Vláda chce zrušiť obedy zadarmo potichu a potajme, kritizuje strana Hlas. Podľa jej člena Erika Tomáša minister práce Milan Krajniak predložil na výbore pozmeňujúci návrh k pripravovanej novele zákona, z ktorého zrušenie obedov zadarmo vyplýva.
Kritizuje, že nielenže nemal odvahu predložiť novú legislatívu, ale pozmeňujúci návrh predložil iba na výbore, nie v pléne NR SR. „Antisociálny vládny buldozér búra sociálne benefity naďalej a tentoraz sa nezastavil ani pred deťmi,“ vyjadril sa Tomáš.
Vláda chce túto operáciu podľa neho utajiť preto, lebo je to nepopulárne. „Viete dobre, že v minulosti nám dalo veľa práce a námahy zaviesť toto opatrenie do praxe,“ pokračoval Tomáš s tým, že samosprávy sa museli pripraviť, investovať do vybavenia kuchýň, prijať nové pracovné sily.
Podľa Tomáša prinieslo toto opatrenie nielen odľahčenie peňaženiek rodičov, ale niekoľkí analytici potvrdili, že to prilákalo k obedom o 25 % detí viac ako predtým. Nejde pritom iba o lepšie stravovanie detí, ale aj o to, že sa zlepšila dochádzka v školách.
„O 25 % sa znížil počet vymeškaných hodín,“ vyčíslil Tomáš s tým, že je to preto, lebo na obed zadarmo má nárok iba dieťa, ktoré sa zúčastní na vyučovacom procese. „Výrazne sa zvýšila zaškolenosť päťročných detí v materských školách z marginalizovaných skupín (o 19 %),“ dodal Tomáš.
„Vláda sa tvári, že to bude kompenzovať daňovým bonusom, stále však nepoznáme jeho presnú podobu,“ kritizuje Tomáš. Ak by však bol zachovaný v tej podobe, ako bol oznámený, tak sa vytvorí skupina detí (približne 47 000), ktoré nebudú mať nárok ani na daňový bonus, ani na obedy zadarmo. „To sú Sulíkove deti, ktoré nebudú mať nič,“ poznamenal Tomáš.
Ako zhodnotil primátor Kežmarku Ján Ferenčák (Hlas), zrušenie obedov je čisto politické rozhodnutie vládnej koalície, samosprávy o to totiž nežiadali. Zdôraznil, že po zrušení tohto opatrenia bude hroziť zvýšenie nezamestnanosti v už aj tak ťažko skúšaných regiónoch. V priemernej školskej jedálni pracuje podľa jeho slov osem až desať ľudí, ak však poklesne počet obedov, bude sa prepúšťať.
„Podobne ako pri gastrolístkoch, veľká časť ľudí by ocenila viac finančný príspevok než priamo to, že ten obed niekto uvarí,“ myslí si Krajniak. Poukázal aj na to, že mnoho detí má zdravotné komplikácie, na základe ktorých nemôže chodiť do bežnej jedálne, a preto je pre rodiča výhodnejšie, keď dostane finančný príspevok vo forme daňového bonusu.
„Ak je preňho vyhovujúce stravovanie v školskej jedálni, tak si obed normálne kúpi tak ako doteraz a dostane na to peniaze,“ reagoval minister na kritiku strany Hlas. Myslí si tiež, že 99 % ľudí na Slovensku by nikdy svoje dieťa na jedle neukrátilo. „Áno, máme zlé skúsenosti s niektorým typom rodičov, ktorí nemajú až také sociálne návyky. Ale tí práve spadajú do oblasti hmotnej núdze, čiže pre ich deti sa nič nemení,“ spresnil Krajniak. (tasr)
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.