Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Za havárie lietadiel Boeing 737 Max môže utajovanie a nedostatočný dohľad, vyplýva zo záverečnej správy výboru amerického Kongresu. Jeho výčitky sa týkajú nielen výrobcu lietadiel, ale tiež Federálneho úradu pre letectvo.

„Havárie Maxov neboli výsledkom jedinej poruchy, technickej chyby alebo zle uchopenej udalosti,“ píše sa v rozsiahlom dokumente.

Podľa neho boli strašným vyvrcholením množstva chybných technických predpokladov inžinierov Boeingu, nedostatočnej transparentnosti zo strany vedenia a hrubo nedostatočného dohľadu FAA. Správa obviňuje Boeing z „kultúry utajovania“.

Obvinenia nie sú nové a obsahovala ich už predbežná správa, teraz sú ale lepšie podložené a ostrejšie sformulované. Za konečnú správu zodpovedajú najmä americkí demokrati, ktorých je v Kongrese väčšina. Niektorí republikánski politici označili dokument za stranícky a prehnaný.

O čom je kauza 737 Max

Havárie lietadiel 737 Max z októbra 2018 a marca 2019, pri ktorých zahynulo 346 ľudí, otriasli dôverou v Boeing. Po druhej nehode už tieto najpredávanejšie stroje výrobcu dostali zákaz prevádzky a nemôžu po celom svete lietať.

Za hlavnú príčinu havárií boli označené chyby v riadiacom programe MCAS, ktoré chce Boeing opraviť pomocou aktualizácie softvéru. Znovu začať lietať by model 737 Max mohol už čoskoro – proces opätovnej registrácie je po početných opravách a vylepšeniach v záverečnej fáze. (čtk, reuters)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Hospodárstvo je na tom oveľa lepšie, ako sme sa báli (nepokazme si to)
  • Polícia: NAKA zasahuje na viacerých miestach Slovenska vrátane firmy Bonul, akcia podľa TV Joj súvisí s výstavbou cestnej infraštruktúry
  • Prognóza: Slovenská ekonomika klesne v tomto roku o 6,7 % HDP, júnová prognóza rátala s poklesom o 9,8 %
  • Ubytovanie: Pád návštevnosti sa v júli zmiernil na 20 % medziročne
  • Personálne: Ministerstvo financií ukončilo spoluprácu s advokátom Miškovičom
  • Nemecko: Inštitút Ifo výrazne zlepšil výhľad tohtoročného poklesu HDP, namiesto -6,7 % počíta s -5,2%
  • Aerolinky: Združenie IATA vyzvalo, aby všetci pasažieri pred medzinárodnými letmi prechádzali testovaním na COVID-19

Minúta po minúte

Ekonomický newsfilter: Hospodárstvo je na tom oveľa lepšie, ako sme sa báli (nepokazme si to) +

  • Kažimír navrhuje vylepšiť štátne garančné úverové schémy
  • Svetová banka pozastavila rebríček Doing Business, zistila v ňom manipulácie

Americké akcie sa dnes spevnili. Potiahol ich rast amerického internetového predajcu Amazon, ktorý zatienil prieťahy schválenia štvrtého súboru opatrení na pomoc americkej ekonomike.

Dow Jonesov index si pripísal 0,52 percenta a uzavrel na 27 288,18 bodu. Širší index S&P 500 sa spevnil o 1,05 percenta na 3315,57 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, stúpol o 1,71 percenta na 10 963,64 bodu.

Akcie Amazonu sa posilnili o 5,69 percenta po tom, čo vzhľadom na ne analytici spoločnosti Bernstein zvýšili svoje investičné odporúčanie na outperform. Očakávajú teda, že cena akcií sa bude vyvíjať lepšie než akciový index Nasdaq. Obvykle sa používa hranica piatich percent na zhodnotenie daného indexu.

Ekonomika Spojených štátov vykazuje výrazné zlepšenie, odkedy ju pandémia COVID-19 stiahla do recesie. Jej budúci vývoj však zostáva neistý.

Americká centrálna banka (Fed) preto v prípade potreby pristúpi k ďalším stimulačným opatreniam, povedal v prejave k výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov šéf Fedu Jerome Powell.

Na devízovom trhu sa posilnil americký dolár. Po Powellovom prejave vystúpil na osemtýždňové maximum oproti euru. Krátko po 22.30 SELČ euro k doláru klesalo o zhruba pol percenta na 1,1711 USD.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, si v rovnakom čase pripisoval 0,3 percenta na 93,96 bodu. (čtk)

Bez ďalšej fiškálnej podpory hrozí ekonomike USA recesia, varuje šéf chicagského Fedu Charles Evans. Ak americký kongres neschváli ďalší balík podpory pre nezamestnaných, federálne štáty a regionálne vlády, upozorňuje, že zotavovanie ekonomiky bude dlhšie a pomalšie.

„Fiškálna podpora je fundamentálna,“ povedal Evans na virtuálnom stretnutí think tanku OMFIF (Official Monetary and Financial Institutions Forum).

Evans predpokladá, že miera nezamestnanosti v USA do konca budúceho roka klesne na 5,5 %. Jeho predpoveď však okrem vakcíny počíta aj s ďalším fiškálnym balíkom v objeme 500 miliárd USD až 1 bilión USD (426 miliárd až 852 miliárd eur).

Kongres v marci schváli fiškálne stimuly v objeme 2,3 bilióna USD. Aktuálne sa však zdá nepravdepodobné, že pred novembrovými prezidentskými voľbami odobrí ďalšiu podporu.

Podľa Evansa každý týždeň a každý mesiac bez obnovenia dodatočnej fiškálnej podpory, ktorá fungovala na jar a v lete, znamená riziko predĺženia obdobia pomalého rastu, ak nie priamo recesie.

Aktuálne poberá približne 30 miliónov Američanov nejakú formu podpory v nezamestnanosti. (tasr)

Insolvenčné konanie začaté voči Arca Investments v ČR Mestský súd v Prahe zastavil, upozornila spoločnosť. Reagoval na to, že Arca je pod dočasnou ochranou, ktorú jej poskytli slovenské súdy, a mali by to rešpektovať aj súdy iných štátov EÚ.

Na základe nariadenia vlády bolo predĺžené trvanie
dočasnej ochrany podnikateľov. Dočasná ochrana, ktorú spoločnosti Arca Investments, a. s., poskytli slovenské súdy s účinnosťou od 2. júla 2020, tak bude trvať do 31. decembra 2020.

Spoločnosť Arca Investments tvrdí, že od začiatku
považovala veriteľský návrh na začatie insolvenčného konania podaný v ČR za účelový, bezdôvodný a tendenčný, snažiaci sa umelo obísť účinky dočasnej ochrany podľa slovenského lex korona.

Dočasná ochrana predstavuje časovo limitované moratórium, ktoré podnikateľom postihnutým dôsledkami koronakrízy poskytuje časový priestor na konsolidáciu prevádzky ich podniku. Počas dočasnej ochrany sa konania o návrhu veriteľov na vyhlásenie konkurzu, ktoré boli podané po 12. marci 2020, prerušujú.

Bratislavská mestská časť Ružinov prijme od rezortu financií návratnú finančnú výpomoc vo výške 761 895 eur. Rozhodli o tom dnes miestni poslanci.

Zo strany štátu ide o kompenzáciu výpadkov príjmov samospráv v dôsledku pandémie, keďže sa celoštátne znížil výber dane z príjmov fyzických osôb, ktorá plynie do rozpočtu miest a obcí.

„Vláda zareagovala tým, že ponúka obciam návratnú finančnú výpomoc, čiže bezúročný úver na financovanie výdavkov. Keďže úver je bezúročný, je to pre nás výrazne výhodnejšie, ako si brať komerčný úver, preto sa Ružinov rozhodol pozitívne reflektovať,“ uviedol starosta Ružinova Martin Chren.

Finančné prostriedky môžu byť podľa predloženého materiálu použité do konca tohto roka na financovanie výkonu samosprávnych pôsobností nehospodárskeho charakteru, na kompenzáciu výdavkov vyčerpaných počas roka 2020. Na otázku, či ich môže mestská časť využiť aj na investičné projekty, odpovedal, že samospráva na rozdiel od iných má tú výhodu, že jej investičné prostriedky nechýbajú.

„Bohužiaľ, v Ružinove sa veľmi veľa stavia. Pre nás to znamená príjem napríklad z developerského poplatku, ktorý môže byť použitý len na investície,“ poznamenal. Problém samospráv vrátane Ružinova vidí skôr vo financovaní bežných výdavkov.

Starosta zároveň podotkol, že pre Ružinov znamenajú výpadky príjmov spojené s ďalšími výdavkami v súvislosti s pandémiou „stratu“ viac ako milión eur. „Podarilo sa nám ušetriť státisíce eur na verejných obstarávaniach, lebo nekradneme. Darí sa nám šetriť na prevádzkových výdavkoch, čiže myslím, že sa vyrovnáme s touto krízou celkom dobre,“ skonštatoval. (tasr)

Ekonomika USA vykazuje výrazné zlepšenie od doby, keď ju pandémia stiahla do recesie. Jej vývoj však zostáva neistý, americká centrálna banka preto v prípade potreby pristúpi k ďalším stimulačným opatreniam, povedal jej šéf Jerome Powell.

V prejave k výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov poukázal na oživenie trhu práce a výdavkov domácností. Ekonomika však podľa neho naďalej zaostáva za úrovňou z obdobia pred koronavírusovou krízou.

„Cesta pred nami je stále veľmi neistá,“ uviedol šéf Fedu. „Úplné zotavenie pravdepodobne nastane až vtedy, keď si ľudia budú istí, že je bezpečné znovu sa zapojiť do širokej škály aktivít,“ dodal.

Do tej doby je Fed podľa Powella naďalej odhodlaný robiť všetko, čo je v jeho silách, aby zaistil čo najsilnejšie oživenie ekonomiky a obmedzil trvalé hospodárske škody.

HDP Spojených štátov sa v druhom štvrťroku v prepočte na celý rok prepadol o rekordných 31,7 % po päťpercentnom poklese v prvom kvartáli. (čtk)

Dodávatelia pitnej vody by mohli mať povinnosť minimálne raz ročne spotrebiteľom poskytnúť úplnú analýzu pitnej vody. Vyplýva to z novely zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania.

Predložili ju poslankyne Anna Zemanová, Jarmila Halgašová a Jana Bittó Cigániková (všetky SaS).

„Cieľom návrhu zákona je reagovať na niektoré kauzy znečistenia pitnej vody, zlepšiť informovanosť spotrebiteľov o kvalite odoberanej pitnej vody a zvýšiť tak celospoločenskú kontrolu nad kvalitou vody určenej pre ľudskú spotrebu,“ píše sa v dôvodovej správe.

Ak je teda predmetom zmluvy dodávka pitnej vody, za hlavné vlastnosti oznamované podľa zákona sa považuje najmenej jedna samostatná úplná analýza dodávanej vody na zdroji, a to v rozsahu podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva – vrátane porovnaní limitných hodnôt ukazovateľov kvality pitnej vody.

Predkladateľky argumentujú tým, že o kvalite pitnej vody sa verejnosť čiastkovo dozvedá až v prípadoch, keď konal úrad verejného zdravotníctva. Prekročenie hodnôt znečisťujúcich látok však môže byť podľa nich dlhodobejšie a ľudia by mohli piť znečistenú vodu. Poukázali na viacero káuz znečistenia podzemnej vody na Žitnom ostrove.

Skonštatovali, že obyvatelia si dávajú robiť analýzy vody, pričom v súčasnosti nie je povinné zisťovať aj prítomnosť atrazínu a iných nebezpečných látok v skrátených analýzach. Ide podľa nich o systémovú chybu v monitoringu a o neinformovanosť obyvateľstva, ktorú treba odstrániť.

Priblížili, že súčasná právna úprava a vyhláška ministerstva zdravotníctva síce hovoria o dvoch možnostiach vykonania analýzy – minimálnej a úplnej –, prakticky sa však podľa nich robí len minimálna analýza, kde sa nezisťuje atrazín a iné škodlivé chemické látky. (tasr)

Slovenská ekonomika sa môže vrátiť na predkrízové úrovne najskôr koncom budúceho roka alebo začiatkom roka 2022. Vyplýva to z najnovšej prognózy ministerstva financií.

Predaj starších domov v USA vyskočil v auguste na 14-ročné maximum. V medziročnom porovnaní vzrástol o 10,5 %, tempo predaja bolo najvyššie od decembra 2006.

Predaj domov v auguste medzimesačne stúpol o 2,4 % a v prepočte na celý rok na sezónne upravenej báze dosiahol 6 miliónov obytných jednotiek, uviedla národná asociácia realitných maklérov National Association of Realtors.

Predaj brzdil len nedostatok ponuky na trhu. Na konci augusta bolo v ponuke na predaj 1,49 milióna domov, čo bolo o 18,6 % menej než pred rokom. Ponuka na trhu v roku 2006, keď bol predaj podobne robustný, bola viac než dvojnásobná.

Nedostatok ponuky zvýšil medián ceny starších domov predaných v auguste na rekordné maximum 310 600 dolárov (264 566 eur), čo bolo o 11,4 % viac ako pred rokom. (tasr)

Slovenská ekonomika podľa prognózy ministerstva financií klesne v tomto roku o 6,7 % HDP. Júnová prognóza rátala s poklesom o 9,8 %. Podľa ministra Hegera tomu pomohlo aj prudké naštartovanie automobilového priemyslu. „Trh práce bol odolnejší, ako sme predpokladali,“ povedal Heger.

Pokles zamestnanosti bude podľa neho v tomto roku menší ako počas globálnej krízy v roku 2009. Môžeme odhadom stratiť 38-tisíc pracovných miest.

„Rast priemernej mzdy nebude dosahovať predkrízové úrovne,“ povedal Heger.

V budúcom roku by HDP mal stúpnuť o 5,5 %. Ak by druhá vlna pandémie bola silná, ekonomika by si polepšila o niečo viac ako 4 %.

Naživo: Premiér Igor Matovič a minister financií Eduard Heger o novej makroekonomickej prognóze.

Na oblasť kultúry a športu sa majú vyčleniť peniaze z fondu obnovy a rozvoja – na podporu kultúry má ísť 20 miliónov eur a na podporu športu takisto 20 miliónov eur. Uviedla to vicepremiérka Veronika Remišová s tým, že o návrhu sa bude rokovať s Európskou komisiou a v stredu ho predstaví na vláde.

„Momentálne nám EÚ v rámci balíka peňazí z fondu obnovy a rozvoja dáva peniaze aj do súčasného programového obdobia, bude to okolo 780 miliónov eur,“ skonštatovala Remišová s tým, že okrem podpory kultúry a športu po 20 miliónov eur má ísť časť peňazí aj na podporu nenávratnej pomoci, napríklad na refundáciu v oblasti vstupného.

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie skonštatovala, že oblasť kreatívneho priemyslu a športu je jednou z tých, ktoré prepadli cez záchrannú sieť podpory v dôsledku koronakrízy. „Aj v spolupráci s príslušnými rezortmi sa budeme snažiť nastaviť schémy pomoci tak, aby boli efektívne, rýchle,“ dodala. (tasr)

Združenie IATA vyzvalo, aby všetci pasažieri pred medzinárodnými letmi prechádzali testovaním na COVID-19. Týmto spôsobom chce nahradiť karanténu a ďalšie reštrikcie, ktoré podľa leteckého priemyslu prehlbujú pokles dopytu.

Šéf IATA Alexandre de Juniac povedal, že rýchle a cenovo dostupné antigénové testy, ktoré by mohol robiť nelekársky personál, by mali byť k dispozícii v budúcich týždňoch. Mali by byť zavedené na základe globálne dohodnutých štandardov.

„Nevidíme žiadne alternatívne riešenie, ktoré by bolo menej náročné alebo viac účinné. Posilní to aj dôveru cestujúcich, že všetci na palube lietadla absolvovali testy,“ uviedol de Juniac.

Antigénové testy sú rýchlejšie, ale menej spoľahlivé než molekulárne diagnostické testy v laboratóriách. Nemecká firma Qiagen napríklad oznámila, že plánuje uviesť na trh antigénový test na COVID-19, ktorý poskytne výsledky o 15 minút a bude využiteľný aj na letiskách či štadiónoch. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať