Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Americké akcie dnes prevažne oslabovali, pretože pokračujúci rýchly rast počtu prípadov nákazy koronavírusu v USA vyvoláva medzi investormi obavy z nového obmedzovania podnikateľských aktivít.

Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, dnes stratil 1,39 percenta a uzavrel na hodnote 25 706,09 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 0,56 percenta na 3152,05 bodu, index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených veľa firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa však zvýšil o 0,53 percenta na 10 547,75 bodu.

Pozornosť investorov sa teraz začína obracať k hospodárskym výsledkom amerických podnikov za druhý štvrťrok. Predpokladá sa, že firmy z indexu S&P 500 vykážu najprudší pokles ziskov od globálnej finančnej krízy v roku 2009.

USA v stredu opäť zaznamenali okolo 60-tisíc nových prípadov nákazy a 900 úmrtí. Čísla z rôznych zdrojov sa mierne rozchádzajú, trend však zostáva nepriaznivý a v niektorých južných štátoch už dochádzajú voľné miesta na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Na devízovom trhu sa euro počas dnešného obchodovania voči americkému doláru vyšplhalo až na mesačné maximum 1,1371 USD, neskôr však o svoje zisky prišlo. Okolo 22:00 SELČ tak jednotná európska mena strácala zhruba 0,4 percenta na 1,1285 USD. Dolár je považovaný za bezpečné útočisko v období neistoty, takže ťaží z rastu počtu prípadov koronavírusu. (čtk, reuters)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Bojíte sa druhej vlny? Nechajte ľudí znova robiť z domu
 • Samosprávy: Vláda schválila program bezúročných pôžičiek obciam, mestám a krajom
 • Agro: Novým štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva sa stane Andrej Gajdoš
 • Pomoc ekonomike: V prvej pomoci podnikateľom vyplatili zatiaľ 460 miliónov eur
 • Agro: Jeden z najväčších farmárov Anton Zsigo chce pri Rimavskej Sobote investovať 1,1 milióna eur do chovu prasiat
 • Štátne úrady: Šéf veterinárnej a potravinovej správy Bíreš údajne skončí
 • EÚ: Medziročný prepad priemyselnej produkcie sa v júni zmiernil, Slovensko už nie je medzi najhoršími
 • Vývoj: Britská ekonomika je prvý raz po 11 rokoch v recesii, v druhom štvrťroku medzikvartálne klesla o 20,4 %

Majiteľ RegioJetu sa stretol s Matovičom. Kritizoval ľudí na ministerstve, preberali hroziaci kolaps na linke do Komárna

Igor Matovič si vypočul Jančurove sťažnosti na pomery na slovenskej železnici. Foto - N
Igor Matovič si vypočul Jančurove sťažnosti na pomery na slovenskej železnici. Foto – N

Majiteľ RegioJetu Radim Jančura sa stretol s Igorom Matovičom a kritizoval ľudí na ministerstve dopravy. Preberali aj hroziaci kolaps na linke do Komárna. Schôdzka so súkromnými dopravcami na úrade vlády sa minulý týždeň konala poza chrbát ministra Andreja Doležala zo Sme rodina.

Minúta po minúte

Minister Ján Mičovský potvrdil, že uvažuje o výmene riaditeľa veterinárnej a potravinovej správy Jozefa Bíreša. Dodal však, že úvaha nie je prerokovaná vo vedení rezortu.

Ako to minister zdôvodnil

 • Dôvodom je podľa neho hlas nespokojných ľudí z regiónov. „Je to problém výkonnosti samotnej veterinárnej správy,“ tvrdil Mičovský.
 • Podľa vlastných slov sa o tom ešte nerozprával s Bírešom, ktorý však vraj zatiaľ jeho podporu má. (tasr, n)

Spotrebiteľské ceny v USA v júli stúpli viac, než sa čakalo, oproti júnu o 0,6 %. Podľa ekonómov vysoká nezamestnanosť zrejme udrží infláciu na uzde a umožní Fed-u pokračovať v nalievaní peňazí do ekonomiky, aby sa zotavila z recesie.

Analytici prognózovali na júl medzimesačný rast cien o 0,3 %. V medziročnom porovnaní sa inflácia zrýchlila na 1 % z júnových 0,6 % a takisto prekonala odhady.

Fed v júli podľa očakávaní ponechal svoju základnú úrokovú sadzbu bez zmeny v pásme 0 až 0,25 %. Predstavitelia centrálnej banky predpokladajú, že základný úrok zostane blízko nuly minimálne do roku 2022. (čtk, reuters)

Novým štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva sa od štvrtka stane Andrej Gajdoš. Nahradí bývalého bankára Samuela Vlčana, ktorý prekvapivo skončil v júli.

 • Andrej Gajdoš je majiteľom firmy AgriBusiness s tržbami 285-tisíc eur a ziskom 72-tisíc eur, podľa ministerstva sa venuje podporným schémam a priamym platbám, legislatíve či poradenstvu. V obchodnom registri je zapísaný aj ako majiteľ či spolumajiteľ dvoch ďalších firiem, ktoré však majú len minimálny obrat.
 • Podľa svojho životopisu pôsobil ako referent na ministerstva, stál pri vytváraní Pôdohospodárskej platobnej agentúry, kde pôsobil takmer desať rokov, z toho osem ako riaditeľ odboru. Najprv viedol oddelenie autorizácie priamych platieb, neskôr bol riaditeľom odboru priamych a environmentálnych podpôr.
 • Pôsobil aj ako konzultant Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Bratislavské letisko vybavilo v júli napriek uvoľneniu opatrení len 5 % minuloročného počtu cestujúcich. V siedmom mesiaci tohto roka prešlo letiskom 16-tisíc pasažierov, vlani ich bolo 331-tisíc.

Čo hovorí letisko

 • Pokles sa prejavuje aj v počte cestujúcich za prvých sedem mesiacov roka (tento rok 309-tisíc, vlani 1,28 milióna).
 • 80 % percent cestujúcich využilo pravidelné linky.
 • Najviac ľudí prepravil írsky Ryanair.
 • V júli bolo možné cestovať pravidelnými linkami do 15 destinácií, najviac ľudí podľa letiska letelo do Dublinu, Londýna, Sofie, na Malorku a na Cyprus (Pafos).
 • Naďalej sú zakázané prílety z Ukrajiny, Ruska či Turecka, odkiaľ vlani prilietalo do Bratislavy najviac cestujúcich po Spojenom kráľovstve.
 • V polovici júla začal lietať aj slovenský dopravca Air Explore do Splitu každú stredu a nedeľu a objavili sa prvé charterové lety dovolenkárov na grécky Rodos a do cyperskej Larnaky.
 • Koronakríza najmenej ovplyvnila súkromné a obchodné lety, v júli ich podľa riaditeľa letiska bolo približne rovnako ako vlani. (tasr, n)

Airbnb plánuje napriek koronakríze vstup na burzu, s akciami by sa mohlo začať obchodovať koncom roka. Online sprostredkovateľ ubytovania sa chce pokúsiť o burzový debut, i keď dopyt po jeho službách pre koronakrízu výrazne klesol.

Ešte koncom roka 2019 sa Airbnb považovalo popri firmách Uber a Lyft za horúceho burzového kandidáta, čo sa však zmenilo, keď akcie oboch alternatívnych taxislužieb zaostali za očakávaniami.

Airbnb sa chystá podať žiadosť o vstup na burzu na americkej komisii pre cenné papiere a burzy ešte tento mesiac. Podľa denníka Handelsblatt je načasovanie prekvapujúce, keďže ešte v máji šéf firmy Brian Chesky odhadoval tohtoročné tržby len na polovicu oproti vlaňajšku.

Ako sa darí IPO

Vstup Airbnb na burzu uprostred krízy by bol síce odvážny, no výhľad nie je najhorší. Parketom na čele s Wall Street sa na rozdiel od svetovej ekonomiky darí dobre.

Investori napríklad privítali júnové IPO nahrávacej spoločnosti Warner Music Group. Akcie poisťovacieho startupu Lemonade si prvý deň obchodovania v júli pripísali 139 % a akcie predajcu ojazdených áut Vroom minulý mesiac pri štarte obchodovania posilnili o 117 %. (čtk, wsj)

Viac k téme: Airbnb by mohlo vstúpiť na burzu prostredníctvom fúzie so špecializovanou firmou SPAC

Foxconn v 2. štvrťroku zvýšil čistý zisk medziročne o tretinu na 779 mil. dolárov. Výsledky prekonali očakávania vďaka vyššiemu záujmu o vybavenie na prácu z domova počas koronakrízy, ktorý prekonal aj slabší dopyt po smartfónoch.

Foxconn je najväčším zmluvným výrobcom elektroniky na svete, vyrába napríklad smartfóny pre Apple. V máji varoval pred slabým predajom telefónov v 2. kvartáli, pretože koronavírus mal veľmi negatívny vplyv na dopyt.

Podľa výskumnej firmy IDC sa celosvetové dodávky smartfónov v 2. štvrťroku prepadli medziročne o 16 %. Globálny presun k práci z domova však ponúka nové príležitosti na rast.

Aký je výhľad Foxconnu

V 3. štvrťroku Foxconn očakáva pokles výnosov o viac ako desatinu. Zhruba o 10 % sa majú znížiť aj výnosy divízie spotrebnej elektroniky.

Analytici predpokladajú, že výnosy Foxconnu by mohli ožiť, pretože Apple, ktorý je jeho veľkým klientom, má na jeseň prísť s novým radom iPhonu. Vo Foxconne by sa mohlo montovať vyše 70 % prístrojov. (čtk, reuters)

Ministerstvo investícií rozdelí 1,1 milióna eur na podporu aktivít neziskových organizácií, ktoré súvisia s pandémiou koronavírusu. Žiadosti je možné predkladať do septembra.

Čo hovorí ministerstvo

 • Neziskové a mimovládne organizácie budú môcť prefinancovať aktivity spojené so zmierňovaním dosahov pandémie koronavírusu.
 • O dotácie sa môžu uchádzať organizácie venujúce sa sociálnym službám, posilňovaniu vzdelávania, dôchodcom či zdravotne znevýhodneným, podporovať môžu aj aktivity pri oživovaní cestovného ruchu, zlepšovaní prístupu na trh práce či podporu kultúrnej a kreatívnej ekonomiky.
 • Žiadosti je možné podávať do 2. septembra.
 • Žiadatelia budú môcť preukazovať náklady za celý tento rok, minimálna výška dotácie je 10-tisíc eur, maximálna 50-tisíc eur.
 • Hodnotenie projektov bude skrátené z troch mesiacov na jeden a pol mesiaca.
 • Na podobnú výzvu minulý rok štát podľa štátneho tajomníka ministerstva Vladimíra Ledeckého vyčlenil 214-tisíc eur. Ministerstvo tiež hovorí, že sumu zdvojnásobilo oproti tomu, čo plánovala minulá vláda. (tasr, n)

Ružomberská celulózka Mondi SCP bude mať pre údržbu celozávodnú odstávku od 24. do 28. augusta, do plnej prevádzky sa vráti do 2. septembra. Fabrika upozorňuje, že odstavovanie a zapínanie zariadení sa môže prejaviť zápachom. (tasr)

Orange hovorí, že celoslovenský výpadok svojich internetových služieb už odstránil a zisťuje príčiny. Výpadok sa týkal mobilného aj pevného pripojenia. (tasr)

Odborári v U. S. Steele hrozia štrajkom, ak sa s vedením podniku nedohodnú na novej kolektívnej zmluve. Koncom júla vyhlásili štrajkovú pohotovosť, vo štvrtok poobede chcú pochodovať v centre Košíc.

Informovala o tom dnes Rada odborov OZ Kovo v podniku.

Čo tvrdia odborári

 • Štvorročná kolektívna zmluva vypršala 30. júna, novú sa nepodarilo dohodnúť ani po 25 kolách rokovaní.
 • Rokovania sa zasekli v polovici júla.
 • Spor sa nevyriešil ani na osobitných stretnutiach sprostredkovateľky so zamestnávateľom a s odbormi 31. júla, ani na spoločnom 7. augusta.
 • Odbory žiadajú nezvyšovať týždenný pracovný čas z 35,5 na 37,5 hodiny.

Vedenie podniku upozorňuje na neistý trh s oceľou a hovorí, že pružnejší pracovný čas mu pomôže zostať konkurencieschopným.

Prečo je to dôležité

 • U. S. Steel patrí k najväčším podnikom na Slovensku.
 • Čelí problémom, vlani sa prepadol do straty vyše 63 miliónov eur.
 • K ťažkostiam na trhu s oceľou sa pridružila pandémia koronavírusu.
 • Podnik znižoval výrobu – jednu z troch pecí odstavil minulý rok, tento rok dočasne a krátkodobo stopol aj druhú.
 • Znižoval sa aj počet zamestnancov. (tasr, n)

Prevádzka drezín na železničných tratiach by sa mohla zjednodušiť. Vláda schválila návrh malej novely o dráhach. Cieľom je podpora turistického ruchu, novela však bude účinná až od decembra, ak ju schváli parlament.

O čo ide

 • Dreziny sa podľa zákona dajú na tratiach prevádzkovať podľa podmienok, ktoré platia aj pre rušne alebo vozne. Aktivisti, ktorí by ich chceli ponúkať ako voľnočasovú aktivitu, už dlho upozorňujú, že podmienky sú príliš komplikované.
 • Jazdy na drezinách sa tak obvykle dali zažiť len v malých vyhradených priestoroch na akciách železničných nadšencov.
 • Ministerstvo dopravy eviduje zámer prevádzkovať dreziny na Čiernohronskej železnici a Košickej detskej historickej železnici. Na oboch tratiach dnes jazdia sezónne vlaky, ktoré prevádzkujú tamojšie občianske združenia ako zážitkovú atrakciu.
 • Účinnosť novely sa navrhuje od 1. decembra, takže tohtoročnej sezóny sa už zjednodušené pravidlá týkať nebudú. (tasr, n)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať