Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Medzi EÚ a Britániou pretrvávajú nezhody ohľadom dohody o pobrexitových vzťahoch, rokovacie tímy sa stretnú opäť v nedeľu v Bruseli. V spoločnom vyhlásení to uviedli predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson.

Vyhlásenie, ktoré zmieňuje aj pokrok v mnohých oblastiach, vydali po spoločnom podvečernom telefonáte.

Šéfka exekutívy EÚ a britský premiér spolu hovorili deň po tom, čo obe strany prerušili intenzívne rokovania v Londýne, v ktorých podľa diplomatov konečný kompromis prekazili najmä odlišné názory na rybolov a štátnu pomoc britským firmám.

Čo bude nasledovať

V nedeľu sa stretnú v Bruseli rokovacie tímy vedené Michelom Barnierom a Davidom Frostom, výsledky ich práce von der Leyenová a Johnson potom plánujú zhodnotiť na diaľku v pondelok večer.

Británia z EÚ odišla 31. januára a na Silvestra sa skončí prechodné obdobie určené na nájdenie dohody. Obe strany majú väčšiu časť textu hotovú, uzavretiu zmluvy však stále bráni spor o pravidlá hospodárskej súťaže, dohľad nad riešením sporov a rybolovné práva.

Podľa oboch strán sa hrá o každý deň. Ak dohoda nebude hotová v priebehu niekoľkých dní, aby ju do konca roka mohli schváliť parlamenty na oboch stranách, čaká obe strany neriadený rozchod. V takom prípade by od januára skomplikovali obchodovanie cez Lamanšský prieliv clá a kvóty podľa pravidiel WTO.

Aké sú šance

Podľa nemenovaných zdrojov z britskej vlády, na ktoré sa pred rozhovorom Johnsona a von der Leyenovej odvolávala BBC a denník Guardian, boli šance na dohodu asi 50 na 50. (čtk)

Talianska banka Monte dei Paschi di Siena by mohla zrušiť 6000 pracovných miest, ak sa nespojí s inou bankou. Na konci septembra zamestnávala okolo 22-tisíc ľudí. Monte dei Paschi je najstaršia banka na svete, vláda ju v roku 2017 zachránila pred bankrotom.

O možnom prepúšťaní písal podľa agentúry Bloomberg taliansky denník La Stampa bez spresnenia zdroja informácie. Ak sa Monte dei Paschi rozhodne ďalej pôsobiť samostatne, bude musieť znižovať náklady, rušiť pracovné miesta a uzavrieť zhruba 60 pobočiek, píše La Stampa.

Vedenie podniku bude o strategických plánoch diskutovať 17. decembra. Monte dei Paschi skúma i možnosti, ako zvýšiť svoj kapitál, upozorňuje Bloomberg.

Taliansky štát má v banke po jej záchrane 64-percentný podiel. (čtk)

Bývalý riaditeľ štátnych Lesov SR Matej Vigoda hovorí, že dôvodom jeho odvolania boli najmä rozdielne názory s Jánom Mičovským na personálne zmeny. „Nemyslím si, že zamestnanec, ktorý nedokázal otvorene vzdorovať predchádzajúcemu vedeniu, je hodný prepustenia,“ povedal v rozhovore pre Aktuality.sk.

Dodal, že prezidentovi Zväzu spracovateľov dreva Karolovi Vinšovi, naopak, bránil osem mesiacov nastúpiť do štátnych lesov. Mičovský však po Vigodovom odvolaní potvrdil, že Vinš bude súčasťou nového manažmentu.

Vigoda v rozhovore potvrdil, že od dočasného riaditeľa Tomáša Čuku neprijal ponuku obsadiť post výrobno-technického riaditeľa.

„Aj keď som tú možnosť chvíľu zvažoval, pretože som sa bál a stále sa obávam, že to bude smerovať niekam, kam by to ísť nemalo. Ale keďže som tieto veci nedokázal ovplyvniť ako generálny riaditeľ, uvedomil som si, že ako výrobný riaditeľ bude môj dosah ešte menší,“ povedal pre Aktuality.sk.

Ministerstvo školstva chce v roku 2021 zvyšovať platy učiteľov formou osobných príplatkov. Rezort získal v rámci svojej rozpočtovej kapitoly medziročne o 173 miliónov eur viac.

„Variabilná zložka mzdy sa bude vyplácať na základe dopredu stanovených kritérií,“ poznamenal rezort školstva.

Poukázal pritom na fakt, že tak bude možné za kvalitnú prácu odmeniť aj pedagógov škôl pre mimoriadne nadané deti, ale aj pedagógov škôl, ktoré pracujú s deťmi zo sociálne vylúčeného spoločenstva.

Ministerstvo školstva plánuje predstaviť podrobný návrh počas prvého kvartálu 2021. „Možno tá najväčšia suma, ktorá svieti v štátnom rozpočte, je suma určená na zatraktívnenie učiteľského povolania,“ povedal ešte v októbri minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Finančné prostriedky na odmeny boli presunuté z dosiahnutých úspor rezortu. (tasr)

Aerolínie British Airways rozpredávajú nepotrebné vybavenie z lietadiel. Cez internetový výpredaj ponúka hrnčeky, prikrývky či vozíky na rozvoz nápojov, ktoré sa vypredali ako prvé.

Počas prvých 24 hodín na stránke evidovali 250-tisíc návštev.

Mnoho ľudí si tento výpredaj pochvaľuje, na sociálnych sieťach sa však šíria aj sklamané a rozhorčené komentáre. Ľudia sa sťažujú, že im objednávky prichádzajú neúplné alebo sú veci rozbité. Stránka, na ktorej veci predávajú, podľa nich má často technické problémy. (čtk, bbc)

Zamestnanci odevného priemyslu veľkých módnych značiek v Ázii, Afrike či Latinskej Amerike hladujú a berú si pôžičky, pretože koronavírus zastavil dopyt po oblečení. Časť z nich skončila bez práce, zvyšok má v priemere 20-% pokles mzdy.

„Väčšina robotníkov nie je schopná zodpovedajúcim spôsobom nakŕmiť svoje rodiny a pripravujú sa na to, že prídu ešte ťažšie časy,“ uviedla Penelope Kyritsisová, riaditeľka strategického výskumu WRC. „Svetové značky by mali mobilizovať finančné prostriedky, aby zaistili príjmy robotníkom v odevnom priemysle po zvyšok kríze.“

Riaditelia tovární okrem toho podľa správy využili pandémiu ako výhovorku na prepúšťanie robotníkov, ktorí sa zapojili do odborových organizácií.

Do správy WRC sa zapojilo 400 zamestnancov z deviatich krajín. (čtk, reuters)

Rozhovory o budúcich vzťahoch medzi Britániou a EÚ prerušili. V sobotu popoludní bude o súčasnej situácii hovoriť predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová s Borisom Johnsonom.

Pozastavenie rozhovorov pre pretrvávajúce „výrazné rozdiely“ v pohľade na niektoré otázky večer oznámili hlavný vyjednávač Európskej únie Michel Barnier a jeho britský náprotivok David Frost. (čtk)

Ľudia okolo uhlia a fosílnych palív sa budú zmenám brániť, majú obrovský vplyv, hovorí zástupca Európskej komisie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

„Ľudia okolo uhlia a fosílnych palív sa budú zmenám brániť. Majú obrovský vplyv, majú peniaze a kŕmia nimi aj štátny rozpočet,“ hovorí o masívnom zvyšovaní investícií do zelených technológií vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

O lyžiarskych strediskách sa rozhodne až budúci týždeň. Aktuálne nie je prevádzka zakázaná. Hlavný hygienik si vie predstaviť lyžovanie, „ak nebudeme mať plné nemocnice a ľudia nebudú zomierať“. Cez víkend si podľa neho konzílium odborníkov preštuduje plán, ktorý predložilo ministerstvo dopravy.

Podľa infektológa Pavla Jarčušku nemá Európa jednotný prístup. Viaceré krajiny tlačia na to, aby sa sezóna začala až v januári.

Nemecká prokuratúra začala vyšetrovať audítorov spoločnosti EY, ktorí kontrolovali účtovníctvo skrachovaného Wirecardu. Reaguje tak na sťažnosť, ktorá audítorov viní z kriminálnej činnosti.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Hovorkyňa mníchovskej prokuratúry upozornila, že spustenie vyšetrovania na základe tejto sťažnosti je procedurálnym opatrením. „Naďalej vykonávame svoje vyšetrovania v celej spletitej kauze Wirecardu a zameriavame sa na viacerých podozrivých,“ uviedla.

Dodala, že výsledok týchto vyšetrovaní zostáva otvorený.

Čo hovorí EY

Spoločnosť EY dnes uviedla, že si nie je vedomá žiadnych známok kriminálnej činnosti svojich audítorov vo Wirecarde. „EY od začiatku vyšetrovanie príslušných úradov podporuje a bude tak v plnom rozsahu robiť aj naďalej,“ dodala firma.

EY bola dlhoročným audítorom firmy Wirecard. Tento rok v júnu audítori EY odmietli podpísať účtovnú závierku Wirecardu za minulý rok s tým, že nemôžu potvrdiť sumu 1,9 miliardy eur, ktorá sa mala nachádzať na účtoch podniku. Wirecard následne pripustil, že tieto peniaze pravdepodobne nikdy neexistovali, a vyhlásil insolvenciu.

Nemecká prokuratúra už zadržala niektorých bývalých pracovníkov Wirecardu vrátane predsedu predstavenstva Markusa Brauna, a to pre podozrenie z organizovaného podvodu, falšovania účtovníctva a manipulácie s akciovým trhom.

Wirecard vznikol v roku 1999 a zameriaval sa na spracovanie platieb a na finančné služby. V Nemecku ho považovali za nádejného hráča na rýchlorastúcom trhu finančných služieb, dávali ho za vzor domáceho úspechu a označovali za hviezdu nemeckého technologického sektora. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať