Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov sa sťažuje na rast minimálnej mzdy, ktorú vláda plánuje zvýšiť z 580 na 623 eur. Tvrdí, že oproti roku 2017 sa osobné náklady na pracovníkov v pekárňach zvýšia o 90 %. Varuje pred prepúšťaním.

Upozorňujú nielen na rast minimálnej mzdy, ale aj príplatkov. Tie v minulom období rástli spolu so zvyšovaním minimálnej mzdy. V návrhu novely, ktorý prešiel vládou, sa už príplatky za víkendy či nočnú prácu od minimálnej mzdy odpájajú a stanovuje sa ich pevná suma.

Čo tvrdí zväz pekárov

 • Osobné náklady na zamestnanca na budúci rok stúpnu oproti roku 2017 o 602 eur.
 • Mzdové náklady v roku 2021 dosiahnu 47 % nákladov na výrobu, o dva percentné body viac než tento rok.
 • Len 19 % pracovného času pekárov sa odohráva bez príplatkov (keďže pekári pracujú v noci a cez víkendy).
 • V nedávnom prieskume zväzu medzi svojimi členmi uviedla viac ako polovica z nich, že pri navýšení minimálnej mzdy na hodnotu viac ako 620 eur budú nútení od nového roka prepustiť približne 10 % ľudí. Zväz zastupuje firmy s približne 7 000 zamestnancami.
 • Podľa pekárov by mal štát zvažovať zníženie odvodov sektorom, ktorých pracovný fond je zákonnými príplatkami zaťažený viac ako v 50 %.

„V aktuálnom stave ekonomiky považujeme takéto razantné navýšenie nákladov na zamestnancov za nezodpovedné ohrozenie slovenských pekárov, cukrárov a cestovinárov, ktorí boli navyše vyčlenení z akýchkoľvek dotácií na podporu podnikania, ako aj z dotácií na zmiernenie dôsledkov koronakrízy. Mimochodom, o túto pomoc môžu žiadať takmer všetci potravinári okrem pekárov,“ citovala tlačová správa predsedníčku zväzu Tatianu Lopúchovú.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Matovič testuje možnosť vyberať od ľudí len jednu veľkú daň a zrušiť  odvody
 • Plán obnovy: Investície by mali byť až radikálne zelené, zhodli sa ekonomickí ministri
 • Doprava: Slovenská správa ciest môže začať s veľkoplošnými opravami ciest prvej triedy
 • Plán obnovy: Prezidentka Čaputová požiadala ministra Hegera, aby z plánu nevypadli priority, ktoré považuje za dôležité
 • Vývoj: Nálada v slovenskej ekonomike sa v septembri zlepšila tretí mesiac za sebou
 • Firmy: Siemens uviedol na nemeckú burzu svoju energetickú divíziu Siemens Energy
 • Automobilky: VW a jeho tri spoločné podniky v Číne plánujú investovať 15 mld. dolárov do elektrickej mobility do roku 2024
 • Aplikácie: Americký súd zablokoval nariadenie vlády o zákaze sťahovania aplikácie TikTok z online obchodov Googlu a Applu
 • Ropa: Ceny ropy sa na začiatku tohto týždňa znížili

Z Rožňavy posiela kabelky do celého sveta. Aj doma už vieme oceniť originál, hovorí Kamila Gemerská

Najznámejšími produktmi z dielne Kamily Gemerskej sú maľované kabelky. Foto – Tomáš Hrivňák
Najznámejšími produktmi z dielne Kamily Gemerskej sú maľované kabelky. Foto – Tomáš Hrivňák

V starej administratívnej budove v Rožňave šijú kabelky, ktoré cez internet predávajú po Slovensku, ale už aj stálym zákazníčkam v Holandsku, Nemecku či aj do Austrálie. „Nikdy sme nepocítili žiaden problém v tom, že sme z malého mesta,“ hovorí zakladateľka firmy Kamila Gemerská.

Minúta po minúte

Investície by mali byť zelené až radikálne zelené, hovorí Remišová po rokovaní s ekonomickými ministrami

Slovensko by z plánu obnovy EÚ malo podporiť zelenú ekonomiku, digitalizáciu, ekologické projekty či rozvoj infraštruktúry, ako sú železnice, ale napríklad aj obchvaty menších miest. Zhodli sa na tom ministri Veronika Remišová, Ján Budaj, Andrej Doležal a štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

„Investície by mali byť zelené až radikálne zelené,“ povedala Remišová (Za ĺudí), podľa ktorej sú investície do zelených projektov šancou pre Slovenskú ekonomiku.

Využitie balíka vo výške približne šesť miliárd eur by Slovensko malo podľa vicepremiérky zamerať na oblasti ochrany ovzdušia, vôd, podporiť by malo reformu odpadového hospodárstva, zamerať by sme sa mali aj na projekty súvisiace so zmenou klímy. Využitie viac ako polovice financií z EÚ najmä na zelené projekty a digitalizáciu presadzuje aj Európska komisia (EK).
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) zdôraznil, že Slovensko má oproti priemeru vzhľadom k hrubému domácemu produktu (HDP) o 80 % väčšiu spotrebu energie. Energetika a životné prostredia by preto už v nasledujúcich rokoch nemali byť v konflikte a presadzovať by sme mali rast podielu obnoviteľných zdrojov energie.

Štátny tajomník Galek (SaS) pripomenul, že Slovensko musí do roku 2030 splniť úlohu rastu podielu energie z obnoviteľných zdrojov na úroveň 19,2 %. Pomôcť by k tomu mala aj implementácia takzvaného zimného energetického balíčka EÚ, ktorý okrem iného presadzuje prístup do elektrickej siete aj malým výrobcom elektrickej energie.
Veľká časť investícií z plánu obnovy by mohla skončiť v obnove budov či v železničnej doprave. Minister dopravy Doležal (Sme rodina) však upozornil na podmienku EK, že minimálne 70 % financií z plánu obnovy by mali štáty vyčerpať do roku 2023. Detaily tejto podmienky ešte Slovensko s EK konzultuje.

Pokiaľ by platila, bude podľa Doležala ťažké financovať rozsiahle infraštrukturálne projekty a bude dôležité kombinovať financovanie aj zo štrukturálnych fondov a štátneho rozpočtu. Peniaze z plánu obnovy by sa potom využili na časovo menej náročné investície.

Európska komisia spúšťa posúdenie vplyvu používania jedno- a dvojcentových euromincí v krajinách EÚ. Do procesu posudzovania patrí aj otvorená konzultácia, ktorá potrvá 15 týždňov.

Posúdenie vplyvu jedno- a dvojcentových euromincí v obehu vyžadujú aj právne predpisy EÚ (nariadenie 651/2012). Tie ukladajú eurokomisii povinnosť pravidelne skúmať používanie euromincí rôznych nominálnych hodnôt na základe kritérií zahŕňajúcich náklady a prijateľnosti pre verejnosť.

Posúdením vplyvu sa aktualizuje analýza správy o tejto veci z roku 2018. Na základe nového posúdenia exekutíva EÚ koncom roka 2021 rozhodne, či bude prijatý legislatívny návrh na zavedenie jednotných pravidiel zaokrúhľovania cien pre hotovostné platby v eurozóne a prípadne na ukončenie platnosti najmenších euromincí. (tasr)

Nosnou témou Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry budú vodíkové technológie. „Chceme využiť všetky dostupné aj finančné prostriedky na to, aby sme vodíkovú stratégiu naštartovali,“ povedal generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

Podľa jeho slov je potrebné dôsledne využiť európske finančné zdroje z aktuálneho programovacieho obdobia.

Informoval, že počas jeho štvormesačného pôsobenia vo vedení SIEA sa zaviedol nový systém zásobníkov žiadateľov v projekte podpory malých obnoviteľných zdrojov energie (OZE) Zelená domácnostiam. „Nový systém umožňuje, aby prostriedky využilo omnoho viac žiadateľov o podporu,“ oznámil.

SIEA sa podľa neho bude v najbližšej budúcnosti sústreďovať na dve oblasti, ktoré sú aj v názve agentúry, a to na podporu inovácií a rozvoj energetiky. „Podporovať sa budú nové technológie uchovania energie, kam patrí aj vodík. Budeme sa venovať aj inovatívnym prístupom v oblasti vývoja batérií,“ doplnil.

Dodal, že inovácie bude agentúra podporovať aj cez tzv. inovačné vouchery, ktorých vydávanie bude výrazne transparentnejšie a adresnejšie. „Ak budú mať podniky zmysluplnú technológiu, inováciu, tak jej zavedenie bude podporené,“ povedal.

SIEA sa podľa neho v energetike chce zamerať na podporu OZE, ako aj na energetické poradenstvo pre firmy, domácnosti a profesionálov. (tasr)

Terno má nový sklad. Chce pokračovať v expanzii, naznačuje aj možnosť akvizície

Firma Terno real estate otvorila v Ivanke pri Dunaji nové distribučné centrum, ktoré zvýšilo jej skladovaciu kapacitu o polovicu. Z nového skladu bude zásobovať trvanlivými potravinami všetky predajne reťazcov Terno a Kraj.

Celková plocha nového distribučného centra dosahuje takmer 6-tisíc štvorcových metrov. Ide o takzvaný suchý sklad, kde sa držia prevažne trvanlivé potraviny.

Spustenie prevádzky si podľa firmy vyžiadala výrazná expanzia v uplynulom období a potreba zväčšenia skladovej kapacity.

Aké majú plány

Terno tvrdí, že vďaka novému skladu sa mu otvárajú ďalšie možnosti podnikania v maloobchode, vo veľkoobchode a online.

„Toto je jeden z dôležitých krokov na našej ceste k celoštátne fungujúcemu reťazcu. V nových, moderných skladových priestoroch sme pripravení zvládnuť nielen organický, ale aj akvizičný rast,“ povedal šéf Terna Stanislav Čajka.

Viac o Terne:

 • prevádzkuje 115 predajní Terno, od marca 2018 rozvíja aj značku Kraj, pod ktorú patrí 24 obchodov, a plánuje ďalšiu expanziu;
 • gro siete sa nachádza v Bratislave a okolí, postupne sa rozširuje do regiónov;
 • patrí do portfólia spoločnosti Sandberg Capital, za ktorou stojí bývalý partner skupiny J&T Martin Fedor.

Prezidentka Čaputová považuje plán obnovy za kvalitný. Ministra financií Hegera požiadala, aby z neho nevypadli priority, ktoré aj ona sama považuje za dôležité. Ide o ochranu klímy, investície do vzdelávania, vedy a výskumu a o sociálnu oblasť.

Prezidentka považuje za dobré, aby sa plán zverejnil čo najskôr, Heger ho chce predstaviť tento týždeň. „Treba povedať, že doterajší proces nebol netransparentný, boli prizvaní rôzni odborníci aj môj poradca,“ povedala Čaputová.

Siemens uviedol na nemeckú burzu svoju energetickú divíziu Siemens Energy. Jej akcie sa po zalistovaní oslabovali a trhová hodnota dosiahla zhruba 16 miliárd eur.

Vstup Siemens Energy na burzu predstavuje ďalší krok k odčleneniu divízie od koncernu, ktorý vyrába širokú paletu produktov od zdravotníckej techniky cez lokomotívy a plynové turbíny až po ďalšie strojárske výrobky.

Siemens pokračuje v odčleňovaní divízií aj napriek negatívnemu vplyvu pandémie na firmy po celom svete. V roku 2018 vstúpila na burzu divízia výroby zdravotníckej techniky Healthineers, ešte v roku 2013 tak urobil producent osvetľovacej techniky Osram. (tasr, bloomberg)

Mesto Fiľakovo prijme od ministerstva financií návratnú výpomoc 235-tisíc eur. Zo strany štátu ide o kompenzáciu výpadkov príjmov samospráv v dôsledku pandémie.

Mestskí poslanci schválili prijatie štátnej pomoci na septembrovom zasadnutí, informovala o tom hovorkyňa Fiľakova Klaudia Mikuš Kovácsová.

„Štát však žiada, aby sme poskytnuté prostriedky minuli do konca tohto roka. Keďže sme z nich chceli uhradiť zrušené investičné plány, napríklad asfaltovanie, výstavbu chodníkov a podobne, uvažovali sme, či návrh vôbec predložiť,“ uviedla fiľakovská prednostka Andrea Mágyelová.

Ako ďalej priblížila, túto situáciu konzultovali s vedeniami ostatných samospráv. Situáciu sa na základe toho rozhodli vyriešiť tak, že ponúknutú výpomoc minú v tomto roku na bežný chod samosprávy a sumu, ktorá bola na tento účel v rozpočte pôvodne určená, presunú do rezervného fondu. „Následne ju budeme môcť použiť na spomínané investičné projekty. Zákon nám takéto riešenie povoľuje,“ dodala. (tasr)

Nemecko má geologicky vhodné podmienky na trvalé uloženie jadrového odpadu na 54 % územia. Lokalitu s kapacitou na 600-tisíc kubických metrov vysoko rádioaktívneho materiálu chce vybrať do roku 2031, odpad plánuje ukladať od roku 2050.

Čiastková správa spolkovej spoločnosti pre trvalé uskladnenie BGE zohľadňuje výhradne vhodnosť podložia. Experti označili za geologicky vhodné 90 oblastí s celkovou výmerou viac ako 194-tisíc štvorcových kilometrov.

Nemecké médiá poukazujú na to, že z výberu bol vyradený severonemecký Gorleben, ktorý už v minulosti bol určený ako trvalé úložisko jadrového odpadu. Jeho pôvodný výber vyvolal masívnu vlnu odporu, v súčasnosti slúži ako medzisklad.

Prečo je to dôležité

Nemecko sa po nešťastí v japonskej elektrárni Fukušima v roku 2011 rozhodlo opustiť jadrovú energetiku. Posledné reaktory plánuje zavrieť v roku 2022.

Slabo a stredne rádioaktívne látky chce trvalo skladovať v úložisku Konrad v Dolnom Sasku. Na najviac rádioaktívny odpad, ktorý bude v zemi milióny rokov, potrebuje podľa vládnych prepočtov 600-tisíc kubických metrov.

V tomto objeme je popri vyhorenom palive z reaktorov zahrnutý aj ožiarený stavebný odpad, ktorý vznikne pri búraní zrušených jadrových elektrární.

Ako vyberajú lokalitu

Hľadanie lokality na trvalé úložisko sa začalo v roku 2017. V prebiehajúcej prvej fáze experti vyhodnotili geologické dáta, aby vylúčili nevhodné oblasti. Výber sa potom ešte viac zúži.

V druhej fáze sa začne povrchový prieskum, aby sa zoznam lokalít ďalej upresnil. Na jej konci zostanú najmenej dve kandidátske miesta. O konečnom úložisku rozhodne tretia fáza, ktorej súčasťou bude podzemný prieskum. (čtk)

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko v auguste klesli medzimesačne o 0,3 %. Ceny priemyselnej výroby klesli o 0,8 %, informoval Štatistický úrad SR.

Ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu vzrástli o 0,5 %, ťažby a dobývania o 0,4 %, dodávky vody, čistenia odpadových vôd, odpadov a ozdravovacích služieb o 0,2 %.

Medziročne v auguste ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh vzrástli o 0,1 %. Zvýšili sa ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 5,5 %, dodávky vody, čistenia odpadových vôd, odpadov a ozdravovacích služieb o 1,6 %, ťažby a dobývania o 0,7 %. Klesli ceny priemyselnej výroby o 3,1 %.

V priemere od začiatku roka 2020 oproti rovnakému obdobiu minulého roka vzrástli ceny priemyselných výrobcov o 1,1 % vplyvom vyšších cien dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 5,2 %, dodávky vody, čistenia odpadových vôd, odpadov a ozdravovacích služieb o 1,1 %. Klesli ceny ťažby a dobývania o 1,8 % a priemyselnej výroby o 1,2 %. (tasr)

Volkswagen a jeho tri spoločné podniky v Číne plánujú investovať 15 mld. dolárov do elektrickej mobility do roku 2024. Elektromobily na platforme MEB plánuje VW začať vyrábať v čínskych továrňach od októbra.

Čína je najväčším automobilovým trhom na svete. VW v spolupráci s lokálnymi partnermi FAW Group, SAIC Motor a JAC plánuje do roku 2025 vyrábať 15 rôznych modelov elektromobilov či plug-in hybridov.

Elektrické autá chce Volkswagen začať produkovať v dvoch čínskych fabrikách na budúci mesiac. Použije v nich batérie od dodávateľov CATL, Guoxuan a A123. (reuters)

Slovenská správa ciest môže začať s veľkoplošnými opravami ciest prvej triedy. Rada Úradu pre verejné obstarávanie totiž zamietla odvolanie v prípade súťaže na tieto opravy, informovala hovorkyňa úradu Janka Zvončeková.

Rada ÚVO tak potvrdila rozhodnutie úradu vydané v konaní na prvom stupni. „Uvedené znamená, že Rada ÚVO – rovnako ako úrad – v postupe verejného obstarávateľa neidentifikovala navrhovateľom namietané porušenia zákona o verejnom obstarávaní,“ priblížila Zvončeková.

Zároveň ozrejmila, že úlohou Rady ÚVO v odvolacom konaní bolo posúdiť zákonnosť postupu verejného obstarávateľa, teda SSC, pri vyhodnocovaní ponúk uchádzačov. A to z hľadiska údajne mimoriadne nízkej ponuky, konkrétne v súvislosti s uchádzačmi, ktorí sa umiestnili na prvom a druhom mieste v poradí, a z hľadiska splnenia požiadaviek na predmet zákazky a splnenia jednej z podmienok účasti technickej alebo odbornej spôsobilosti. Vyhodnotenie ponúk verejným obstarávateľom týkajúce sa týchto skutočností bolo totiž namietané uchádzačom, ktorý sa vo vyhodnotení umiestnil na piatom mieste v poradí.

SSC v júli informovala o tom, že námietku proti vyhodnoteniu ponúk, ktorú podal jeden z uchádzačov, úrad zamietol ako neodôvodnenú. Súčasne deklarovala, že ak sa verejné obstarávanie ukončí počas leta, do konca roka stihne zrekonštruovať vozovky na celom území Slovenska vo výške približne 50 miliónov eur. Najviac ciest sa má opraviť v Banskobystrickom kraji, kam by malo smerovať asi 24 % z plánovanej investície.

SSC v októbri 2019 vyhlásila novú súťaž na veľkoplošné opravy ciest prvej triedy, ktorá je rozdelená na časti. Cenu odhadla na 166,56 milióna eur bez DPH. SSC musela pôvodnú súťaž zrušiť na základe rozhodnutia ÚVO práve pre nerozdelenie zákazky na časti.

Zákazka zahŕňa opravy vozoviek na cestách prvej triedy výmenou degradovaných vrstiev krytu vozovky. Cieľom je zlepšenie prevádzkovej spôsobilosti krytu vozovky a predĺženie životnosti zabránením vplyvu porúch na nižšie položené vrstvy vozovky. (tasr)

V katastri obce Budča vo Zvolenskom okrese chcú postaviť logistické centrum nákladnej dopravy. S týmto zámerom prišla firma Complete Services, predložila ho na posúdenie vplyvov na životné prostredie.

Posudzované územie sa nachádza blízko cesty R1 – pri výjazde z nej smerom na Zvolen zo smeru Žiar nad Hronom. Logistické centrum by malo byť určené na skladovanie a montáž mechanizmov, ktoré sa používajú predovšetkým v automobilovom priemysle. Výrobný proces bude zabezpečovať výrobu jednoduchých kovových dielov pre odberateľov v strojárenskom priemysle.

Areál by mal byť v juhovýchodnej časti obce Budča v priestore dnes už nefunkčného veľkochovu ošípaných. Prevažná časť plochy je v súčasnosti nefunkčná a nevyužitá. Cez posudzované územie nepreteká žiadna rieka, Hron tečie približne 600 metrov od tohto územia.

Nové centrum by do regiónu mohlo priniesť 966 pracovných miest. Bolo by to v logistike, vo výrobe a aj v administratíve. Pracovné ponuky by boli aj do kantíny a na vrátnicu. Prevádzka by podľa podkladov mala byť na tri zmeny, dĺžka jednej by bola osem hodín.

„Investíciu vítame, pretože areál je nevyužitý a je to veľká škoda. Pre nás je však najpodstatnejšie, aby bolo dopravné napojenie areálu mimo obce. Keď obecné zastupiteľstvo posudzovalo žiadosť, podmienkou bolo, aby bolo napojenie mimo zóny, kde bývajú ľudia. To isté žiadali aj obyvatelia spísaním petície,“ povedal starosta obce Budča František Moravec.

Logistické centrum:

 • predpokladaný termín začiatku výstavby logistického centra je november budúceho roka,
 • termín výstavby je 15 mesiacov, v prevádzke by mohlo byť vo februári v roku 2023,
 • zastavaná plocha by predstavovala plochu približne 65 446 štvorcových metrov,
 • pre autá by bolo 270 parkovacích miest, z toho 11 na parkovanie áut ŤZP,
 • náklady na stavbu sú približne 29 500 000 eur bez DPH. (tasr)

Africký mor ošípaných zistili u diviaka v katastri obce Nižný Hrušov v okrese Vranov nad Topľou. Celkovo u nás zaznamenali už zhruba 250 prípadov moru pri diviačej zveri a 20 ohnísk pri ošípaných.

„Výsledok prišiel v piatok mailom. Týmto sme spadli do časti dva, infikovaná oblasť u diviakov,“ povedal riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Vranov nad Topľou Peter Sabo.

Veterinárna správa už skôr – v súvislosti s nálezom uhynutého diviaka v obci Bačkov v Trebišovskom okrese – vydala opatrenia pre poľovné združenia vykonávajúce svoju činnosť v časti okresu susediacej s okresom Trebišov.

Africký mor ošípaných, ktorý zabíja domáce a divé ošípané, na Slovensku prvýkrát potvrdili 25. júla 2019 v domácom chove v obci Strážne v okrese Trebišov. Dosiaľ nákazu zaznamenali v siedmich okresoch – Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota a Vranov nad Topľou. (tasr)

Americký súd dočasne zablokoval nariadenie vlády o zákaze sťahovania čínskej aplikácie TikTok z online obchodov Googlu a Applu. Odložený zákaz mal vstúpiť do platnosti v noci z nedele na pondelok.

Súd zatiaľ odmietol zablokovať ďalšie reštrikcie amerického ministerstva obchodu, ktoré majú začať platiť 12. novembra a podľa TikToku znemožnia používanie aplikácie v USA.

Prečo tlačia na zákaz TikToku

Americký prezident Donald Trump ťaženie proti TikToku zdôvodňuje obavami, že čínske vlastníctvo firmy je rizikom pre národnú bezpečnosť USA. Podľa neho môže čínska vláda prostredníctvom aplikácie získavať informácie o amerických občanoch.

Zachovanie aktivít aplikácie TikTok v USA podmienil Trump ich presunom do amerických rúk.

Ako riešia problém

Majiteľ TikToku – čínska firma ByteDance – pred týždňom uzavrel predbežnú dohodu s americkými partnermi Oracle a Walmart, ktorá má umožniť pokračovanie aplikácie v USA.

Podľa Reuters pokračujú rokovania, ktoré majú stanoviť podmienky dohody a rozptýliť pochybnosti zo strany Washingtonu a Pekingu.

Právny zástupca TikToku na súde označil zákaz ponuky aplikácie na stiahnutie v USA za iracionálny, keďže sa vedú rokovania, po ktorých môže byť zbytočný.

Zákaz mal pôvodne vstúpiť do platnosti už 20. septembra. Americké ministerstvo obchodu ho však o týždeň odložilo, aby poskytlo na rozhovory viac času.

Podobný prípad

Americká administratíva sa snaží zablokovať aj možnosť sťahovania čínskej aplikácie WeChat, za ktorou stojí firma Tencent. Podobne ako pri TikToku argumentuje obavami o národnú bezpečnosť.

V prípade WeChatu nariadenie vlády dočasne zablokoval súd predbežným opatrením. Ministerstvo spravodlivosti požiadalo súd, aby zákaz uvoľnil. (čtk, reuters)

Nálada v slovenskej ekonomike sa v septembri zlepšila tretí mesiac za sebou, prispelo k tomu výrazné zvýšenie dôvery v službách. Naďalej však zaostáva v medziročnom porovnaní aj oproti dlhodobému priemeru.

Údaje o nálade podnikateľov a spotrebiteľov zverejnil štatistický úrad na internetovej stránke. Trojmesačný kĺzavý priemer sezónne upraveného indikátora ekonomického sentimentu stúpol na 87,7 bodu z augustových 83,5 bodu.

V porovnaní s vlaňajším septembrom bol nižší o 10,2 bodu a za dlhodobým priemerom zaostal zhruba o 15 bodov.

Náladu v deviatom mesiaci potiahli služby. Naopak, výrazne klesla v priemysle a mierne sa znížila v obchode a stavebníctve. Spotrebiteľská atmosféra bola len o málo menej optimistická ako predchádzajúci mesiac.

Ukazovateľ sentimentu sa postupne vzďaľuje od dlhodobého minima 64,8 bodu, na ktoré klesol v júni vplyvom koronakrízy.

Ceny ropy sa na začiatku tohto týždňa znížili. Ceny referenčných druhov ropy smerujú po minulotýždňových poklesoch k prvému mesačnému oslabeniu za niekoľko mesiacov.

Barel americkej ropy WTI s novembrovým kontraktom sa v pondelok o 8.16 h SELČ predával po 39,87 dolára (34,27 eura). To bolo o 38 centov alebo o 0,94 % menej ako v piatok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt v piatok odpísal 6 centov alebo 0,2 % a uzavrel sa na 40,25 dolára za barel a za celý uplynulý týždeň stratil 2,6 %.

Novembrový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa v pondelok o 8.15 h SELČ predával s mínusom 37 centov alebo 0,37 % po 41,55 dolára za barel. Brent smeruje k prvému poklesu ceny za 6 mesiacov a WTI k prvému zníženiu od apríla.

Podľa analýzy banky ANZ sa opäť zvyšujú obavy z prijatia nových reštrikcií týkajúcich sa mobility, keďže v USA sa zrýchľuje rast nových prípadov ochorenia COVID-19, čo by mohlo zastaviť zotavovanie dopytu po čiernom zlate. Ďalším faktorom je zvýšenie exportu z Iránu a Líbye aj napriek snahám aliancie OPEC+ o limitovanie ťažby. Takisto ťažba v USA sa zvyšuje. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať