvé kolo pozostávalo z odborného testu a prezentácie stratégie rozvoja štátneho podniku, ktoré uchádzači predložili komisii. Podľa ministerstva boli požadované materiály členom výberovej komisie doručené na predbežné posúdenie anonymne.

Druhé kolo výberového konania bude pozostávať z ústneho pohovoru s členmi výberovej komisie podľa Metodiky vedenia výberových rozhovorov na pozície vrcholových manažérov v štátnych podnikov. Má ísť najmä o preukázanie manažérskych zručností, riešenie modelovej situácie, ale aj o znalosť legislatívy vzťahujúcej sa k štátnemu podniku.

Róbert Kanás je absolventom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Podľa ministerstva pôdohospodárstva Kanás pôsobil na viacerých vrcholových riadiacich postoch najmä vo finančnom sektore, kde získal skúseností s vedením pracovného tímu, v oblasti krízového manažmentu, ako aj organizovaním výstav.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Povesť štátnych inžinierov je už taká zlá, že diaľnica načas je šokom
 • HDP: Ekonomika v druhom štvrťroku klesla o 12,1 %, je to historický prepad, ale čakalo sa horšie
 • Samosprávy: Ministerstvo financií ukázalo, aký výpadok na daniach z príjmu mali mestá a obce

Na obrane plánujú ďalší nákup lietadiel. Hľadá sa nástupca slávnych albatrosov, veľký záujem majú Česi

O slovenskú zákazku sa usiluje české Aero, ktoré potrebuje zákazníka pre svoj nový model albatrosa L-39 NG. Foto – Aero
O slovenskú zákazku sa usiluje české Aero, ktoré potrebuje zákazníka pre svoj nový model albatrosa L-39 NG. Foto – Aero

Na ministerstve obrany plánujú ďalší nákup lietadiel, tentoraz by malo ísť o osem až desať podzvukových strojov. Podľa ministra Naďa je potrebné nahradiť cvičné československé lietadlá Albatros.

Minúta po minúte

Ministerstvo financií ukázalo, aký výpadok na peniazoch z dane z príjmu od ľudí zaznamenali v koronakríze jednotlivé mestá a obce. Takzvané podielové dane, ktoré im posiela štát, sú pre samosprávy kľúčovým príjmom.

Zoznam sa nachádza na webe ministerstva.

Aké veľké sú výpadky

 • Ministerstvo už skôr zverejnilo, že celkovo mestá a obce prišli v koronakríze o 121,5 milióna eur.
 • Pre väčšie mestá to znamená výpadky rádovo v miliónoch eur – napríklad Bratislava má o 9,3 milióna eur menej, Košice o 5,3 milióna, Banská Bystrica o 1,9 milióna a Nitra o 1,8 milióna.
 • Malé obce prišli o stovky eur.

Vláda v stredu schválila program bezúročných pôžičiek obciam, mestám aj samosprávnym krajom na vykrytie výpadku. Splácať ich budú môcť začať v roku 2024, vláda im môže splátky aj odpustiť.

Slovenská ekonomika sa v druhom štvrťroku prepadla medziročne o 12,1 %. Vďaka júnovým výkonom je to menší pokles, ako sa očakávalo, upozornil štatistický úrad. Oproti predchádzajúcemu kvartálu sa HDP znížil o 8,3 %.

Rýchly odhad štatistikov potvrdil očakávania najväčšieho prepadu slovenskej ekonomiky v zaznamenanej histórii. Analytici počítali s výraznejším poklesom HDP na úrovni viac ako 15 %.

„Medziročný vývoj pridanej hodnoty ukázal miernejší pokles, ako sme očakávali vzhľadom na všeobecnú situáciu spôsobenú koronavírusom,“ uvádza štatistický úrad.

Prispela k tomu zvýšená aktivita v júni v kľúčových odvetviach priemyslu, najmä vo výrobe automobilov a tiež v malých podnikoch. K zmierneniu poklesu HDP prispelo aj kladné saldo zahraničného obchodu.

Detailnejšie údaje za 2. kvartál zverejní štatistický úrad 4. septembra. V prvých troch mesiacoch HDP klesol medziročne o 3,8 %.

Slovenská ekonomika utrpela pre koronakrízu menší prepad než eurozóna, kde sa HDP v 2. štvrťroku podľa prvého odhadu Eurostatu znížil medziročne o 15 % a medzikvartálne o 12,1 %.

Aký je výhľad

Podľa dát tržieb z eKasy či celkovej spotreby elektriny pokračovalo zvyšovanie výkonu hospodárstva aj v júli, hovorí analytik VÚB Michal Lehuta. Prognóza na 3. štvrťrok je tak už oveľa optimistickejšia a HDP môže byť len niekoľko percent pod svojou vlaňajšou úrovňou.

Ďalší hospodársky rast však môže byť veľmi krehký. Slovensko aj celý svet sa budú musieť naučiť dlhodobo fungovať s koronavírusom. „Neistota, výpadky produkcie či vyššia miera úspor tak môžu ekonomiku trápiť aj naďalej,“ upozorňuje Lehuta.

Indexy Dow Jones a S&P 500 vo štvrtok oslabili. Rokovania o ďalšom balíku pomoci pre americkú ekonomiku sa dostali do slepej uličky. Neistotu na trh by mohli priniesť americké prezidentské voľby, ktoré budú približne o 12 týždňov.

 • Index Dow Jones klesol o 80,12 bodu na 27 896,72 bodu
 • S&P 500 oslabil o 6,92 bodu na 3373,43 bodu
 • Nasdaq stúpol o 30,26 bodu na 11 042,50 bodu

Akcie Cisco Systems sa prepadli o 11,2 percenta. Firma zverejnila odhad výnosov a zisku na prvý fiškálny štvrťrok, ktorý zaostal za odhadmi analytikov. Akcie firmy Apple naopak stúpli o 1,8 percenta.

Investori sa nevzdávajú nádeje, že demokrati a Biely dom sa dohodnú na novom stimulačnom balíčku, ktorý pomôže ekonomike zotaviť sa z koronakrízy. Rokovania sa teraz zadrhli hlavne na otázke financovania pošty a volebnej infraštruktúry.

Neistotu na trh by mohli podľa analytikov priniesť americké prezidentské voľby. Do volebného dňa teraz zostáva približne 12 týždňov.

Náladu na trhu dnes zlepšila správa, že v USA minulý týždeň požiadalo o podporu zhruba 963 000 ľudí. Prvýkrát od polovice marca, kedy sa v krajine začali zavádzať opatrenia proti šíreniu koronavírusu, je tak ich počet za týždeň nižší ako milión. Analytici očakávali, že o podporu požiada približne 1,15 milióna ľudí.

Americký dolár dnes oslabil. Môže za to skutočnosť, že rokovania o ďalšom balíku pomoci pre americkú ekonomiku sa dostali do slepej uličky. Dolárový index klesol o 0,2 percenta na 93,29 bodu. Euro voči doláru posilnilo o 0,2 percenta na 1,1808 USD. Dolár k jenu mierne stúpol o 0,1 percenta na 106,94 JPY. Euro voči jenu vzrástlo o 0,3 percenta na 126,28 JPY. (čtk, reuters)

Automobilka Daimler dosiahla v USA dohodu o urovnaní sporu v súvislosti s emisiami, zaplatiť by mala 1,5 miliardy dolárov. Daimler čelí problémom, ktoré spôsobil softvér aj v Európe, nemeckí investori žiadajú kompenzácie v hodnote približne 1 miliardy dolárov.

Viaceré nemecké automobilky sa dostali do problémov po tom, ako Volkswagen priznal, že do áut po celom svete nainštaloval softvér, ktorý umožňuje manipulovať s testmi emisií oxidov dusíka.

Najväčšiu nemeckú automobilku stál škandál na pokutách, spätnom odkúpení áut a iných nákladoch už približne 30 miliárd eur. Následne boli preverované aj ďalšie automobilky. (tasr)

Viaceré veľké zaisťovne sa pripravujú na možné finančné straty spôsobené výbuchom v bejrútskom prístave. Iba škody na majetku môžu presiahnuť 7 miliárd dolárov, uviedol vo svojom odhade Inštitút pre medzinárodné financie.

Aj keď poistená je iba časť z poškodeného majetku, aj tak môžu finančné dôsledky výbuchu mnohé zaisťovacie spoločnosti tvrdo zasiahnuť. S tým počíta jedna z najväčších zaisťovní Munich Re, ako aj konkurenčná zaisťovňa Hannover Re.

Len škody na poistenom majetku v samotnom prístave a na lodiach môžu dosiahnuť stovky miliónov dolárov.

Ako uviedla americká maklérska spoločnosť Guy Carpenter & Co., pre zaisťovacie spoločnosti budú vysokú záťaž predstavovať najmä veľké podniky nachádzajúce sa neďaleko zničeného bejrútskeho prístavu. Pri tých je omnoho väčšia pravdepodobnosť, že boli poistené, než domy a malé firmy. (tasr, bloomberg)

Zamestnanci U. S. Steel Košice odmietli predlžovanie pracovného času z 35,5 na 37,5 hodiny. Kolektívnych vyjednávačov z Rady odborov OZ KOVO podporili stovky zamestnancov pochodom v centre Košíc.

„My sme odhodlaní nevzdať sa tohto pracovného času. Zamestnávateľ chce na obdobie platnosti kolektívnej zmluvy naťahovať pracovný čas a my vieme, čo za tým celým je, a to je jednoznačný úmysel v budúcnosti sa dotknúť opäť zamestnanosti, preto si tento pracovný čas chránime,“ uviedol predseda výboru Rady odborov OZ KOVO v oceliarňach Juraj Varga.

V otázke možného predĺženia pracovného času pripustil len výnimočné prípady so statusom spolurozhodovania. Zvýšenie pracovného času by sa celkovo malo týkať 5500 zamestnancov.

Na míting, ktorý zvolali odbory pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici, prišlo zhruba 500 zamestnancov; ich účasť na tento počet limitovali obmedzenia proti šíreniu nového koronavírusu. Akcia trvala polhodinu. (tasr)

Protest zamestnancov U. S. Steel v Košiciach. Foto - TASR
Protest zamestnancov U. S. Steel v Košiciach. Foto – TASR

Gazprom v 1. polroku znížil vývoz plynu do Európy, vrátane Turecka, o 18 % na takmer 79 miliárd kubických metrov. Dopyt po surovine poznačila pandémia koronavírusu a s ňou spojené obmedzenia, ktoré zasiahli hospodársku aktivitu.

Výrazné zníženie exportu znamená, že pre Gazprom bude náročné dosiahnuť celoročný cieľ, ktorý počíta s vývozom vyše 166,6 miliardy kubických metrov. Vlani do Európy dodal 199,2 miliardy kubíkov.

Firma čelí aj konkurencii ďalších zdrojov plynu, ako sú dodávky skvapalneného zemného plynu po mori.

Gazprom je kľúčovým dodávateľom plynu pre viaceré európske krajiny, na dodávkach na kontinent má podiel zhruba 35 %. Firma očakáva, že dopyt po plyne v Európe sa začne opäť zvyšovať od 3. štvrťroka.

Viac o exporte Gazpromu v 1. polroku:

 • vývoz do západnej Európy klesol o pätinu a do krajín strednej a východnej Európy o vyše 15 %;
 • export do Nemecka, ktoré je pre Gazprom najväčším trhom, sa prepadol o štvrtinu;
 • dodávky do Číny, s ktorými firma začala vlani v decembri, dosiahli 1,57 mld. kubických metrov.

Gazprom kontroluje najväčšie zásoby zemného plynu na svete a je jeho monopolným vývozcom z Ruska prostredníctvom plynovodov. Tvrdí, že má 18-percentný podiel na globálnych rezervách plynu a na celosvetovej ťažbe sa podieľa asi 14 %. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať