Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ministri Mikulec, Budaj a Mičovský sa dohodli na spolupráci pri riešení envirozáťaže po bývalom štátnom podniku Chemko Strážske. Počiatočné náklady sa odhadujú na 500-tisíc eur, v rámci likvidácie sa predpokladá suma 5 miliónov eur. Budaj do 14 dní zvolá expertný tím pre odbornú prípravu.
„Situácia je vážna a je pre mňa nepochopiteľné, že predošlé garnitúry dovolili, aby zašla do bodu, keď sú na zdraví a živote ohrozené desaťtisíce ľudí žijúcich v danej oblasti,“ poznamenal minister vnútra Roman Mikulec po stretnutí s ministrom životného prostredia a ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Uloženie stoviek ton toxických PCB látok v areáli bývalého Chemka Strážske nebolo oficiálne potvrdené desaťročia. Stalo sa to až po tom, čo išla spoločnosť do likvidácie a priemyselný areál bol podrobený kontrole štátnych orgánov. Veľké množstvo skorodovaných sudov s týmto odpadom našiel v blízkosti areálu začiatkom minulého roka aj majiteľ susedných pozemkov.

Zneškodnenie PCB látok, ťažkých kovov a sanácia priľahlého územia v okolí Strážskeho a odkaliska Poša sa nachádza aj v programovom vyhlásení Matovičovej vlády. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: V Arce naozaj uviazli peniaze premiérovej rodiny, šanca na slušné oddlženie sa tak zväčšuje
 • Funkcie: Podpredsedníčka SŠHR Zuzana Šubová sa vzdá funkcie, vraví, že zo závažných dôvodov, ktoré súvisia „s nekompetentným riadením“ pod vedením Jána Rudolfa
 • Obchod: Značka Prior sa vrátila do centra Bratislavy, na budovu niekdajšieho obchodného domu s tým názvom
 • Financie: Akcie HSBC na hongkonskej burze sa prepadli na 25-ročné minimum
 • Vývoj: Globálny HDP sa vráti na úroveň pred vypuknutím pandémie do polovice roku 2021, prognózuje Deutsche Bank
 • Uniknutý plán reforiem: Prečítajte si náčrt zmien v daniach, dôchodkoch a ďalších oblastiach
 • Poradňa: Mám 100 eur investovať do jedného fondu alebo ich rozdeliť?

Minúta po minúte

Daňové priznanie na daň z príjmu bude zrejme treba podať do konca októbra, daň bude dovtedy treba aj zaplatiť. Vyplýva to z návrhu novely, ktorý vláda poslala do parlamentu, a žiadala ho schváliť v zrýchlenom konaní.

Termín podania daňových priznaní vláda na jar odložila pre pandémiu koronavírusu. Nadviazala ho na mesiac nasledujúci po formálnom ukončení mimoriadnej situácie, ktoré je však v nedohľadne.

Návrh novely počíta s tým, že pre daňové priznania a ďalšie opatrenia bude platiť fiktívne ukončenie mimoriadnej situácie koncom septembra a termín na podanie bude do konca nasledujúceho mesiaca, teda do 31. októbra.

Posledný októbrový deň je sobota. Z predloženého návrhu nie je celkom jasné, či sa ešte termín predĺži do nasledujúceho novembrového pondelka, ako to štandardne býva, ak koniec lehoty pripadne na víkend alebo sviatok.

Vláda schválila návrh v stredu s pripomienkami, jeho schválené znenie bolo zverejnené až po predložení parlamentu. Poslanci by mohli novelu schváliť už tento týždeň, ak ju zaradia do programu schôdze a odhlasujú zrýchlené konanie.

Airbus predstavil tri nové koncepty bezemisných lietadiel, ktoré počítajú s využitím vodíka. Predpokladá, že prvé stroje úplne bez emisií by mohli lietať v roku 2035.

Koncepty bezemisných strojov sú kombináciou rôznych technológií. Airbus ich označuje jednotným názvom ZEROe a očakáva, že prinesú úplne čisté lietanie, píše portál Zdopravy.cz.

„Chceme hrať vedúcu rolu v najväčšej premene letectva v celej histórii,“ uviedol v tlačovej správe šéf Airbusu Guillaume Faury. Podľa neho má vodík šancu pomôcť výrazne zredukovať vplyv letectva na zmenu klímy.

Viac o nových konceptoch:

 • Lietadlo na vodík by malo mať kapacitu 120 až 200 ľudí a dolet nad 3700 kilometrov. Vodík by mal byť skladovaný v nádržiach v zadnej časti lietadla.
 • Turbovrtuľové lietadlo na vodík by malo byť určené na lety do 1852 kilometrov.
 • Najväčšou revolúciou je návrh stroja, v ktorom krídla postupne prechádzajú do trupu. Ide o podobný koncept, aký vyvíja Technická univerzita v Delfte s KLM.
Zdroj - Airbus
Zdroj – Airbus

Spoločnosť Punch Precision Detva by mala do roku 2023 vytvoriť v novej prevádzke 352 pracovných miest. V Detve plánuje spustiť výrobu hliníkových výkovkov do podvozkov osobných áut, na čo by mohla dostať stimul vo výške 4,45 milióna eur.

Vyplýva to z materiálu, ktorý ministerstvo hospodárstva posunulo do medzirezortného pripomienkového konania.

Punch Precision Detva je dcérskou firmou belgickej firmy Punch Corporation NV. Do konca budúceho roka chce preinvestovať viac ako 40 miliónov eur a na tento zámer požadoval od štátu investičnú pomoc vo výške 5,45 milióna eur.

Ministerstvo navrhlo schváliť poskytnutie investičnej pomoci v maximálnej hodnote 4,45 milióna eur, z toho vo forme dotácie na dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok v maximálnej výške jeden milión eur a vo forme úľavy na dani z príjmu v maximálnej výške 3,45 milióna eur.

Okres Detva podľa predloženého materiálu patrí k znevýhodneným okresom, v auguste podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny nezamestnanosť dosiahla 7,57 %.

Zamestnanie by si v novej prevádzke mohli nájsť aj pracovníci z okresov Lučenec, Poltár či Rimavská Sobota, ktoré v porovnaní nezamestnanosti patria k najhorším na Slovensku.

Akciová spoločnosť Punch Corporation NV je súčasťou skupiny Punch, ktorej tržby v roku 2019 dosiahli takmer 582 miliónov eur. Skupina patrí k svetovej špičke vo vývoji a výrobe automatických prevodoviek. Ku koncu roka 2019 skupina Punch zamestnávala 1580 zamestnancov. (tasr)

Telekom Iliad podal ponuku na prevzatie poľského mobilného operátora Play. Francúzska firma bude mať po akvizícii 41 miliónov predplatiteľov a stane sa šiestym najväčším mobilným operátorom v Európe.

Operátor Play má 15 miliónov predplatiteľov, zamestnáva 2800 ľudí a od roku 2007 si vybudoval 29-percentný podiel na poľskom trhu.

Iliad pôsobí okrem domáceho trhu tiež v Taliansku a Írsku. Ponuka na prevzatie Play ohodnocuje poľskú firmu na 3,5 miliardy eur vrátane dlhu. (čtk, reuters, ft)

Čínska firma Fosun dokončila prevzatie materskej spoločnosti siete predajní odevov Tom Tailor, ktorá zápasila s problémami. Nemecký reťazec má vyše 450 obchodov v rôznych krajinách sveta, podniká aj na slovenskom trhu.

Tom Tailor Holding podal v júni na súde návrh na vyhlásenie platobnej neschopnosti, pretože jeho dcére Bonita hrozil bankrot. Reťazec Tom Tailor to nezasiahlo, pomohli mu aj vládne garancie proti koronakríze.

Čínsky Fosun vlastní podiel v reťazci Tom Tailor už od roku 2014, od septembra minulého roka kontroluje vyše 77 % akcií Tom Tailor Holding. (tasr, dpa)

Akcie HSBC na hongkonskej burze sa prepadli na 25-ročné minimum. Reagovali na správy, že banka podobne ako ďalší konkurenti takmer dve dekády robila prevody veľkého objemu podozrivých peňazí. HSBC je najväčšia európska banka podľa aktív.

Cena akcií HSBC klesla o 4,4 % v prepočte na 3,2 eura za kus a dostala sa na najnižšiu úroveň od mája 1995. Výrazne strácali aj akcie britskej banky Standard Chartered, ktoré spadli o 3,8 % na 3,9 eura, teda najnižšie od mája tohto roka.

S akciami HSBC sa obchoduje aj na londýnskej burze. Už dlhšie čelia viacerým tlakom vrátane politického napätia v Hongkongu a pandémie. Od začiatku roka sa ich cena prepadla zhruba o polovicu.

Správy médií o praní špinavých peňazí prostredníctvom popredných svetových bánk vrátane HSBC a Standard Chartered sa opierajú najmä o hlásenia bánk o podozrivých aktivitách americkému úradu FinCEN. Uniknuté dokumenty obsahujú informácie o podozrivých transakciách v hodnote viac ako 2 bilióny dolárov. (čtk, reuters, bbc)

Globálny HDP sa vráti na úroveň pred vypuknutím pandémie do polovice roku 2021, keďže v uplynulých mesiacoch dosiahol silnejší ako očakávaný rast. Uviedla to v revidovanej prognóze Deutsche Bank.

Zároveň upozornila, že vysoká úroveň dlhu a zmena politiky môžu zvýšiť riziko finančnej krízy. „Globálne ekonomické oživenie z hlbín prepadu po vypuknutí pandémie v zime a na jar pokračovalo podstatne rýchlejšie, ako sme si predstavovali,“ napísal Peter Hooper, šéf globálneho ekonomického výskumu Deutsche Bank v poznámke pre klientov.

Uviedol ďalej, že podľa Deutsche Bank krátko pred koncom 3. kvartálu už globálny HDP dosahuje približne polovicu úrovne pred vypuknutím pandémie. Analytici banky tak teraz predpokladajú dosiahnutie jeho predpandemickej úrovne v polovici budúceho roka, o pár kvartálov skôr ako v predchádzajúcej prognóze.

Deutsche Bank zlepšila svoju prognózu globálneho HDP v tomto roku. Najnovšie počíta s jeho poklesom o 3,9 % namiesto o 5,9 %, ktoré predpovedala v máji. A odhad rastu v roku 2021 zvýšila na 5,6 % z 5,3 %. (tasr)

Viac ako 560 spoločností podporilo výzvu podnikateľskej koalície Business for Nature na boj proti klimatickej zmene. Sú medzi nimi napríklad spoločnosti Wallmart, Microsoft, IKEA či Citigroup.

Signatári majú spoločne až štvorbiliónový obrat.

Celosvetová koalícia Business for Nature vznikla v spolupráci s organizáciami a inštitúciami, akými sú napríklad Svetové ekonomické fórum (WEF), Svetový fond na ochranu prírody (WWF) či Cambridgeská univerzita. Je to podnikateľské hnutie, ktoré sa usiluje o vytvorenie udržateľných obchodných krokov a vyzýva vlády, aby pomohli zvrátiť poškodzovanie prírody.

„Mnoho podnikov sa zaväzuje a začína konať. Ale na to, aby sme vedeli žiť dobre v rámci konečných limitov našej planéty, musíme zintenzívniť a zrýchliť úsilie teraz, nie zajtra,“ uviedla výkonná riaditeľka Business for Nature Eva Zabeyová.

Mnohé z podnikov už údajne robia kroky, ktoré vedú k environmentálnej udržateľnosti ich prevádzky, vo výzve však píšu, že vlády musia zabezpečiť takú politiku, ktorá by im dovolila spraviť viac.

„Zdravé spoločnosti, odolná ekonomika a prosperujúce podniky závisia od prírody. Vlády musia prijať takú politiku, aby bol úbytok prírody zvrátený už v tomto desaťročí,“ napísali signatári vo výzve.

Výzvu podpísali len deväť dní pred samitom OSN, ktorého témou bude 30. septembra práve ochrana biodiverzity. (tasr)

Podpredsedníčka Správy štátnych hmotných rezerv Zuzana Šubová sa dnes vzdá funkcie. Vraví, že je to zo závažných dôvodov, ktoré súvisia „s nekompetentným a netransparentným riadením“ hmotných rezerv pod vedením Jána Rudolfa.

„Skutočnosti, ktoré ma vedú k takémuto kroku, sú také závažné, že pred zverejnením v médiách by som o nich rada najprv informovala predsedu vlády Igora Matoviča,“ povedala Šubová.

Následne bude na tlačovej besede informovať médiá.

Šubová je známa tým, že otvorene hovorila o pochybných poradenských službách Deloittu na ministerstve pôdohospodárstva a o tom, kto naozaj riadil úrady za predchádzajúcich vlád zverených SNS.

Čítajte viac: Bývalá úradníčka o nominantoch SNS: Za materiály v štýle CTRL+C, CTRL+V platil štát desiatky miliónov

Ekonomický newsfilter: V Arce naozaj uviazli peniaze premiérovej rodiny. Šanca na slušné oddlženie sa tak zväčšuje +

 • Firmy sa po koronakríze prebudili a niektoré to aj posilnilo
 • Od Mičovského odišli skoro všetci agrárni poradcovia

Čínska aplikácia WeChat zatiaľ z obchodov s aplikáciami firiem Apple a Google v USA nezmizne. Americká sudkyňa Laurel Beelerová totiž vydala predbežné opatrenie, ktorým zatiaľ zablokovala platnosť nariadenia ministerstva obchodu o odstránení aplikácie z obchodov.

Reagovala tak na žalobu používateľov, napísal Reuters.

Žaloba podaná používateľmi podľa Beelerovej prináša vážne otázky okolo opodstatnenosti požiadavky, najmä v súvislosti s prvým dodatkom ústavy. Ten garantuje slobodu prejavu. (reuters, čtk)

Francúzsko by malo investovať do továrne na výrobu pneumatík Bridgestone, ktorej hrozí zatvorenie. Povedal to Xavier Bertrand, guvernér regiónu Hauts-de-France.

Bertrand tak zvýšil tlak na francúzsku vládu, aby zabránila zatvoreniu fabriky, ktorú ohrozuje pokles dôvery v dôsledku pandémie. Bridgestone totiž v stredu ohlásil, že plánuje zatvoriť fabriku vo francúzskom Bethune, ktorá zamestnáva 863 ľudí v regióne patriacom do Bertrandovej kompetencie.

Podľa informácií agentúry Reuters Bertrand vo svojej výzve naráža na taliansky precedens z roku 2013, keď Rím investoval do fabriky Bridgestone, aby zabránil jej zatvoreniu a ochránil 60 % pracovných miest.

Bertrand je zároveň vyzývateľ prezidenta Emmanuela Macrona v prezidentských voľbách v roku 2022. (tasr)

Bielorusko uvoľní zhruba 330 miliónov dolárov z nového úveru od Ruska, aby splatilo dlh voči ruskému koncernu Gazprom. Oznámil to ruský minister financií Anton Siluanov.

Rusko do konca tohto roka pošle Bielorusku miliardu dolárov z úveru v celkovej výške 1,5 miliardy dolárov, zvyšok dostane krajina v roku 2021. Úver má pomôcť Bielorusku a jeho štátnym podnikom pokryť záväzky a podporiť jeho finančnú stabilitu. (tasr, reuters)

Viedenčania už využili vyše 611-tisíc gastronomických poukážok – zhruba dve tretiny všetkých, čo boli v júni rozposlané domácnostiam. Spolu tak zhruba 3700 gastronomických podnikov získalo 23 miliónov eur.

Viedenský starosta Michael Ludwig a šéf viedenskej hospodárskej komory hovoria o dôležitej a nebyrokratickej pomoci pre tamojšiu gastronómiu. „Čísla hovoria samy za seba,“ vraví Ludwig na tému „priamej pomoci v rámci koronakrízy, ktorá naštartuje podnikanie“.

Za normálnych okolností dosahuje pridaná hodnota viedenskej gastronómie zhruba 1,43 miliardy eur. Mesto Viedeň spolu s Hospodárskou komorou Viedeň vydali gastronomické poukážky v hodnote 50 eur pre domácnosti s viacerými osobami a 25 eur pre domácnosti s jednou osobou.

Viedenská samospráva na tento účel uvoľnila 39 miliónov eur, vydanie a distribúciu poukážok zabezpečila spoločnosť Wien Holding GmbH, ktorú vlastní mesto a ktorá plní aj komunálne úlohy.

Takmer 2 %, čiže 19 000 poukážok, bolo potrebné vydať nanovo. Dôvody boli rozdielne – nebolo ich možné úspešne doručiť, stratili sa, kód bol nečitateľný (znečistený, poškodený) alebo bola poukážka ukradnutá. (tasr)

Nemecký minister financií Olaf Scholz plánuje aj v roku 2021 nové miliardové dlhy, ich čistá hodnota je plánovaná zhruba na 96 miliárd eur. Aj v ďalších rokoch sa má zrušiť dlhová brzda, ktorá je ukotvená v ústave.

V tomto roku dosahuje nové zadlženie Nemecka rekordných 218 miliárd eur, dôvodom sú konjunkturálne a podporné opatrenia súvisiace s novým koronavírusom.

Hovorca kresťanskodemokratickej frakcie v nemeckom parlamente Eckhardt Rehberg podporuje rozpočtové plány ministra financií Scholza. „Pán Scholz nemá žiadny manévrovací priestor. Koronakríza sa neskončí v tomto roku, ale bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch,“ citovala jeho vyjadrenie pre Passauer Neue Presse agentúra DPA. Podľa jeho slov Scholz v rozpočte uplatňuje to, na čom sa v koalícii dohodli.

„Spolkový rozpočet ani predtým nebol vyrovnaný,“ povedal Rehberg. „V koalícii sme sa dohodli na výraznom zvýšení výdavkov – sociálne výdavky, úľavy pre spolkové krajiny a obce, zrušenie uhoľnej ťažby a klimatický balík. Tieto výdavky zostanú zachované, i keď nám klesnú daňové príjmy. K tomu teraz pribudli konjunkturálny balík a podporné opatrenia.“

Splniť kritériá dlhovej brzdy bude úlohou budúcej spolkovej vlády. „Obnovenie vyrovnaného rozpočtu neočakávam ani v nasledujúcich rokoch. Návrat na úroveň dlhovej brzdy, čiže zhruba 10 miliárd eur nových dlhov ročne, bude vyžadovať enormné úsilie,“ dodal Rehberg. (tasr)

Značka Prior sa vrátila do centra Bratislavy, na budovu niekdajšieho obchodného domu s tým názvom, ktorý neskôr fungoval ako Kmart, Tesco či My.

Ochrannú známku Prior Bratislava si dal súčasný vlastník budovy zaregistrovať na úrade priemyselného vlastníctva. Rovnako požiadal o registráciu ochrannej známky Prior Nitra.

George Trabelssie, ktorý sa stal novým vlastníkom budovy po predaji reťazcom Tesco, chcel obchodný dom na Kamennom námestí v Bratislave pôvodne pomenovať Prešporok. O registráciu tejto ochrannej známky požiadala spoločnosť Obchodný dom Bratislava pôvodne ešte koncom roku 2019. Rovnako požiadala o registráciu ochrannej známky aj na gastrozónu v obchodnom dome, ktorú chcela pomenovať Prešporok Food Court.

Registráciu oboch týchto ochranných známok však úrad priemyselného vlastníctva zamietol. Preto spoločnosť Obchodný dom Bratislava v marci tohto roka požiadala o registráciu ochrannej známky Prior Bratislava.

V metodike zvolenej na výber úsekov do zoznamu priorít vo výstavbe ciest chýva nadväznosť plánovaných úsekov na existujúce. Prínosom je vôľa zaviazať sa k napĺňaniu definovaných priorít, tvrdia oslovení odborníci z oblasti dopravy.

Za dôležité považujú aj spôsob financovania.

Metodika podľa Výskumného ústavu dopravného neprináša v zásade nič nové. „Dovolím si tvrdiť, že použitý metodický aparát, ktorý autori aplikovali na posudzovanie cestných dopravných projektov, je obdobou mechanizmu hodnotenia, ktorý sme v rámci jednej z úloh vedy a výskumu použili na prioritizáciu projektov už v roku 2012,“ skonštatoval generálny riaditeľ ústavu Ľubomír Palčák s tým, že sa navyše venovali aj železničným dopravným projektom. Zohľadňovalo sa tiež väčšie spektrum hodnotiacich kritérií.

„Pri metodike chýba veľmi dôležitý parameter, a to je nadväznosť chýbajúcich úsekov na už v súčasnosti jestvujúce úseky a úseky rozostavané,“ upozornil riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej. Zverejnený zoznam podľa neho neobsahuje spôsob financovania jednotlivých úsekov, čo je dôležitá skutočnosť. Ocenil však, že vláda schválila priority vo výstavbe cestnej infraštruktúry na základe konkrétnej metodiky.

„To, čo považujem za prínos oproti minulosti, je vôľa vlády zaviazať sa k napĺňaniu zadefinovaných dopravných priorít nielen z hľadiska výstavby, ale hlavne investičnej prípravy, ktorá vyžaduje viac ako dve tretiny celkového času z fázy životného cyklu projektu pred jeho užívaním, a zároveň, čo zvlášť vítam, je priame prepojenie na sektor financovania,“ dodal Palčák.

Zostavený rebríček projektov však podľa neho nadobudne skutočný význam až po zadefinovaní časového harmonogramu prípravy a výstavby s plánovaním finančného krytia projektov minimálne v časovom horizonte do roku 2030.

Predložený materiál považuje Palčák len za predbežný. Z hľadiska alokácie verejných financií je podľa neho najdôležitejšie, aby európske alebo štátne zdroje boli prioritne použité na projekty s celospoločenským dosahom. Zastáva názor, že po ustálení zoznamu nielen cestných, ale aj železničných projektov z hľadiska jeho komplexného posúdenia širokou odbornou verejnosťou by to mal byť materiál záväzný pre všetky budúce vlády. Mala by tak byť zabezpečená kontinuita v príprave a výstavbe národných dopravných projektov.

Návrh priorít vo výstavbe cestnej infraštruktúry schválila vláda. Podľa neho nevyhnutné projekty na realizáciu pre nevyhovujúci stav a prekročenú kapacitu existujúcej cestnej siete predstavujú 4,5 miliardy eur. (tasr)

Už koncom roka 2021 majú byť elektronické prevody peňazí v reálnom čase normou. To je cieľom novej stratégie pre platby v maloobchode, ktorú chce Európska komisia schváliť v stredu 23. septembra.

O stratégii informuje agentúra DPA, ktorá má k dispozícii jej návrh.

Dôvodom je razantný vývoj rôznych elektronických platobných riešení – či už sú to bankové a kreditné karty, mobilné aplikácie, alebo takzvané inteligentné hodinky (smartwatch). Všetky tieto riešenia získali dodatočný impulz v súvislosti so súčasnou koronakrízou.

Európska komisia kritizuje rozdrobený európsky trh. S výnimkou kreditných kariet globálnych spoločností a riešení od veľkých technologických koncernov neexistuje digitálne platobné riešenie, ktoré by bolo možné používať v kamenných aj internetových obchodoch v celej Európe.

Cieľom Komisie je vytvoriť vlastné konkurencieschopné paneurópske riešenia.

Ústredným bodom pre Komisiu je dostupnosť prevodov v reálnom čase, tzv. instant payments, pri ktorých sa peniaze v priebehu niekoľkých sekúnd prevedú priamo na účet príjemcu. „Komisia sa zameriava na úplné uskutočnenie instant payments v EÚ do konca roka 2021,“ cituje DPA z návrhu stratégie. Predpokladom na dosiahnutie tohto cieľa sú jednotné pravidlá, jednotné technické štandardy a príslušná infraštruktúra.

V snahe presvedčiť spotrebiteľov požaduje Komisia podobne výhodné pravidlá, ktoré platia pre ostatné platobné metódy, napríklad prostredníctvom kariet. Konkrétne ide o možnosť vrátenia peňazí, keďže pri okamžitom prevode na rozdiel od bežného bankového prevodu nemá spotrebiteľ v prípade chyby možnosť platbu zastaviť. Komisia uvádza, že vtedy môžu vzniknúť dodatočné náklady, a chce obmedziť výšku prípadných poplatkov.

Komisia zároveň uviedla, že hotovosť ešte dlho zostane zachovaná a rovnako aj povinnosť obchodníkov prijímať bankovky a mince. V rámci eurozóny sa až 78 % platieb stále robí v hotovosti. Nemecko s Rakúskom, Slovenskom a Slovinskom na rozdiel od Estónska či Holandska patria ku krajinám, ktoré výrazne uprednostňujú hotovosť. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať