Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Predaj áut v Číne v júni vzrástol tretí mesiac po sebe, medziročne bol vyšší o 11,6 % a dosiahol 2,3 milióna kusov. Prudko stúpol najmä odbyt komerčných vozidiel, teda nákladných áut, dodávok a autobusov.

Údaje o čínskom automobilovom trhu zverejnil tamojší zväz výrobcov áut CAAM. Predaj vozidiel dva roky klesal, v apríli však po koronakríze stúpol o 4,4 % a v máji o 14,5 %.

Detaily o predaji v júni:

 • predalo sa 536-tisíc komerčných vozidiel (tvoria štvrtinu trhu), čo bolo medziročne o 63 % viac;
 • odbyt osobných áut sa zvýšil iba o 1,8 %;
 • dvanásty mesiac za sebou klesol odbyt áut na alternatívny pohon označovaných NEV (New Energy Vehicles), v júni sa predalo 104-tisíc kusov;
 • z jednotlivých automobiliek mali vyšší predaj Geely, Great Wall Motor, Tesly či Fordu.

Napriek rastu v posledných mesiacoch CAAM očakáva za celý rok prepad trhu o 10 až 20 % z vlaňajších 25 miliónov vozidiel. Čína je najväčší automobilový trh na svete od roku 2009, keď predbehla USA. (reuters, čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Bojíte sa druhej vlny? Nechajte ľudí znova robiť z domu
 • Samosprávy: Vláda schválila program bezúročných pôžičiek obciam, mestám a krajom
 • Koronavírus: Bagety v Sládkovičove vyrábajú len neinfikovaní zamestnanci, hovorí firma, kde sa potvrdilo 24 prípadov
 • Agro: Novým štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva sa stane Andrej Gajdoš
 • Pomoc ekonomike: V prvej pomoci podnikateľom vyplatili zatiaľ 460 miliónov eur
 • Agro: Jeden z najväčších farmárov Anton Zsigo chce pri Rimavskej Sobote investovať 1,1 milióna eur do chovu prasiat
 • Štátne úrady: Šéf veterinárnej a potravinovej správy Bíreš údajne skončí
 • EÚ: Medziročný prepad priemyselnej produkcie sa v júni zmiernil, Slovensko už nie je medzi najhoršími
 • USA: Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox
 • Vývoj: Britská ekonomika je prvý raz po 11 rokoch v recesii, v druhom štvrťroku medzikvartálne klesla o 20,4 %

Týždeň v európskej ekonomike: EÚ ustupuje v rokovaniach o obchodnej dohode so Spojeným kráľovstvom

Michael Gove a Boris Johnson v roku 2016. Foto - TASR / AP
Michael Gove a Boris Johnson v roku 2016. Foto – TASR / AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

 • Z európsko-britských obchodných rokovaní konečne prichádzajú dobré správy.
 • Európsky export do USA môžu ohroziť nové clá.
 • Podľa vplyvného think tanku musí EÚ urobiť viac, aby sa vyrovnala s neférovými výhodami čínskych firiem.

Minúta po minúte

Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je na trhu 85 rokov. Názov televízneho štúdia mení na 20th Television v súvislosti s prevzatím časti mediálnych aktivít skupiny Fox, v januári už premenoval filmovú spoločnosť.

Z oboch značiek, televíznej aj filmovej, vypadol názov Fox. Logá zostanú veľmi podobné doterajším a ponechajú si aj slávnu fanfárovú melódiu a zobrazenie svetlometu.

Disney dokončil dohodu o prevzatí väčšiny mediálnych aktivít skupiny Fox mediálneho magnáta Ruperta Murdocha za 71,3 miliardy dolárov vlani.

Prečo menia názvy

Odstránenie slova Fox zo všetkých štúdií Disney má zmysel, pretože by mohlo miasť spotrebiteľov. Súčasťou skupiny Fox totiž zostali značky ako Fox Entertainment, Fox Sports a Fox News, ktoré nemajú nič spoločné so značkou Walt Disney.

Disney premenoval aj ďalšie televízne štúdiá. ABC Studios a ABC Signature Studios budú po novom ABC Signature, zatiaľ čo z Fox 21 Television Studios sa stane Touchstone Television.

Z histórie 20th Century Fox

Korene televíznej časti siahajú do roku 1949. Bola domovom slávnych programov vrátane pôvodného seriálu Batman či seriálov M*A*S*H a Simpsonovci. Nové logo sa začne objavovať pri seriáloch, ktoré sa začnú vysielať na jeseň. Pri už odvysielaných tituloch zostane pôvodné logo a názov.

Filmové štúdio 20th Century Fox je známe produkciou kasových trhákov, ako je Avatar či Titanic. Značka vznikla v roku 1935, keď sa spojili Twentieth Century Pictures a Fox Films. (čtk, bbc, cnn)

Bagety Pierre Baguette vo firme Fekollini vyrábajú len ľudia s negatívnym testom na COVID-19. Tvrdí to vedenie spoločnosti, ktorá je ohniskom koronavírusu v okrese Galanta, potvrdilo sa tam 24 prípadov, pre firmu pracuje viac než 500 ľudí.

Výrobca bagiet tvrdí, že sa rozhodol z vlastnej iniciatívy a na vlastné náklady otestovať všetkých zamestnancov. Spravil tak vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu na Slovensku a aj na to, že firma zamestnáva aj externých pracovníkov.

„Identifikovali sme nízke percento pozitívnych prípadov, ktoré Regionálny úrad verejného zdravotníctva Galanta umiestnil spolu s ich úzkymi kontaktmi do povinnej izolácie. Ako prvá firma na Slovensku vieme garantovať, že naše výrobky vyrábajú len ľudia s negatívnym výsledkom testu na COVID-19, ktorí neboli v úzkom kontakte s pozitívne testovanými osobami na COVID-19,“ píše firma v stanovisku.

Pripomína oficiálne vyhlásenie Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín, podľa ktorého neexistuje dôkaz, že by potraviny v súvislosti s COVID-19 predstavovali pre verejnosť nejaké riziko. „Za hlavný spôsob prenosu sa považuje prenos z človeka na človeka, najmä prostredníctvom respiračným kvapôčok, ktoré infikované osoby vypúšťajú kýchaním, kašľaním alebo vydychovaním. To, že vírus je schopný prežívať určitý čas na rôznych povrchoch, neznamená, že je aj možné, aby sa človek prostredníctvom takýchto povrchov nakazil,“ píše firma.

Dodáva, že v spoločnosti striktne dodržiavajú správnu výrobnú prax a hygienické zásady. „Pravdepodobnosť prenosu nákazy potravinami je minimálna,“ píše.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva potvrdil vo firme 24 prípadov koronavírusu. Spoločnosť po minulotýždňovom zistení kontaktov pozitívnych osôb medzi pracovníkmi dala otestovať viac ako 500 svojich zamestnancov, regionálna hygienička Iveta Šuleková predpokladá, že počet infikovaných sa môže zvýšiť.

„Testovanie sa uskutočnilo v pondelok a utorok, máme iba priebežné výsledky. V súčasnosti vyhľadávame osoby, ktoré prišli s infikovanými do kontaktu,“ uviedla Šuleková pre TASR. Ide aj o zamestnancov ubytovaných v ubytovni. Spoločnosť podľa hygieničky prijala náležité opatrenia.

„Firma má nastavené vysoké štandardy bezpečnosti produktov, pracovníci vo výrobe, ktorí priamo manipulujú s potravinami používajú nadštandardné OOPP (celotelové overaly, rúška, pokrývka hlavy, rukavice a pod.) – kontaminácia výrobkov zo strany pracovníkov je preto podľa RÚVZ so sídlom v Galante nepravdepodobná. Aktuálne nemáme vedomosť, že by bol zaznamenaný prípad nákazy COVID-19 prostredníctvom konzumácie potraviny,“ dodal úrad.

Riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš Denníku N povedal, že jeho úradu hygienici situáciu nenahlásili. Vo štvrtok ráno plánuje potravinová správa poslať do firmy kontrolu, ktorá by mala zistiť aj to, na akom stupni sú v podniku zamestnaní nakazení pracovníci.

Minister Ján Mičovský potvrdil, že uvažuje o výmene riaditeľa veterinárnej a potravinovej správy Jozefa Bíreša. Dodal však, že úvaha nie je prerokovaná vo vedení rezortu.

Ako to minister zdôvodnil

 • Dôvodom je podľa neho hlas nespokojných ľudí z regiónov. „Je to problém výkonnosti samotnej veterinárnej správy,“ tvrdil Mičovský.
 • Podľa vlastných slov sa o tom ešte nerozprával s Bírešom, ktorý však vraj zatiaľ jeho podporu má. (tasr, n)

Spotrebiteľské ceny v USA v júli stúpli viac, než sa čakalo, oproti júnu o 0,6 %. Podľa ekonómov vysoká nezamestnanosť zrejme udrží infláciu na uzde a umožní Fed-u pokračovať v nalievaní peňazí do ekonomiky, aby sa zotavila z recesie.

Analytici prognózovali na júl medzimesačný rast cien o 0,3 %. V medziročnom porovnaní sa inflácia zrýchlila na 1 % z júnových 0,6 % a takisto prekonala odhady.

Fed v júli podľa očakávaní ponechal svoju základnú úrokovú sadzbu bez zmeny v pásme 0 až 0,25 %. Predstavitelia centrálnej banky predpokladajú, že základný úrok zostane blízko nuly minimálne do roku 2022. (čtk, reuters)

Novým štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva sa od štvrtka stane Andrej Gajdoš. Nahradí bývalého bankára Samuela Vlčana, ktorý prekvapivo skončil v júli.

 • Andrej Gajdoš je majiteľom firmy AgriBusiness s tržbami 285-tisíc eur a ziskom 72-tisíc eur, podľa ministerstva sa venuje podporným schémam a priamym platbám, legislatíve či poradenstvu. V obchodnom registri je zapísaný aj ako majiteľ či spolumajiteľ dvoch ďalších firiem, ktoré však majú len minimálny obrat.
 • Podľa svojho životopisu pôsobil ako referent na ministerstva, stál pri vytváraní Pôdohospodárskej platobnej agentúry, kde pôsobil takmer desať rokov, z toho osem ako riaditeľ odboru. Najprv viedol oddelenie autorizácie priamych platieb, neskôr bol riaditeľom odboru priamych a environmentálnych podpôr.
 • Pôsobil aj ako konzultant Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Bratislavské letisko vybavilo v júli napriek uvoľneniu opatrení len 5 % minuloročného počtu cestujúcich. V siedmom mesiaci tohto roka prešlo letiskom 16-tisíc pasažierov, vlani ich bolo 331-tisíc.

Čo hovorí letisko

 • Pokles sa prejavuje aj v počte cestujúcich za prvých sedem mesiacov roka (tento rok 309-tisíc, vlani 1,28 milióna).
 • 80 % percent cestujúcich využilo pravidelné linky.
 • Najviac ľudí prepravil írsky Ryanair.
 • V júli bolo možné cestovať pravidelnými linkami do 15 destinácií, najviac ľudí podľa letiska letelo do Dublinu, Londýna, Sofie, na Malorku a na Cyprus (Pafos).
 • Naďalej sú zakázané prílety z Ukrajiny, Ruska či Turecka, odkiaľ vlani prilietalo do Bratislavy najviac cestujúcich po Spojenom kráľovstve.
 • V polovici júla začal lietať aj slovenský dopravca Air Explore do Splitu každú stredu a nedeľu a objavili sa prvé charterové lety dovolenkárov na grécky Rodos a do cyperskej Larnaky.
 • Koronakríza najmenej ovplyvnila súkromné a obchodné lety, v júli ich podľa riaditeľa letiska bolo približne rovnako ako vlani. (tasr, n)

Airbnb plánuje napriek koronakríze vstup na burzu, s akciami by sa mohlo začať obchodovať koncom roka. Online sprostredkovateľ ubytovania sa chce pokúsiť o burzový debut, i keď dopyt po jeho službách pre koronakrízu výrazne klesol.

Ešte koncom roka 2019 sa Airbnb považovalo popri firmách Uber a Lyft za horúceho burzového kandidáta, čo sa však zmenilo, keď akcie oboch alternatívnych taxislužieb zaostali za očakávaniami.

Airbnb sa chystá podať žiadosť o vstup na burzu na americkej komisii pre cenné papiere a burzy ešte tento mesiac. Podľa denníka Handelsblatt je načasovanie prekvapujúce, keďže ešte v máji šéf firmy Brian Chesky odhadoval tohtoročné tržby len na polovicu oproti vlaňajšku.

Ako sa darí IPO

Vstup Airbnb na burzu uprostred krízy by bol síce odvážny, no výhľad nie je najhorší. Parketom na čele s Wall Street sa na rozdiel od svetovej ekonomiky darí dobre.

Investori napríklad privítali júnové IPO nahrávacej spoločnosti Warner Music Group. Akcie poisťovacieho startupu Lemonade si prvý deň obchodovania v júli pripísali 139 % a akcie predajcu ojazdených áut Vroom minulý mesiac pri štarte obchodovania posilnili o 117 %. (čtk, wsj)

Viac k téme: Airbnb by mohlo vstúpiť na burzu prostredníctvom fúzie so špecializovanou firmou SPAC

Foxconn v 2. štvrťroku zvýšil čistý zisk medziročne o tretinu na 779 mil. dolárov. Výsledky prekonali očakávania vďaka vyššiemu záujmu o vybavenie na prácu z domova počas koronakrízy, ktorý prekonal aj slabší dopyt po smartfónoch.

Foxconn je najväčším zmluvným výrobcom elektroniky na svete, vyrába napríklad smartfóny pre Apple. V máji varoval pred slabým predajom telefónov v 2. kvartáli, pretože koronavírus mal veľmi negatívny vplyv na dopyt.

Podľa výskumnej firmy IDC sa celosvetové dodávky smartfónov v 2. štvrťroku prepadli medziročne o 16 %. Globálny presun k práci z domova však ponúka nové príležitosti na rast.

Aký je výhľad Foxconnu

V 3. štvrťroku Foxconn očakáva pokles výnosov o viac ako desatinu. Zhruba o 10 % sa majú znížiť aj výnosy divízie spotrebnej elektroniky.

Analytici predpokladajú, že výnosy Foxconnu by mohli ožiť, pretože Apple, ktorý je jeho veľkým klientom, má na jeseň prísť s novým radom iPhonu. Vo Foxconne by sa mohlo montovať vyše 70 % prístrojov. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať