Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Slovenská sporiteľňa v prvom polroku dosiahla zisk po zdanení 29,5 milióna eur, medziročne klesol o 66,5 milióna eur. Vyplýva to z konsolidovaných neauditovaných výsledkov, sporiteľňa však zaznamenala rast vkladov aj úverov.

Čistý úrokový výnos sporiteľne medziročne vzrástol o jedno percento na 217,3 milióna eur. Dôvodom je najmä pokles úrokových nákladov, pozitívny vplyv záporných úrokových sadzieb na medzibankovom trhu, ale aj nárast úrokového výnosu z lízingových produktov.

Čistý príjem z poplatkov a provízií ostal medziročne na rovnakej úrovni vo výške 67,9 milióna eur. Pokles poplatkov z úverovej činnosti alebo poplatkov za kartové operácie bol vykrytý nárastom výnosov z operácií s cennými papiermi.

Banka zaznamenala čistú stratu 2,8 milióna eur v rámci portfólia aktív oceňovaných v reálnej hodnote cez výkaz ziskov a strát, a to v dôsledku negatívneho vývoja akciových trhov a menových kurzov v prvom polroku tohto roka.

Prevádzkové náklady sa medziročne zvýšili o 4,4 % na úroveň 144,6 milióna eur. Pomer prevádzkových nákladov a výnosov v medziročnom porovnaní stúpol na hodnotu 50,3 %. Celkové rizikové náklady banky sa v rámci reakcie na nárast kreditného rizika klientov a ich neschopnosť splácať svoje záväzky voči banke spôsobenú vplyvmi pandémie medziročne zvýšili z 18,6 milióna eur na 63,5 milióna eur.

„Hlavnou pozitívnou správou druhého štvrťroka bolo zrušenie bankového odvodu a predstavenie balíka pomoci na podporu ekonomiky, ktoré pomôžu reštartovať hospodárstvo, podporiť rast biznisu a naďalej plniť potreby ľudí na Slovensku. Zrušenie je tak dobrou správou aj pre ľudí a firmy,“ konštatuje finančný riaditeľ a člen Predstavenstva Slovenskej sporiteľne Pavel Cetkovský.

Výsledky bankového sektora za posledné mesiace podľa jeho slov zásadne ovplyvnila pandémia nového koronavírusu a jej dosahy na ľudí, firmy a ekonomiku. „Objem úverov vzrástol o takmer 8 %, keďže ani kríza neutlmila napríklad potrebu ľudí riešiť vlastné bývanie. Vďaka moratóriu na splácanie úverov sme doteraz nezaznamenali bezprostredný nárast problémových úverov, v súlade s medzinárodnou účtovnou metodikou sme však vytvorili opravné položky na očakávané budúce straty pre pandémiu. To je hlavný dôvod nárastu rizikových nákladov o 45 miliónov eur,“ doplnil Cetkovský.

Banka predpokladá, že zvýšená tvorba opravných položiek bude pokračovať aj v druhom polroku. „Objem bude závisieť od toho, ako sa budú spresňovať odhady budúceho ekonomického vývoja,“ uviedol Cetkovský.

Podiel nesplácaných úverov na celkovom objeme úverov sa medziročne znížil z 3,2 % na 2,7 % a ich pokrytie opravnými položkami sa zvýšilo zo 77,7 % na 95,8 %.

Bankový odvod sa medziročne zvýšil o 111 % na úroveň 33,8 milióna eur. Ročný príspevok do rezolučného fondu sa zväčšil o 30 % a bol zaúčtovaný vo výške štyroch miliónov eur. Odvod do Fondu ochrany vkladov sa medziročne taktiež zvýšil o 10 % na úroveň 1,1 milióna eur. Celková odvodová povinnosť banky medziročne stúpla o 94 % na úroveň 38,8 milióna eur.

Objem úverových produktov klientom dosiahol 14,3 miliardy eur a medziročne sa zvýšil o 7,9 %. Úvery korporátnym klientom dosiahli úroveň 4,1 miliardy eur, medziročne vzrástli o 12,1 %.

Vklady obyvateľstva sa medziročne zvýšili z 11,6 miliardy eur na 12,6 miliardy eur. Celkové záväzky voči klientom medziročne vzrástli z 13,9 miliardy eur na 14,4 miliardy eur. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Kým národ v lete objavuje krásy Slovenska, Hegerovi analytici potichu kreslia plán, ako ho zmeniť
 • Obchod: Tržby v maloobchode v júni klesli medziročne o 1,6 %, čo je najlepší výsledok od začiatku pandémie
 • Dlhy: V júli zbankrotovalo 829 obyvateľov Slovenska, medziročne to predstavuje pokles takmer o 48 %
 • Aerolinky: Virgin Atlantic vyhlásili v USA bankrot, žiadosť o súdnu ochranu je súčasťou reštrukturalizácie naštartovanej v Británii
 • Ropa: Ceny ropy stúpli na maximum od začiatku marca, keď v dôsledku pandémie citeľne klesli
 • Predaj áut: Počet registrácií nových áut v Británii v júli stúpol prvý raz v tomto roku, medziročne o 11 %
 • Vývoj: Švédskej ekonomike sa v 2. štvrťroku darilo lepšie než väčšine ostatných krajín v Európe, aj keď rekordne klesla
Zdieľať

Koronavírus u výrobcu dýchacích prístrojov: Kedy sa rozbehneme nevieme, no nakazených zatiaľ máme len vo výrobe pre zubárov

Spolumajiteľ Chirany Medical Oskar Baranovič. Foto - archív firmy
Spolumajiteľ Chirany Medical Oskar Baranovič. Foto – archív firmy

Firme Chirana Medical po potvrdení koronavírusu u niekoľkých zamestnancov hrozí zatvorenie výroby. Jediného väčšieho výrobcu dýchacích prístrojov u nás našťastie nákaza zasiahla počas celozávodnej dovolenky a pozitívny test majú zatiaľ iba pracovníci z výroby prístrojov pre stomatológov.

Zdieľať

Vláda cíti zlepšenie v ekonomike, neplánuje zvýšiť pomoc podľa Sotákových predstáv. Ako to vidí U. S. Steel, VW či Heineken? (anketa)

Foto – TASR
Foto – TASR

Je na tom ekonomika tak dobre, ako tvrdí vláda, že netreba zvyšovať pomoc podľa predstáv Klubu 500? Riaditeľ Tatranskej mliekarne Ľubomír Valčuha tvrdí, že dôsledky výpadku ekonomiky sa ešte len prejavia na raste nezamestnanosti a nižšom výkone ekonomiky.

Minúta po minúte

Zdieľať

Úrad pre verejné obstarávanie pripravuje so ZMOS-om zjednodušenie zákona o verejnom obstarávaní. Cieľom je aj uľahčiť samosprávam výstavbu nájomných bytov, povedal predseda úradu Miroslav Hlivák.

Nemá však ísť o skratky, ale o systémové riešenie v súlade s európskym právom, dodal.

„Môžem oznámiť, že sme vytvorili pracovnú skupinu, ktorá navrhne také úpravy v zákone, aby mestá a obce stavali nájomné byty tak, aby neboli šité na mieru, aby nedošlo k porušeniu zákona, aby sa naozaj o výstavbu týchto bytov mohlo reálne súťažiť,“ povedal Hlivák po rokovaní so šéfom ZMOS-u Branislavom Trégerom.

Výstavba nájomných bytov nie je podľa Hliváka pre ÚVO novou témou a úrad už niekoľko rokov pracuje na tom, aby samosprávy neporušovali zákon. „Žiaľ, to nám však nepomáha, o čom svedčia početné rozhodnutia, kde boli preukázané porušenie zákona o verejnom obstarávaní,“ povedal Hlivák. Pokuty samosprávam za nesprávne obstarávanie sa vyšplhali od vlaňajšieho roka na 720 000 eur.

Celé verejné obstarávanie sa podľa Trégera po zapracovaní návrhov samospráv zjednoduší, čo je v nasledujúcich rokoch potrebné na vyčerpanie európskych financií. Obstarávanie však bude viac kontrolované.

„Ak niečo zjednodušujeme, tak akcent sa bude klásť aj na kontrolu,“ upozornil Tréger. Hlivák dodal, že jedným zo spôsobov, ako zrýchliť verejné obstarávanie, je jeho centralizácia napríklad na úrovni VÚC, kde by sa vysúťažili viaceré stavebné firmy, z ktorých by si obce potom vyberali. Pripraviť by sa mohol aj katalóg projektov nájomných bytov.

Podľa šéfa ÚVO však nie je verejné obstarávanie dôvodom predlžovania výstavby nájomných bytov. Upozornil napríklad na rozdrobenosť vlastníctva pozemkov. (tasr)

Zdieľať

Ceny ropy stúpli na maximum od začiatku marca, keď v dôsledku pandémie citeľne klesli. K zdražovaniu prispela správa o výraznom poklese zásob ropy v Spojených štátoch a slabý dolár.

 • cena severomorskej ropy Brent popoludní vykazovala rast zhruba o 3,5 % na 46,03 dolára za barel
 • americká ľahká zmes WTI pridávala 3,8 % na 43,3 dolára za barel

Zásoby ropy v USA sa v týždni do 1. augusta znížili o 8,6 milióna na 520 miliónov barelov, uviedla súkromná organizácia American Petroleum Institute. Analytici čakali pokles o 3 milióny barelov.

Slabší dolár zlacňuje ropu držiteľom iných mien. „Výhodám slabšieho dolára sa nedá pri komoditách uniknúť, ropa z jeho poklesu určite veľmi ťaží,“ povedal analytik spoločnosti OANDA Craig Erlam. (čtk, reuters)

Zdieľať

V Bratislave registruje ministerstvo životného prostredia 82 environmentálnych záťaží. Len na ich odstránenie v areáli Istrochemu je podľa odhadov potrebných 350 miliónov eur. Rezort však má na odstránenie takýchto škôd na území celého Slovenska len 180 miliónov eur.

Z hľadiska rizikovosti je 25 záťaží vysoko a 20 stredne prioritných. Štátny tajomník envirorezortu Juraj Smatana rokoval s námestníčkou primátora hlavného mesta Tatianou Kratochvílovou o spôsobe riešenia envirozáťaží v Bratislave.

Vysoký počet záťaží súvisí podľa envirorezortu s množstvom priemyselných a iných hospodárskych aktivít za posledných 150 rokov. (tasr)

Zdieľať

Rast počtu nových pracovných miest v súkromnom sektore USA sa v júli prudko pribrzdil. Vzniklo 167-tisíc pozícií, pričom analytici očakávali viac ako 1 milión. V júni pribudlo až 4,3 milióna nových miest.

Júnový prírastok spoločne s májovými vyše 3,3 milióna pracovných miest nevykompenzovali stratu takmer 20 miliónov pozícií, ktoré zanikli v marci a apríli po uzatvorení ekonomiky v rámci koronavírusových obmedzení.

Čísla zo správy organizácie ADP o tvorbe pracovných miest v júli naznačujú spomalenie zotavovania trhu práce i celej ekonomiky. Signály prichádzajú v období, keď v Spojených štátoch naďalej pribúda veľa potvrdených prípadov koronavírusu.

Ekonomika USA sa v 2. štvrťroku prepadla najviac v zaznamenanej histórii: HDP klesol v prepočte na celý rok o 32,9 %. V recesii sa nachádza od februára. Nezamestnanosť v júni dosiahla 11,1 %, minulý mesiac podľa odhadov klesla na 10,5 %. (reuters, cnbc)

Zdieľať

Obce nepochodili so žiadosťou o neskorší termín povinnosti separovať bioodpad

Povinnosť separovania bioodpadu sa posúvať nebude: ministerstvo životného prostredia nevyhovelo požiadavke ZMOS na posunutie termínu o rok. Štátny tajomník rezortu Juraj Smatana však deklaruje, že nebudú pokutovať obce, ktoré zdokladujú, že sa snažia plniť povinnosti.

Predseda ZMOS Branislav Tréger za najväčší problém považuje koncové nakladanie s kuchynským odpadom, čiže jeho prevoz a následné zhodnotenie. „Napríklad zvážanie odpadu z veľkých sídlisk, keď budú 30-stupňové teploty, bude musieť byť príliš časté. Bude to mať dosah na peňaženky obyvateľov,“ hovorí.

Východ Slovenska nie je obslúžený technickými koncovkami. „Sú oblasti, kde naloženie s odpadom je naozaj problém,“ poznamenal Tréger. Vidí náznak systémových zmien a dúfa, že systém dotiahne do funkčnosti.

Smatana si myslí, že Slovensko potrebuje nové kapacity na spracovanie bioodpadu a zároveň musí „oživiť tie spiace“. SR by mala zvládnuť aj kvalitnú výrobu kompostu, ktorý môže pochádzať z kuchynského odpadu. „Máme signály z ministerstva pôdohospodárstva, že rastie počet farmárov, ktorí by odoberali kompost a biologické hnojivá slovenského pôvodu v primeranej kvalite a cene,“ uviedol.

Samosprávam, ktoré sa budú vedome vyhýbať plneniu povinností, bude Slovenská inšpekcia životného prostredia udeľovať pokuty. Tie, ktoré zdokladujú svoje povinnosti, sa nebudú pokutovať, priblížil Smatana.

Envirorezort nechce byť podľa Smatanu „odkladačom termínov“. Chce, naopak, pomáhať samosprávam, aby si plnili požiadavky. Ministerstvo plánuje prepracovať aj moderný plán odpadového hospodárstva, o ktoré sa budú môcť samosprávy oprieť. Uvoľniť by sa mali aj prostriedky z envirofondov, kde od roku 2018 čakajú nevybavené žiadosti na kompostárne.

Od 1. januára 2021 by mali obce a mestá zaviesť a zabezpečiť pre občanov triedený zber kuchynského biologického odpadu. Cieľom opatrenia je eliminovať, ideálne odstrániť kuchynský bioodpad zo zmesového komunálneho odpadu. K doterajším farebným kontajnerom na triedený zber odpadu by mal pribudnúť ďalší, určený len na potravinové zvyšky z kuchyne. Na Slováka ročne pripadá 100 kilogramov potravinového odpadu. (tasr)

Zdieľať

Smer bude na najbližšej schôdzi parlamentu žiadať ministra hospodárstva Sulíka o vysvetlenie, na základe čoho sa rozhodol neuplatniť predkupné právo na kúpu 49-percentného podielu vo VSE. Toto rozhodnutie je podľa strany v rozpore so strategickými záujmami Slovenska.

„Keďže minister hospodárstva Sulík nereagoval na výzvy strany Smer, na najbližšej schôdzi NR SR sme pripravení pýtať sa, prečo sa SR tak ľahko vzdala možnosti napraviť obrovské zlyhania Dzurindovej divokej privatizácie,“ avizuje predseda Smeru Robert Fico.

Dodal, že ak takýto bod programu nebude zaradený na rokovanie parlamentu, strana Smer je pripravená zvolať mimoriadnu schôdzu, k čomu aj začala zbierať podpisy.

Zdieľať

Aerolínie Virgin Atlantic vyhlásili v USA bankrot. Žiadosť o súdnu ochranu pred veriteľmi je súčasťou procesu reštrukturalizácie naštartovanej v Británii. Firma sa dohodla na záchrannom pláne za 1,2 miliardy libier.

Virgin Atlantic, ktoré založil miliardár Richard Branson, podobne ako konkurencia tvrdo doplácajú na koronakrízu. V dôsledku pandémie v apríli prestali lietať, prevádzku obnovili v júli.

Právnici Virgin Atlantic oznámili britskému súdu, že bez finančnej injekcie im klesnú hotovostné rezervy na kritickú úroveň a do konca septembra budú zrejme bez peňazí. Firma potrebuje americký súdny príkaz, aby podmienky reštrukturalizácie platili aj v USA.

Branson, ktorý má vo Virgin Atlantic 51-percentný podiel, už žiadal o pomoc britskú vládu, no neuspel. Aerolínie nakoniec získali 1,2 miliardy libier zo súkromných zdrojov, čiastkou 200 miliónov prispela Bransonova skupina Virgin Group.

Viac o Virgin Atlantic:

 • sústreďujú sa najmä na diaľkové lety vrátane spojenia Británie a Spojených štátov
 • v dôsledku koronakrízy zatvorili základňu na londýnskom letisku Gatwick a prepustili 3500 ľudí
 • podiel 49 % v nich vlastnia Delta Air Lines, ktoré súhlasili s posunutím splátok dlžných peňazí (čtk, reuters)
Zdieľať

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení nepovažuje za šťastné, ak sa na kritické názory reaguje hrozbou zo strany štátnej moci. „Odmietame štátnu šikanu, kde na základe vyjadrenia názoru môže mať firma či zástupcovia firiem sankcie,“ uviedol prezident asociácie Tomáš Malatinský.

Asociácia tak reaguje na vyjadrenia ministra financií Eduarda Hegera, ktorý pre SME povedal, že ostatné zamestnávateľské organizácie „nekričia“ v súvislosti so štátnou pomocou. „Títo ľudia nekričia. Kričí pán Soták. Otázka je, prečo kričí pán Soták,“ povedal Heger.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení upozorňuje, že opatrenia vlády na záchranu ekonomiky nie sú ani zďaleka dostatočné. „Mnoho firiem sa napriek štátnej pomoci stále ocitá vo finančných problémoch. Ak podnikatelia niekoľko rokov svedomito platia dane, odvody či iné poplatky a v čase krízy nedostanú adekvátnu pomoc, sú z tejto situácie, pochopiteľne, frustrovaní. Naším spoločným cieľom by malo byť zachovanie zamestnanosti v maximálnej možnej miere, o to viac, že hrozba krachu podnikov, a teda aj prepúšťania zamestnancov, ešte nikdy nebola taká vysoká a reálna. Sme prirodzene znepokojení vývojom súčasnej situácie,“ vysvetľuje Malatinský.

Asociácia zdôrazňuje potrebu urýchleného konania a reálnej pomoci všetkým zamestnávateľom, bohužiaľ sa to stále nedeje. „Ako sa firmy s uvedenými opatreniami stotožnili, nám už odzrkadľujú nelichotivé ústredia práce, kde pribúdajú nezamestnaní,“ tvrdí.

Za dôležité považuje venovať sa popri ekonomickej pomoci aj zjednodušovaniu celého procesu podpory z hľadiska administratívy.

Zdieľať

V Česku končí tradičný výrobca hudobných nástrojov Strunal Schönbach. Firma predávala sláčikové nástroje a gitary do celého sveta, od prelomu rokov sa potýkala s existenčnými problémami. Napokon ju položila koronakríza.

Strunal zamestnával približne 50 ľudí, výrobu zastavil ku koncu júla. „Stalo sa tak paradoxne po tom, čo vedenie podniklo kroky na uzdravenie firmy,“ uviedol Strunal v tlačovej správe.

Podnik sa pokúsil o reorganizáciu, no pandémia a s ňou spojený pokles predaja nakoniec viedli k vyhláseniu konkurzu a ukončeniu prevádzky.

V nepriaznivej situácii sú aj iní výrobcovia hudobných nástrojov, ktorých insolvenčný správca oslovil s ponukou na odkúpenie alebo prevzatie Strunalu. Všetci však vzhľadom na neistotu na trhu odmietli.

Viac o Strunale

Strunal Schönbach nadviazal na tradíciu národného podniku Cremona, ktorý bol pred rokom 1989 najväčším výrobcom a exportérom strunových hudobných nástrojov v Európe s ročným obratom v prepočte 19 miliónov eur.

Neskôr firma čelila najmä rastúcej konkurencii čínskych výrobkov a postupne sa zmenšovala. Vlani Strunal dosiahol celkový obrat 1,4 milióna eur a prerobil 591-tisíc eur. (čtk)

Zdieľať

Švédskej ekonomike sa v 2. štvrťroku darilo lepšie než väčšine ostatných krajín v Európe, i keď medzikvartálne klesla o rekordných 8,6 %. Švédsko pristúpilo k opatreniam proti koronavírusu voľnejšie, medziročne jeho HDP spadol o 8,2 %.

Predchádzajúci rekordný prepad zaznamenalo Švédsko počas finančnej krízy, keď v 4. štvrťroku 2008 ekonomika klesla medzikvartálne o 3,8 %.

Prudký pokles v 2. štvrťroku potvrdil, že švédske hospodárstvo nebolo imúnne voči koronavírusu. „No napriek tomu je hospodárska kríza v 1. polovici roka v úplne inej lige než ten horor inde v Európe,“ povedal David Oxley z Capital Economics.

V eurozóne sa HDP v 2. kvartáli prepadol o 12,1 %, v celej EÚ o 11,9 %. Nemecká ekonomika klesla o desatinu, španielska o 18,5 % a talianska o 12,4 %.

Ako Švédi bojujú s koronavírusom

Švédsko sa spoliehalo na dobrovoľné opatrenia a väčšina škôl i podnikov zostala otvorená. Pandémia síce tvrdo zasiahla ekonomickú aktivitu, no väčšina analytikov očakáva, že prepad bude miernejší než v mnohých krajinách s drastickejšími karanténnymi opatreniami.

Švédsko sa aj tak nevyhlo hospodárskemu poklesu a zostáva otázne, aké bude tempo oživenia. Výskumy naznačujú, že si zrejme neudrží rast spotrebiteľských výdavkov; prudký pokles exportu navyše prispel k zvýšeniu nezamestnanosti. (čtk, reuters)

Zdieľať

Vyšetrovanie kauzy Národného futbalového štadióna sa môže rozšíriť o ďalšie trestné činy. „V tejto súvislosti sú vykonávané všetky potrebné úkony v zmysle zákona s cieľom náležitého objasnenia veci,“ napísala polícia na Facebooku.

Policajti ďalej informujú, že sa začalo trestné stíhanie na základe jednak trestného oznámenia vtedajšej poslankyne a terajšej vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí), jednak na základe oznámenia podaného Úradom vlády SR.

„Bližšie informácie nie je s prihliadnutím na súčasný stav vo vyšetrovaní možné k prípadu poskytnúť. Len čo to situácia vo vyšetrovaní umožní, poskytneme k prípadu viac informácií,“ uzatvára stanovisko polície. (tasr)

Zdieľať

V prípade zmluvy ministerstva vnútra na audítorské služby je 70 miliónov eur maximálnou sumou, ktorú možno čerpať, vysvetľuje OĽaNO. Nepodpísanie by podľa hnutia ohrozilo fungovanie viacerých zložiek rezortu.

Rezort má dohliadnuť na korektný priebeh plnenia zmlúv. Podľa OĽaNO je omylom hovoriť, že hodnota rámcových dohôd je 70 miliónov eur bez DPH.

„Táto suma bola len predpokladaná hodnota zákazky. V skutočnosti je vysúťažená a podpísaná hodnota zmlúv necelých 33,5 milióna eur bez DPH,“ tvrdí.

Projekt realizuje MV SR, ktoré je zo zákona centrálnym verejným obstarávateľom. Súťaž realizovala predchádzajúca vláda takmer dva roky, nové obstarávanie by podľa OĽaNO trvalo minimálne jeden rok.

„Vzhľadom na to, že jednotkové ceny a hodinové sadzby nie sú predražené, rozhodlo sa ministerstvo vnútra zmluvy podpísať,“ priblížilo.

Rezort mal podpísať rámcové dohody so šiestimi uchádzačmi. Ide o maximálnu sumu, ktorú môže čerpať šesť firiem, nie jedna, pričom všetky prešli verejným obstarávaním.

„Štátne inštitúcie a samosprávy nie sú povinné na ich základe uzavrieť aj realizačné zmluvy,“ objasnilo hnutie. (tasr)

Zdieľať

Turisti sa pred príchodom do Grécka musia registrovať, inak im hrozí pokuta 500 eur, varuje ministerstvo zahraničných vecí. Najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny musia vyplniť online formulár.

V ňom uvedú údaje typu odkiaľ cestujú, dĺžku predchádzajúcich pobytov v iných krajinách či adresu pobytu v Grécku.

Po odoslaní formulára dostane každý cestujúci potvrdzujúci e-mail o registrácii v on-line systéme a v deň príchodu do Grécka osobný QR kód, ktorý musí predložiť pri príchode do Grécka v tlačenej alebo elektronickej podobe.

Ak sa preprava začína skôr než v deň príchodu do Grécka, cestujúci môžu napríklad nastúpiť na palubu lietadla po predložení potvrdzujúceho e-mailu. „Pri vstupe do Grécka je nutné počítať s náhodným testovaním prichádzajúcich osôb,“ pripomína rezort diplomacie. (tasr)

Zdieľať

Maloobchodné tržby v eurozóne aj celej EÚ sa v júni vrátili na úroveň z februára, keď ešte neboli zavedené opatrenia proti koronavírusu. V eurozóne obrat obchodníkov stúpol medzimesačne o 5,7 %, v celej Únii o 5,2 %.

Údaje o júnových tržbách v maloobchode zverejnil Eurostat na internetovej stránke. K rastu prispeli najmä vyššie výdavky za oblečenie a pohonné hmoty.

Eurostat spresnil rast tržieb v eurozóne za máj na 20,3 %, v predbežnej správe uvádzal 17,8 %. Májový výsledok tak bol najvyšší od roku 1999, keď sa začal tento údaj sledovať.

Rast tržieb za máj a jún vykompenzoval rekordný prepad z marca a apríla, keď mnohé krajiny zaviedli karanténu. Medziročne sa tržby v eurozóne i EÚ zvýšili v júni o 1,3 %, čo bol prvý prírastok od februára.

Z jednotlivých krajín podľa dostupných údajov najviac medzimesačne rástli tržby v Írsku (+21,9 %), v Španielsku sa zvýšili o 16,5 % a v Taliansku o 13,8 %. Naopak, v Rakúsku a Nemecku klesli. (čtk)

Zdieľať

Komu dáva v spore medzi vládou a Sotákom za pravdu šéf nemeckej obchodnej komory? Pomoc by zvýšil, ale len pri kurzarbeite

Výrobca automatov na lístky doteraz nežiadal o štátnu pomoc a uprostred koronakrízy naberá v Bytči ľudí. „Máme objednávky až do Vianoc, ešte naberáme ľudí. Robíme pre mesto Boston aj pre Stuttgart,“ opisuje Peter Lazar, ktorý vo firme Scheidt & Bachmann Slovensko zodpovedá za výrobu a zároveň vedie Nemecko-slovenskú obchodnú komoru.

Zdieľať

Počet registrácií nových áut v Británii v júli stúpol prvý raz v tomto roku: medziročne o 11 % na vyše 174-tisíc kusov. K výsledku prispelo znovuotvorenie autosalónov, ktoré boli niekoľko mesiacov zatvorené pre koronavírus.

Štatistiky predaja za júl zverejnil britský zväz výrobcov a predajcov áut SMMT na internetovej stránke. Rast odbytu nových vozidiel je ďalším signálom zotavovania britskej ekonomiky, ktorá sa v marci a apríli prepadla o rekordných 25 %.

Experti upozorňujú, že rast v júli môže znamenať len zadržaný dopyt od zákazníkov, ktorí si plánovali kúpiť nové auto na začiatku roka, no pre zatvorené predajne nemohli.

„Do konca septembra by sme mali mať jasnejší obrázok o tom, či to je alebo nie je dlhodobý trend,“ povedal šéf SMMT Mike Hawes. Skupina lobuje za dodatočnú podporu pre automobilový sektor, a to vrátane šrotovného.

Od začiatku roka sa predaj áut v Británii prepadol o vyše 40 %. Najnovšia prognóza SMMT počíta s celoročným poklesom trhu o zhruba 30 %. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať