Bankám na Slovensku klesol za prvé tri štvrťroky zisk medziročne o vyše tretiny. Hospodárenie sektora negatívne ovplyvnil aj osobitný bankový odvod, ktorého výber už štát pozastavil, ale aj tvorba ďalších rezerv pre prípad nesplácania úverov zo strany klientov.
Oznámila to dnes Národná banka Slovenska.
Aké boli výsledky
- Čistý zisk za obdobie od januára do konca septembra dosiahol 313,4 milióna eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška predstavuje pokles o bezmála 37 %.
- Čistý úrokový výnos, ktorý je hlavným zdrojom príjmu bánk, v sledovanom období a v čase pretrvávajúcich nízkych úrokových sadzieb klesol o 4,6 % na 1,24 miliardy eur.
- Banky vyčlenili na opravné položky pre prípad nesplácania pôžičiek zo strany klientov vyše 296 miliónov eur. To je výrazne viac než vlani.
Vláda po prepuknutí pandémie covid-19 umožnila spotrebiteľom, ako aj malým a stredným podnikom odložiť splátky pôžičiek v bankách, lízingových firmách a ďalších finančných spoločnostiach, a to na obdobie troch až deviatich mesiacov.
Na mimoriadnej bankovej dani zaplatili peňažné ústavy na Slovensku za prvé tri kvartály 149 miliónov eur, čo oproti vlaňajšku predstavuje nárast o dve pätiny. Parlament v lete zmenou zákona výber dane pozastavil a vláda navrhla jej zrušenie od budúceho roka.
Dodatočné zdanenie bánk zaviedlo Slovensko v roku 2012. Predchádzajúca vláda Petra Pellegriniho presadila zdvojnásobenie sadzby bankového odvodu od tohto roka, a to na 0,4 %. Daň nezávisela od výšky zisku bánk, počítala sa z ich pasív z bilančnej sumy. (čtk)
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.