Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Český investičný fond IFIS podal na Okresnom súde v Trnave návrh na zrušenie dočasnej ochrany spoločnosti Arca Investments pred veriteľmi. Podľa fondu Arca Investments porušila podmienky a nemá nárok na jej pokračovanie.

ČTK to dnes povedal člen predstavenstva fondu Patrik Knotek.

Porušenie podmienok vyplýva podľa neho najmä zo skutočnosti, že spoločnosť na seba preberala obchodné záväzky v čase, keď na to s ohľadom na svoje hospodárenie nebola oprávnená. Knotek dodal, že IFIS naďalej vykupuje pohľadávky voči Arce.

IFIS podal vo štvrtok na Mestskom súde v Prahe na Arcu Investments insolvenčný návrh.

Arca sa dostala do ťažkostí v súvislosti s koronavírusovou krízou, jej vetvy získali súdnu ochranu pred veriteľmi na Slovensku i v Česku. Väčšinový majiteľ Rastislav Velič avizoval, že nevyplatia v plnej miere záväzky v hodnote stoviek miliónov eur a chcú dosiahnuť reštrukturalizáciu pod ochranou súdov. (čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Zmätok z vládnych opatrení, každý ich vykladá po svojom. A biznis tíchne
 • Prvá pomoc+: V pondelok 9. novembra začne štát prijímať výkazy k prvej pomoci za október, budú už v zvýšenej výške
 • Polícia: NAKA zadržala Zoroslava Kollára, tri sudkyne a jedného sudcu
 • Sociálne: Na Slovensku sa opäť zavedie pandemický rodičovský príspevok, schválila to vláda
 • Prieskum: Nálada v slovenskej ekonomike sa v októbri zlepšila, dôveru podnikateľov už začala ovplyvňovať druhá vlna pandémie
 • Vývoj: Nemecká ekonomika stúpla v 3. štvrťroku podľa inštitútu DIW asi o 6 % po rekordnom prepade o 9,7 % v 2. kvartáli
 • Akcie: Paneurópsky index Stoxx 600 klesol na päťmesačné minimum
 • Doprava: Najrušnejším letiskom v Európe je parížske letisko Charlesa de Gaulla, z prvého miesta odsunulo londýnsky Heathrow
 • Núdzový stav: Smiem si kúpiť balený obed cez okienko?
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám

Vyššie príspevky pre viac podnikateľov aj SOS dotácia. Aké zmeny vláda schválila v prvej pomoci

Na snímke minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) počas predstavovania Prvej pomoci+. Foto – TASR
Na snímke minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) počas predstavovania Prvej pomoci+. Foto – TASR

Vláda schválila, že bude naďalej poskytovať finančné kompenzácie zamestnávateľom a SZČO zasiahnutých mimoriadnou situáciou. S pripomienkou odobrila úpravy v projekte Prvá pomoc, podpora z neho sa bude týkať už žiadostí za október, predĺži sa aj na január až marec 2021.

Minúta po minúte

Ani nová vláda nevyberala riaditeľov štátnych podnikov transparentne. Upozornila na to Nadácia Zastavme korupciu, ktorá analyzovala výber 11 nových šéfov štátnych podnikov. Najmenej transparentný bol podľa nadácie výber riaditeľa ŽSR.

Nadácia rozoberala výmeny na základe odpovedí na žiadosti podľa infozákona. Pýtala sa, či boli zverejnené mená uchádzačov a členov výberových komisií a či sa uskutočnili verejné vypočutia.

Koho nadácia pochválila

 • Najlepšie obstálo ministerstvo životného prostredia, ktoré ako jediné zorganizovalo verejné vypočutie kandidátov na post riaditeľov Slovenského vodohospodárskeho podniku a Vodohospodárskej výstavby.
 • Nadácia však podotkla, že aj výberové konanie šéfa Vodohospodárskej výstavby sprevádzali viaceré pochybnosti.
 • Pozitívne hodnotila krok ministerstva zdravotníctva zverejniť mená uchádzačov aj s bodovým hodnotením pri obsadzovaní pozície riaditeľa Kúpeľov Diamant Dudince.
 • Mená uchádzačov zverejnilo aj ministerstvo pôdohospodárstva pri výbere riaditeľa Lesov SR a uviedlo k nim krátke životopisy. Nadácia však dodala, že pri hľadaní riaditeľov v ďalších štátnych podnikoch to neurobilo.

Koho nadácia kritizovala

 • Ako najmenej transparentné označila nadácia výberové konanie na riaditeľa stratových ŽSR, ktoré spravujú koľajnice a stanice. Poukázala však na limity zákona o železniciach, podľa ktorého menuje riaditeľa podniku minister dopravy na návrh Správnej rady ŽSR. Tá nemusí vyhlásiť výberové konanie ani zverejniť podmienky na obsadenie tejto funkcie.
 • „Z analýzy vyplýva, že z 11 prípadov ani raz žiadne ministerstvo proaktívne nezverejnilo menný zoznam členov výberových komisií. Vieme tiež málo o samotných uchádzačoch. Práve tieto informácie by pritom mohli dopredu identifikovať možný konflikt záujmov, ako aj kvalitných odborníkov,“ skonštatovala analytička Nadácie Zastavme korupciu Klára Bernátová.

Nadácia spočítala, že po voľbách sa menilo vedenie v 11 zo 17 štátnych podnikov. Všetky výberové konania síce prebehli podľa zákona, no deklarované prvky verejnej kontroly v nich podľa nej chýbali. (tasr, e)

Zdroj - Nadácia Zastavme korupciu
Zdroj – Nadácia Zastavme korupciu

Akcie v Európe sa oslabujú tretí deň za sebou, referenčný index Stoxx Euro 600 klesol na päťmesačné minimum. Na trhu sa odzrkadľuje neistota spojená s očakávaniami ďalších reštrikcií, ktorých cieľom je spomaliť šírenie koronavírusu.

Nemecko aj Francúzsko by mali oznámiť nové obmedzenia proti druhej vlne pandémie, ktorá sa rozbehla naprieč Európou. Epidémia sa zhoršuje tiež v Británii, kde rastie počet prípadov infekcie, hospitalizácií i obetí.

„Čelíme bezprecedentnej neistote, s ktorou sa pasuje celý trh,“ hovorí Alexis Grayová zo spoločnosti Vanguard.

Podľa Samyho Chaara, hlavného ekonóma firmy Lombard Odier, je súčasný vývoj pandémie z globálneho hľadiska odlišný od jarnej prvej vlny. „Zatiaľ čo Európa sa zatvára, Ázia sa znovu otvára.“

Ako klesli akcie:

 • paneurópsky index Euro Stoxx 600 okolo poludnia strácal 2,3 %, od konca minulého týždňa sa oslabil o zhruba 5 %;
 • akciový index parížskej burzy CAC 40 odpisoval 3,1 %, nemecký DAX 3,3 %;
 • index londýnskej burzy FTSE 100 klesol o 1,8 %. (ft)

Oslobodenie od dane za používanie letných terás a sedení v Prešove s účinnosťou od 1. novembra schválilo mestské zastupiteľstvo. Pristúpilo k tomu vzhľadom na trvanie mimoriadnej situácie a ekonomickú situáciu.

Zmena všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnych daniach sa vzťahuje na príslušné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Radnica zároveň už informovala, že majitelia kaviarní a gastroprevádzok v Prešove budú môcť prevádzkovať svoje letné terasy alebo sedenia aj po 31. októbri.

„Všetci chceme veriť tomu, že budúci rok už bude koronavírus na ústupe. Už teraz však musíme urobiť všetko preto, aby sme prevádzkovateľom reštaurácií a kaviarní pomohli prekonať toto náročné obdobie,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Niektorí poslanci skonštatovali, že k odpusteniu poplatkov mohlo dôjsť už skôr. (tasr)

Nemecká ekonomika v 3. štvrťroku podľa inštitútu DIW stúpla o približne 6 % po rekordnom prepade o 9,7 % v 2. kvartáli. Oživovanie hospodárstva, ktoré sa začalo v lete, pravdepodobne spomalí druhá vlna pandémie.

Inštitút DIW poukázal na hrozbu ďalších reštrikcií súvisiacich s koronavírusom. Pripomenul, že veľa firiem stále bojuje s dôsledkami obmedzení, ktoré vláda zaviedla na jar po vypuknutí pandémie, a sotva im zostali finančné rezervy.

Spolkový štatistický úrad Destatis plánuje zverejniť predbežný odhad vývoja HDP v 3. štvrťroku koncom týždňa. (tasr, reuters)

Železnice SR nebudú zabezpečovať hromadné testovanie zamestnancov na covid-19 vo vlastnej réžii. Majú totiž pracoviská s celoslovenskou pôsobnosťou a nie je v možnostiach spoločnosti pokryť celé územie Slovenska.

Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 4000 ľudí, môžu otestovať zamestnancov na covid-19 vo vlastnej réžii. Štát im na účely hromadného firemného testovania poskytne antigénové testy, registračné formuláre, certifikáty a príslušníka Ozbrojených síl SR, ktorý bude na priebeh testovania dohliadať.

Rovnaké podmienky platia aj pre skupiny firiem, ktoré v jednom areáli môžu zriadiť spoločné odberné miesto s účasťou aspoň 4000 zamestnancov. Vyplýva to z informácií na vládnom webe somzodpovedny.sk.

Hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová zdôraznila, že v spoločnosti pravidelne zasadá krízový štáb. Plošné testovanie môže mať dosah na personálne zabezpečenie železničnej dopravnej prevádzky. Železnice preto vydali interné postupy k zabezpečeniu vlakovej dopravy pri nedostatku dopravných zamestnancov počas núdzovej situácie.

Hovorkyňa poznamenala, že pri testovaní ide o individuálne rozhodnutie zamestnancov, ktoré ŽSR rešpektujú, a podľa rozhodnutí budú prispôsobovať prevádzkové kapacity. Reagovala aj na možnosť, ak sa zamestnanci odmietnu dať testovať. Zamestnancom v takom prípade vzniká prekážka na strane zamestnanca bez náhrady mzdy.

„ŽSR dodržiavajú všetky nariadenia a usmernenia Úradu verejného zdravotníctva SR a vlády SR a svojim zamestnancom odporúčajú tieto pravidlá dodržiavať,“ podotkla Feik Achbergerová. Dodala, že ŽSR netestujú zamestnancov priebežne; pri podozrení kontaktujú regionálny úrad verejného zdravotníctva a postupujú v zmysle odporúčaní. (tasr)

Mercedes-Benz zvýši svoj podiel v automobilke Aston Martin na 20 % do roku 2023 zo súčasných 2,6 %. Stane sa tak jedným z najväčších akcionárov trápiaceho sa britského výrobcu luxusných vozidiel.

Zvýšenie podielu sa má uskutočniť v rámci širšieho úpisu nových akcií, ich hodnota pre nemeckú skupinu by mala byť najviac 286 miliónov libier.

Obe automobilky sa dohodli aj na prehĺbení strategickej spolupráce, ktorú naštartovali v roku 2013. Aston Martin tak získa napojenie na dôležité technológie nemeckej firmy vrátane technológií pre elektrické a hybridné autá.

Viac o automobilke Aston Martin:

 • bola založená pred vyše sto rokmi, jej autá preslávil fiktívny tajný agent James Bond;
 • od vstupu na burzu pred dvomi rokmi zažíva náročné časy, tento rok jej akcie stratili dve tretiny hodnoty;
 • v máji sa stal novým šéfom Tobias Moers, ktorý v minulosti stál na čele značky AMG zo skupiny Mercedes-Benz;
 • v 3. štvrťroku sa prepadla do straty 29 miliónov libier, vlani bola v zisku 43 miliónov libier. Výnosy jej klesli o takmer polovicu na 124 miliónov libier. (čtk, reuters)

Najrušnejším letiskom v Európe je tento rok parížske Letisko Charlesa de Gaulla, za deväť mesiacov vybavilo 19,3 milióna pasažierov. Z prvého miesta odsunulo londýnsky Heathrow, ktorým prešlo o 300-tisíc cestujúcich menej.

Šéf letiska Heathrow John Holland-Kaye upozornil britskú vládu, že zaostáva v otváraní hraníc za európskymi krajinami a príliš pomaly zavádza testovanie pasažierov.

Letisko Heathrow za tri štvrťroky vygenerovalo stratu 1,5 miliardy libier, počet pasažierov sa prepadol o takmer 80 %. Očakáva, že za celý rok vybaví 22,6 milióna cestujúcich.

Vedenie najväčšieho britského letiska tvrdí, že má dostatok hotovosti na najbližších 12 mesiacov aj v prípade, že by nastal extrémny scenár s úplným výpadkom tržieb. (ft)

Zamestnanci zariadení sociálnych služieb, ktoré sa ocitnú v karanténe, dostanú infekčný príplatok, schválila to vláda. Podľa ministra práce Krajniaka bude vo výške 200 eur v čistom a dostanú ho zamestnanci zariadenia v karanténe, ktorí sa budú ďalej starať o klientov.

Obedy zadarmo sa budú vyplácať aj počas pandémie

Obedy zadarmo sa budú vyplácať aj v prípade, že škola alebo jedáleň sú zatvorené, povedal minister práce Krajniak. Ak je zatvorená jedáleň a škola funguje, bude štát uhrádzať obedy prostredníctvom škôl rodičom. Ak je jedáleň otvorená a škola nefunguje, bude sa dotácia uhrádzať školám, aby mohli jedálne fungovať.

Nálada v slovenskej ekonomike sa v októbri zlepšila, dôveru podnikateľov však už začala ovplyvňovať druhá vlna pandémie. Pesimizmus sa najviac prejavil v službách a stavebníctve. Naopak, dôvera v priemysle stúpla najvyššie od apríla 2018.

Októbrové údaje o dôvere v ekonomiku zverejnil Štatistický úrad SR na internetovej stránke. Trojmesačný kĺzavý priemer sezónne upraveného indikátora ekonomického sentimentu vzrástol štvrtý mesiac po sebe na 88,4 bodu. Medziročne bol nižší o 9,8 bodu a zaostal aj za dlhodobým priemerom.

Výraznejší optimizmus sa prejavil len v priemysle, dôvera v stavebníctve klesla najnižšie od júna 2013. Druhý mesiac po sebe sa citeľne znížila dôvera v obchode, mierne u spotrebiteľov.

Na novodobom minime bola ekonomická nálada v júni, keď klesla na 64,8 bodu. Vo februári, teda mesiac pred potvrdením prvého prípadu koronavírusu, bola na 98 bodoch. (e, čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať