YouTube a ďalšie platformy nemusia zverejňovať kompletné údaje o ľuďoch, ktorí cez ne šíria pirátske kópie filmov. Rozhodol o tom Súdny dvor EÚ, podľa ktorého je potrebné nájsť rovnováhu medzi autorským právom a ochranou súkromia.
Majiteľ autorskej licencie k filmu preto môže od prevádzkovateľa internetovej siete požadovať poštovú adresu, nie však e-mail či telefónne číslo, stanovil súd.
Najvyššia súdna inštancia EÚ sa problémom zaoberala po tom, čo sa na ňu obrátil nemecký súd. Ten rozhodoval o spore medzi filmovou distribučnou spoločnosťou Constantin Film Verleih a firmou Alphabet. Súčasťou Alphabet je aj spoločnosť Google, ktorá je vlastníkom služby YouTube.
Americký majiteľ YouTubu odmietol poskytnúť nemeckej firme Constantin podrobné kontaktné údaje ľudí, ktorí v rokoch 2013 a 2014 nelegálne umiestnili niekoľko filmov oficiálne distribuovaných príslušnou spoločnosťou.
Súd EÚ konštatoval, že smernica o autorských právach dáva majiteľovi licencie nárok iba na zistenie poštovej adresy, nie ďalších údajov. Telefónne číslo, e-mailovú adresu či IP adresu počítača tak internetové platformy poskytovať nemusia.
Súd v Luxemburgu však zároveň podotkol, že členské krajiny môžu „priznať držiteľom práv duševného vlastníctva právo dostať podrobnejšie informácie“, no musia pritom zabezpečiť rovnováhu medzi autorským právom a ochranou súkromia. (reuters, čtk)