Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: EÚ sa blíži k dohode o útlme spaľovacích motorov
- Štáty EÚ schválili pravidlá na ukončenie predaja áut na benzín a naftu v roku 2035, proti bolo Taliansko a Poľsko
- Elektrina domácnostiam nemá zdražieť ani na budúci rok, odsúhlasila vláda
- O bankovom odvode budú poslanci rozhodovať zrejme až v júni, návrh opäť odsunuli
- Daňový servis: Daňové priznanie živnostníka krok za krokom
Najnovšie z témy: Platy
Platy učiteľov na Slovensku o polovicu zaostávajú za priemerom vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ukazujú údaje Profesie.sk. Web dodal, že dopyt po učiteľoch stúpa, no záujem uchádzačov je z roka na rok nižší.
Reálne učiteľské platy sa vlani výrazne prepadli a ani zvýšenie platov v tomto roku nebude stačiť na prilákanie nových. Podľa analytikov zostáva kritická situácia najmä v Bratislavskom kraji. Učiteľky a učitelia tu v minulom roku nezarábali už ani priemernú mzdu v kraji.

Platy sa na Slovensku po zohľadnení inflácie ďalej znižujú vo väčšine odvetví. Výnimkou bolo v januári ubytovanie, ku ktorému sa pridali ešte reštaurácie. Vo väčšine sektorov však rastie zamestnanosť a pokles reálnych platov sa zmierňuje.

Ženy sú na Slovensku horšie platené než muži, no rozdiely sa počas covidu zmenšili, upozornila Národná banka Slovenska. Podobný trend zaznamenali štatistiky aj vo väčšine ďalších krajín EÚ. V Luxembursku majú ženy nepatrne lepšie mzdy.
Rozdiely medzi platmi mužov a žien predstavujú podľa dát Profesie.sk na Slovensku viac ako štvrtinu. Muži v priemere dostávajú 1896 eur, ženy 1407 eur. Ženy sú vo väčšej nevýhode než napríklad v Chorvátsku, no menšej než v Poľsku.
Prekonanie rozdielu v mzdách medzi mužmi a ženami by podľa agentúry Moody’s zvýšilo svetové HDP o sedem percent. Pri aktuálnom tempe by však vyrovnávanie rozdielov trvalo 132 rokov.