Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Kým národ v lete objavuje krásy Slovenska, Hegerovi analytici potichu kreslia plán, ako ho zmeniť
 • Obchod: Tržby v maloobchode v júni klesli medziročne o 1,6 %, čo je najlepší výsledok od začiatku pandémie
 • Dlhy: V júli zbankrotovalo 829 obyvateľov Slovenska, medziročne to predstavuje pokles takmer o 48 %
 • Aerolinky: Virgin Atlantic vyhlásili v USA bankrot, žiadosť o súdnu ochranu je súčasťou reštrukturalizácie naštartovanej v Británii
 • Ropa: Ceny ropy stúpli na maximum od začiatku marca, keď v dôsledku pandémie citeľne klesli
 • Predaj áut: Počet registrácií nových áut v Británii v júli stúpol prvý raz v tomto roku, medziročne o 11 %
Zdieľať

Koronavírus u výrobcu dýchacích prístrojov: Kedy sa rozbehneme, nevieme, no nakazených zatiaľ máme len vo výrobe pre zubárov

Spolumajiteľ Chirany Medical Oskar Baranovič. Foto - archív firmy
Spolumajiteľ Chirany Medical Oskar Baranovič. Foto – archív firmy

Firme Chirana Medical po potvrdení koronavírusu u niekoľkých zamestnancov hrozí zatvorenie výroby. Jediného väčšieho výrobcu dýchacích prístrojov u nás našťastie nákaza zasiahla počas celozávodnej dovolenky a pozitívny test majú zatiaľ iba pracovníci z výroby prístrojov pre stomatológov.

Minúta po minúte

Zdieľať

Pokles predaja nových áut v Nemecku sa v júli výrazne spomalil, registrovali ich takmer 315-tisíc. To je medziročne o 5,4 % menej, v júni sa predaj prepadol o tretinu.

„To bol zatiaľ najmenší pokles v tomto roku,“ uviedol zväz automobilového priemyslu VDA. Upozornil však, že automobilový sektor zostáva „pod enormným tlakom“. Za prvých 7 mesiacov v roku 2020 počet registrácií nových áut medziročne klesol o 30,1 % na 1,52 milióna.

Dôvodom začiatku zotavovania sú zrejme aj vládne opatrenia, ako je dočasné zníženie DPH, ktoré začalo platiť v júli. (tasr)

Zdieľať

Úrad pre verejné obstarávanie pripravuje so ZMOS-om zjednodušenie zákona o verejnom obstarávaní. Cieľom je aj uľahčiť samosprávam výstavbu nájomných bytov, povedal predseda úradu Miroslav Hlivák.

Nemá však ísť o skratky, ale o systémové riešenie v súlade s európskym právom, dodal.

„Môžem oznámiť, že sme vytvorili pracovnú skupinu, ktorá navrhne také úpravy v zákone, aby mestá a obce stavali nájomné byty tak, aby neboli šité na mieru, aby nedošlo k porušeniu zákona, aby sa naozaj o výstavbu týchto bytov mohlo reálne súťažiť,“ povedal Hlivák po rokovaní so šéfom ZMOS-u Branislavom Trégerom.

Výstavba nájomných bytov nie je podľa Hliváka pre ÚVO novou témou a úrad už niekoľko rokov pracuje na tom, aby samosprávy neporušovali zákon. „Žiaľ, to nám však nepomáha, o čom svedčia početné rozhodnutia, kde boli preukázané porušenie zákona o verejnom obstarávaní,“ povedal Hlivák. Pokuty samosprávam za nesprávne obstarávanie sa vyšplhali od vlaňajšieho roka na 720 000 eur.

Celé verejné obstarávanie sa podľa Trégera po zapracovaní návrhov samospráv zjednoduší, čo je v nasledujúcich rokoch potrebné na vyčerpanie európskych financií. Obstarávanie však bude viac kontrolované.

„Ak niečo zjednodušujeme, tak akcent sa bude klásť aj na kontrolu,“ upozornil Tréger. Hlivák dodal, že jedným zo spôsobov, ako zrýchliť verejné obstarávanie, je jeho centralizácia napríklad na úrovni VÚC, kde by sa vysúťažili viaceré stavebné firmy, z ktorých by si obce potom vyberali. Pripraviť by sa mohol aj katalóg projektov nájomných bytov.

Podľa šéfa ÚVO však nie je verejné obstarávanie dôvodom predlžovania výstavby nájomných bytov. Upozornil napríklad na rozdrobenosť vlastníctva pozemkov. (tasr)

Zdieľať

Ceny ropy stúpli na maximum od začiatku marca, keď v dôsledku pandémie citeľne klesli. K zdražovaniu prispela správa o výraznom poklese zásob ropy v Spojených štátoch a slabý dolár.

 • cena severomorskej ropy Brent popoludní vykazovala rast zhruba o 3,5 % na 46,03 dolára za barel
 • americká ľahká zmes WTI pridávala 3,8 % na 43,3 dolára za barel

Zásoby ropy v USA sa v týždni do 1. augusta znížili o 8,6 milióna na 520 miliónov barelov, uviedla súkromná organizácia American Petroleum Institute. Analytici čakali pokles o 3 milióny barelov.

Slabší dolár zlacňuje ropu držiteľom iných mien. „Výhodám slabšieho dolára sa nedá pri komoditách uniknúť, ropa z jeho poklesu určite veľmi ťaží,“ povedal analytik spoločnosti OANDA Craig Erlam. (čtk, reuters)

Zdieľať

V Bratislave registruje ministerstvo životného prostredia 82 environmentálnych záťaží. Len na ich odstránenie v areáli Istrochemu je podľa odhadov potrebných 350 miliónov eur. Rezort však má na odstránenie takýchto škôd na území celého Slovenska len 180 miliónov eur.

Z hľadiska rizikovosti je 25 záťaží vysoko a 20 stredne prioritných. Štátny tajomník envirorezortu Juraj Smatana rokoval s námestníčkou primátora hlavného mesta Tatianou Kratochvílovou o spôsobe riešenia envirozáťaží v Bratislave.

Vysoký počet záťaží súvisí podľa envirorezortu s množstvom priemyselných a iných hospodárskych aktivít za posledných 150 rokov. (tasr)

Zdieľať

Rast počtu nových pracovných miest v súkromnom sektore USA sa v júli prudko pribrzdil. Vzniklo 167-tisíc pozícií, pričom analytici očakávali viac ako 1 milión. V júni pribudlo až 4,3 milióna nových miest.

Júnový prírastok spoločne s májovými vyše 3,3 milióna pracovných miest nevykompenzovali stratu takmer 20 miliónov pozícií, ktoré zanikli v marci a apríli po uzatvorení ekonomiky v rámci koronavírusových obmedzení.

Čísla zo správy organizácie ADP o tvorbe pracovných miest v júli naznačujú spomalenie zotavovania trhu práce i celej ekonomiky. Signály prichádzajú v období, keď v Spojených štátoch naďalej pribúda veľa potvrdených prípadov koronavírusu.

Ekonomika USA sa v 2. štvrťroku prepadla najviac v zaznamenanej histórii: HDP klesol v prepočte na celý rok o 32,9 %. V recesii sa nachádza od februára. Nezamestnanosť v júni dosiahla 11,1 %, minulý mesiac podľa odhadov klesla na 10,5 %. (reuters, cnbc)

Zdieľať

Obce nepochodili so žiadosťou o neskorší termín povinnosti separovať bioodpad

Povinnosť separovania bioodpadu sa posúvať nebude: ministerstvo životného prostredia nevyhovelo požiadavke ZMOS na posunutie termínu o rok. Štátny tajomník rezortu Juraj Smatana však deklaruje, že nebudú pokutovať obce, ktoré zdokladujú, že sa snažia plniť povinnosti.

Predseda ZMOS Branislav Tréger za najväčší problém považuje koncové nakladanie s kuchynským odpadom, čiže jeho prevoz a následné zhodnotenie. „Napríklad zvážanie odpadu z veľkých sídlisk, keď budú 30-stupňové teploty, bude musieť byť príliš časté. Bude to mať dosah na peňaženky obyvateľov,“ hovorí.

Východ Slovenska nie je obslúžený technickými koncovkami. „Sú oblasti, kde naloženie s odpadom je naozaj problém,“ poznamenal Tréger. Vidí náznak systémových zmien a dúfa, že systém dotiahne do funkčnosti.

Smatana si myslí, že Slovensko potrebuje nové kapacity na spracovanie bioodpadu a zároveň musí „oživiť tie spiace“. SR by mala zvládnuť aj kvalitnú výrobu kompostu, ktorý môže pochádzať z kuchynského odpadu. „Máme signály z ministerstva pôdohospodárstva, že rastie počet farmárov, ktorí by odoberali kompost a biologické hnojivá slovenského pôvodu v primeranej kvalite a cene,“ uviedol.

Samosprávam, ktoré sa budú vedome vyhýbať plneniu povinností, bude Slovenská inšpekcia životného prostredia udeľovať pokuty. Tie, ktoré zdokladujú svoje povinnosti, sa nebudú pokutovať, priblížil Smatana.

Envirorezort nechce byť podľa Smatanu „odkladačom termínov“. Chce, naopak, pomáhať samosprávam, aby si plnili požiadavky. Ministerstvo plánuje prepracovať aj moderný plán odpadového hospodárstva, o ktoré sa budú môcť samosprávy oprieť. Uvoľniť by sa mali aj prostriedky z envirofondov, kde od roku 2018 čakajú nevybavené žiadosti na kompostárne.

Od 1. januára 2021 by mali obce a mestá zaviesť a zabezpečiť pre občanov triedený zber kuchynského biologického odpadu. Cieľom opatrenia je eliminovať, ideálne odstrániť kuchynský bioodpad zo zmesového komunálneho odpadu. K doterajším farebným kontajnerom na triedený zber odpadu by mal pribudnúť ďalší, určený len na potravinové zvyšky z kuchyne. Na Slováka ročne pripadá 100 kilogramov potravinového odpadu. (tasr)

Zdieľať

Smer bude na najbližšej schôdzi parlamentu žiadať ministra hospodárstva Sulíka o vysvetlenie, na základe čoho sa rozhodol neuplatniť predkupné právo na kúpu 49-percentného podielu vo VSE. Toto rozhodnutie je podľa strany v rozpore so strategickými záujmami Slovenska.

„Keďže minister hospodárstva Sulík nereagoval na výzvy strany Smer, na najbližšej schôdzi NR SR sme pripravení pýtať sa, prečo sa SR tak ľahko vzdala možnosti napraviť obrovské zlyhania Dzurindovej divokej privatizácie,“ avizuje predseda Smeru Robert Fico.

Dodal, že ak takýto bod programu nebude zaradený na rokovanie parlamentu, strana Smer je pripravená zvolať mimoriadnu schôdzu, k čomu aj začala zbierať podpisy.

Zdieľať

Aerolínie Virgin Atlantic vyhlásili v USA bankrot. Žiadosť o súdnu ochranu pred veriteľmi je súčasťou procesu reštrukturalizácie naštartovanej v Británii. Firma sa dohodla na záchrannom pláne za 1,2 miliardy libier.

Virgin Atlantic, ktoré založil miliardár Richard Branson, podobne ako konkurencia tvrdo doplácajú na koronakrízu. V dôsledku pandémie v apríli prestali lietať, prevádzku obnovili v júli.

Právnici Virgin Atlantic oznámili britskému súdu, že bez finančnej injekcie im klesnú hotovostné rezervy na kritickú úroveň a do konca septembra budú zrejme bez peňazí. Firma potrebuje americký súdny príkaz, aby podmienky reštrukturalizácie platili aj v USA.

Branson, ktorý má vo Virgin Atlantic 51-percentný podiel, už žiadal o pomoc britskú vládu, no neuspel. Aerolínie nakoniec získali 1,2 miliardy libier zo súkromných zdrojov, čiastkou 200 miliónov prispela Bransonova skupina Virgin Group.

Viac o Virgin Atlantic:

 • sústreďujú sa najmä na diaľkové lety vrátane spojenia Británie a Spojených štátov
 • v dôsledku koronakrízy zatvorili základňu na londýnskom letisku Gatwick a prepustili 3500 ľudí
 • podiel 49 % v nich vlastnia Delta Air Lines, ktoré súhlasili s posunutím splátok dlžných peňazí (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať