Experimentálna vakcína firmy Moderna proti koronavírusu má účinnosť 94,5 %. O výsledkoch rozsiahlej klinickej štúdie informovala americká firma týždeň po spoločnosti Pfizer, ktorej očkovacia látka má podľa výrobcu 90-percentnú účinnosť.
Európska lieková agentúra (EMA) dnes oznámila, že začala skúmať žiadosť firmy Moderna o registráciu jej prípravku na trhu EÚ.
Moderna chce v najbližších týždňoch požiadať o núdzové použitie očkovacej látky aj v USA a ďalších krajinách. V prípade schválenia plánuje do konca roka dodať na americký trh 20 miliónov dávok.
Ako vypočítali účinnosť
Tretej fázy klinickej štúdie prípravku mRNA-1273, ktorý chce Moderna uviesť na trh ako vakcínu proti covidu-19, sa zúčastňuje 30-tisíc ľudí. Polovica z nich dostala očkovaciu látku, zvyšok len placebo.
Ochorenie covid-19 sa zatiaľ preukázalo u 95 účastníkov štúdie. Len päť z nich patrí do očkovanej skupiny, zvyšných 90 prípadov je z kontrolnej skupiny s placebom.
Moderna z toho vypočítala účinnosť prípravku 94,5 %. Údaj sa týka toho, do akej miery dokáže vakcína zabrániť prepuknutiu choroby.
Viac informácií o vakcíne:
- Dáta, ktoré by ukazovali, do akej miery vakcína Moderny dokáže zabrániť nákaze, zatiaľ nie sú k dispozícii. Pre úplnú imunizáciu sú potrebné dve dávky.
- K najčastejším vedľajším účinkom látky podľa Moderny patria únava, bolesť svalov a bolesť na mieste vpichu.
- Európska komisia rokuje s Modernou o dodávke 160 miliónov očkovacích dávok.
Ako reagovali akcie
Futures na americké akcie sa po správe posilnili, v prípade indexu Dow Jones stúpli o 500 bodov alebo o 1,7 %. Výrazne v pozitívnom pásme sa krátko popoludní nachádzali aj európske trhy.
Kľúčový nemecký index DAX si pripisoval 1,16 %, francúzsky CAC 40 a taliansky FTSE MIB pridávali viac ako 2 %, španielsky IBEX 35 sa spevnil o 3,78 % a index EuroStoxx o 1,64 %.
Ako je na tom konkurencia
Firmy Pfizer a BioNTech minulý týždeň oznámili, že ich očkovacia láka má 90-percentnú úspešnosť. Správa po zverejnení výrazne ovplyvnila akciové trhy. Prípravok sa testuje na 43 500 ľuďoch.
Aj ruské úrady minulý týždeň oznámili, že vakcína Sputnik V dosahuje účinnosť 92 %. Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško súčasne ohlásil začiatok hromadnej produkcie vakcíny, vyrábať by sa mala aj v Južnej Kórei.
Kedy budú povolenia
Agentúra EMA začala predbežné skúmanie žiadosti firmy Moderna o registráciu jej výrobku na trhu EÚ. Takzvané rolling review, ktoré EMA avizovala, umožňuje zrýchliť proces registrácie sľubných liekov a vakcín. V tomto type konania agentúra skúma aj vakcíny firiem Pfizer a AstraZeneca.
Registrácia látok bude možná až vtedy, keď bude mať EMA dostatok dôkazov o ich účinnosti, kvalite a bezpečnosti. Výhodou je, že so skúmaním sa môže začať ešte pred koncom 3. fázy klinických skúšok a farmaceutické firmy môžu dodávať dáta postupne. (tasr, čtk, bbc, reuters, ft)