Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Poslancov čaká na 18. schôdzi parlamentu schvaľovanie štátneho rozpočtu, voľba kandidáta na generálneho prokurátora aj reforma súdnictva. Schôdza sa má začať v utorok o 13:00.

Z návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky vyplýva, že deficit verejných financií by mal v budúcom roku dosiahnuť 7,44 % HDP. Mal by tak klesnúť z tohtoročných odhadovaných 9,68 % HDP. Hrubý verejný dlh sa má v budúcom roku vyšplhať na 65 % HDP.

Na stredu je naplánovaná voľba kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry, no môže sa ešte posunúť. Na post kandiduje sedem uchádzačov, generálneho prokurátora má vymenovať prezidentka.

Poslanci by mali tiež definitívne rozhodnúť o reforme súdnictva a s ňou súvisiacimi zmenami v ústave. Reforma hovorí o zmene zloženia Ústavného súdu i Súdnej rady. Súčasťou je i návrh na zriadenie Najvyššieho správneho súdu či previerky majetkových pomerov všetkých sudcov. Zrušiť by sa mohla aj rozhodovacia imunita sudcov. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Upratovanie dôchodkov po Dankovi a Ficovi sa už začalo
  • Banky: ČSOB definitívne získava OTP Banku Slovensko
  • Parlament: Oslobodenie 13. a 14. platov od sociálnych odvodov sa ruší
  • Dotácie: Okruh detí, na ktoré bude možné poskytnúť dotáciu na stravu, sa zúži
  • Obchod: Daniel Křetínský a Patrik Tkáč sa stali najväčšími akcionármi amerického reťazca Foot Locker, vlastnia v ňom 10,3 %
  • Nemecko: Merkelová sa pokúsi dohodnúť zatvorenie lyžiarskych stredísk v EÚ
  • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám

Podľa šéfa SIS je v Mochovciach bezpečnostný problém, jadrový dozor sa ohradil proti obvineniam zo slabej kontroly

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vážnejšie ohrozenie bezpečnosti elektrárne Mochovce by hroziť nemalo. Pochybnosti riaditeľa SIS sú podľa zdrojov Denníka N v skutočnosti staršie a Úrad jadrového dozoru ich už riešil s elektrárňami. Ohradil sa tiež proti slovám Vladimíra Pčolinského, že kontrolu robili len formálne.

Minúta po minúte

Ekonomický newsfilter: Upratovanie dôchodkov po Dankovi a Ficovi sa už začalo +

  • Vicepremiérka Remišová chce ťarbavé Slovensko.sk časom vypnúť, dovtedy ho skúsia vylepšiť
  • OTP Banka na Slovensku končí, ČSOB bude silnejšia
  • Křetínský s Tkáčom idú po retaili

Obedy zadarmo sa upravia, okruh detí, na ktoré bude možné poskytnúť dotáciu, sa zúži. Schválený zákon ráta aj s vytvorením dvoch nových dotačných schém na podporu plnenia funkcií rodiny a dobrovoľníctva.

Pôvodne bolo možné dotáciu na stravu poskytnúť na každé dieťa, ktoré navštevuje posledný ročník materskej školy alebo základnú školu, alebo na dieťa, ktoré navštevuje materskú školu, kde najmenej 50 % detí je z domácností, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi, respektíve dieťa, ktoré žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo ktorej príjem je najviac vo výške životného minima a nejde o dieťa navštevujúce posledný ročník materskej školy.

Po novom sa dotácia bude poskytovať už len na dieťa, ktoré navštevuje materskú školu alebo základnú školu, v ktorej je najmenej 50 % detí z domácností, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi, a na dieťa, ktoré navštevuje materskú školu alebo základnú školu a žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo ktorej príjem je najviac vo výške životného minima.

Účinnosť právnej úpravy, ktorou sa zužuje okruh detí, na ktoré možno poskytnúť dotáciu na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa, má byť od 1. augusta 2021. Dotácia by sa mala zvýšiť tak, aby pokryla najvyššie finančné pásmo na nákup potravín v základnej škole na druhom stupni vyučovania, ktoré je vo výške 1,30 eura za jeden obed.

Do dotačného mechanizmu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny sa dopĺňajú nové dotačné tituly, a to dotácia na podporu plnenia funkcií rodiny a dotácia na podporu dobrovoľníckej činnosti.

Rezort chce, aby prostredníctvom nového druhu dotácie mohli byť podporené preventívne aktivity, ako napríklad preventívne programy, tréningy a osveta zameraná na plnenie funkcií rodiny, predchádzanie negatívnym javom v rodine, kampane zamerané na zvyšovanie citlivosti verejnosti k závažným rodinným témam, ako aj aktivity zamerané na posilňovanie medzigeneračných vzťahov v rodine, budovanie svojpomocných skupín či edičné činnosti, ktoré s týmito aktivitami súvisia. Maximálna suma dotácie má byť v objeme 10 000 eur, v prípade utvárania priestoru na podporu socializácie a inklúzie detí formou detských ihrísk v maximálnej výške 50 000 eur.

Dotácia na podporu dobrovoľníckej činnosti má byť v maximálnej výške 5000 eur.

Súčasťou návrhu je aj možnosť, aby sa o dotáciu na podporu rovnosti žien a mužov a rovnosti príležitostí, konkrétne na aktivity a činnosti na predchádzanie chudobe jednotlivcov a rodín, na predchádzanie a podporu riešenia domáceho násilia, mohli uchádzať aj registrovaná cirkev alebo náboženská spoločnosť, respektíve právnická osoba, ktorá odvodzuje svoju právnu subjektivitu od tejto registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti.

Upraví sa aj názov tejto samotnej dotácie. Namiesto názvu dotácia na podporu rodovej rovnosti sa má uvádzať ako dotácia na podporu rovnosti žien a mužov a rovnosti príležitostí. Ministerstvo to zdôvodňuje tým, že chce, aby samotný názov dotácie „korešpondoval s účelom dotácie, respektíve ho neprimerane nezužoval“. (tasr)

Poslanci posunuli do druhého čítania vládnu novelu Zákonníka práce. Má umožniť zamestnancom vybrať si medzi gastrolístkami a príspevkom na stravovanie, upraviť má aj prácu z domu.

Známu kaviareň Carpano v Košiciach po tlaku verejnosti nezrušia. Maďarský konzulát, ktorý vlastní budovu, potvrdil, že reštauračné zariadenie zachová. Časť z nej však bude slúžiť na diplomatické účely.

Aktuálny personál však končí už v nedeľu, iniciatíva za záchranu kaviarne sa s nimi chce symbolicky rozlúčiť zapálením sviečok. Do iniciatívy sa od začiatku septembra, keď vznikla, zapojilo 750 ľudí.

Podľa jedného zo zakladateľov iniciatívy Tomáša Novotného ju podporuje aj rektor Technickej univerzity Stanislav Kmeť, herec Milan Lasica či Štefan Skrúcaný a iní známi zákazníci. (korzár)

Maserati plánuje do piatich rokov vyrábať už len čisté elektromobily a hybridy. Luxusná automobilka je súčasťou taliansko-americkej skupiny Fiat Chrysler Automobiles.

Model Grecale, ktorý má byť uvedený na trh na budúci rok, sa bude od začiatku ponúkať so spaľovacím aj hybridným motorom, uviedol prevádzkový šéf Maserati Davide Grasso.

„Nové modely Gran Turismo a Gran Cabrio budú tiež elektrické. Do piatich rokov bude elektrický celý náš modelový rad,“ povedal Grasso. Neskôr sa očakáva uvedenie plne elektrickej verzie SUV Grecale.

Ferrari vs. elektrina

Luxusné autá ďalšej talianskej značky Ferrari na rozdiel od Maserati nikdy nebudú plne elektrické, poznamenal šéf Ferrari Louis Camilleri na začiatku novembra po zverejnení výsledkov hospodárenia za 3. štvrťrok.

Camilleri vidí obrovské výhody v hybridných autách a chce sa venovať tejto oblasti. (čtk, reuters)

Daniel Křetínský a Patrik Tkáč sa stali najväčšími akcionármi amerického reťazca Foot Locker, vlastnia v ňom 10,3 %. Do predajcu obuvi začali investovať v máji, ich podiel má v súčasnosti hodnotu 400 miliónov dolárov.

Foot Locker sa podobne ako ďalšie maloobchodné firmy spamätáva z pandémie. Firma na jar odvolala výhľad na tento rok a uviedla, že prechodne zatvorí pobočky vo väčšej časti sveta.

Jej hospodárske výsledky za 3. štvrťrok však prekonali odhady a cena akcií sa od prepadu na začiatku roka zdvojnásobila.

„Už investujeme. Jednoducho veríme, že súčasný trh podhodnocuje niektoré veľmi zaujímavé a dôležité spoločnosti,“ povedal Křetínský v apríli, teda v čase veľkej neistoty okolo koronakrízy.

Ďalšie nedávne investície

Křetínský tento rok investoval do mnohých firiem vrátane druhej najväčšej siete supermarketov v Británii J Sainsbury alebo do britskej poštovej služby Royal Mail.

V máji vyšlo najavo, že kúpil podiel v amerických obchodoch Macy’s. Väčšinu z neho zakrátko predal, keď stúpla cena reťazca. Spoločne s Tkáčom nedávno zvýšili podiel v nemeckom Metre na zhruba 40 %. (čtk, bloomberg)

Podľa agentúry Schweiz Tourismus nie je šanca, že by sa Európa dohodla na uzavretí lyžiarskych stredísk na túto zimu. Švajčiarske úrady trvajú na konaní hlavnej lyžiarskej sezóny napriek pandémii. Vlažne sa k zastaveniu vlekov stavia aj Rakúsko.

„Vo Švajčiarsku sú spolková rada (vláda), úrady a odvetvie turistického ruchu presvedčené, že švajčiarska cesta je v tejto chvíli správna a zimná sezóna sa môže bezpečne uskutočniť,“ povedal hovorca Schweiz Tourismu Markus Berger.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vyslovila za uzavretie všetkých lyžiarskych areálov v Európe. Berlín podľa nej chce, aby Európa zatiaľ do 10. januára nechala zjazdovky prázdne.

Podľa Schweiz Tourismu téma nie je nová. Úvahy o koordinovanom prevádzkovom čase a začiatku sezóny v destináciách zimných športov sa medzi alpskými krajinami objavili už koncom leta, no v dôsledku nevhodnosti sa v nich nepokračovalo. „Predpokladáme preto, že tento námet sa ani teraz nestretne s úspechom,“ myslí si Berger.

Čo hovoria Francúzi a Taliani

Premiér Jean Castex potvrdil, že vo Francúzsku by mali lyžiarske vleky počas zimných sviatkov stáť, aj keď centrá zimných športov majú byť otvorené.

Ľudia budú môcť navštíviť rekreačné strediská, bary a reštaurácie však zostanú zatvorené. „Všetky lyžiarske vleky a verejné zariadenia zostanú pre verejnosť uzavreté,“ zdôraznil Castex.

Prezident Emmanuel Macron je proti otvoreniu stredísk zimných športov počas sviatkov. Taliansky premiér Giuseppe Conte varoval pred lyžovaním cez zimné prázdniny a vyzval ostatné európske štáty na dohodu o spoločných pravidlách v sektore.

V prvej vlne pandémie sa mnohí Nemci nakazili v rakúskom stredisku Ischgl a nemecká vláda už varovala občanov, aby necestovali do lyžiarskych oblastí v Rakúsku, Taliansku a Švajčiarsku.

Aký je postoj Rakúska

Rakúsko má uvoľniť karanténne opatrenia 7. decembra. Zatiaľ nie je jasné, čo to bude znamenať pre rekreačné lyžovanie. Krajina sa voči spoločným európskym pravidlám stavia vlažne.

Kancelár Sebastian Kurz sa vyjadril proti odkladu štartu lyžiarskej sezóny. V Rakúsku pritom zďaleka nie je zhoda na tom, ako sa postaviť k zimnej sezóne. Tirolsko a Vorarlbersko sú za plné otvorenie lyžiarskych areálov až v polovici januára, ostatné spolkové krajiny chcú otvoriť už cez víkend pred Vianocami.

Vo Francúzsku, Taliansku, Rakúsku a Nemecku je v súčasnosti zatavená prevádzka lyžiarskych zariadení vo vysokých nadmorských výškach – často v nádeji, že na vrchole sezóny budú mať otvorené, keď to dovolí vývoj pandémie. (čtk)

Ministerstvo hospodárstva po výčitkách Európskej komisie pripravilo zmenu zákona, ktorým pomohlo cestovným kanceláriám v koronakríze. Cestovky vďaka súčasnej úprave môžu ponúkať náhradný zájazd namiesto vrátenia peňazí, ak sa nemohol pre pandémiu uskutočniť.

Predloha počíta s tým, že cestovné kancelárie budú môcť náhradný zájazd bez súhlasu klienta ponúkať len na dovolenky plánované do 30. apríla budúceho roka. Od mája 2021 by sa tak praticky mali obnoviť pravidlá z obdobia pred prepuknutím pandémie covidu-19.

Cestovné kancelárie by síce aj po tomto termíne mohli mať možnosť ponúkať náhradné zájazdy, čo však klient bude môcť odmietnuť a požadovať vrátenie peňazí. V súčasnosti túto možnosť môžu využiť len niektoré skupiny klientov cestovných kancelárií, medzi nimi staršie osoby, tehotné ženy či ľudia, ktorí počas pandémie prišli o prácu.

Poskytovať náhradné zájazdy umožnilo Slovensko po vypuknutí koronakrízy s cieľom pomôcť cestovným kanceláriám. Pri príprave zákona sa inšpirovalo Českou republikou. Európska komisia potom vyzvala Slovensko, aby dodržalo príslušnú smernicu Únie, ktorá v prípade neuskutočneného objednaného zájazdu dáva zákazníkovi právo na vrátenie peňazí.

Ministerstvo hospodárstva neuviedlo počet klientov cestoviek, ktorých sa súčasné pravidlá s náhradnými zájazdmi dotkli. (čtk, e)

Vianoce v Európe budú tento rok iné, píše portál americkej televízie CNBC. Pandémia si vyžaduje od politikov bezprecedentné a nepopulárne rozhodnutia. Koncoročné sviatky budú sprevádzať rodinné „bubliny“ či zavreté lyžiarske strediská.

Vlády v Európe v posledných dňoch riešili, ako umožniť rodinám zísť sa na Vianoce a zároveň neriskovať ďalší nárast prípadov koronavírusu.

Vedci varovali, že uvoľnenie zásadne dôležitých opatrení na ochranu verejného zdravia počas vianočného obdobia by viedlo k väčšiemu šíreniu vírusu a potenciálne k ďalším úmrtiam.

Británia, Francúzsko, Taliansko či Nemecko zverejnili podrobnosti o tom, čo bude a čo nebude povolené na Vianoce a Nový rok.

Británia

Rodiny naprieč Spojeným kráľovstvom sa budú môcť na Vianoce zísť. Britská vláda oznámila, že obmedzenie sociálnych kontaktov bude uvoľnené od 23. do 27. decembra, čo umožní až trom domácnostiam vytvoriť „výlučnú vianočnú bublinu“.

Vianočné bubliny budú zviazané početnými pravidlami. Ľudia môžu byť len v jednej vianočnej bubline a nesmú ju zmeniť. Môžu cestovať medzi regiónmi s rôznymi úrovňami opatrení, aby sa zišli so svojou vianočnou bublinou.

So svojou bublinou sa môžu stretnú len v súkromných domoch alebo vo svojej záhrade, na miestach na konanie bohoslužieb alebo vo vidieckych verejných priestoroch.

V súkromnom príbytku sa nemôžu stretnúť s nikým, kto nie je súčasťou domácnosti alebo bubliny. Inak sa môžu mimo svojho domova naďalej stretávať s ľuďmi mimo svojej vianočnej bubliny na základe pravidiel v ich oblasti.

Francúzsko

Druhá plošná karanténa sa začne postupne zmierňovať od soboty, keď sa otvoria obchody. Od 15. decembra bude uzávera uvoľňovaná ďalej, ak to umožní zdravotná situácia. To by mohlo ľuďom umožniť cestovať po krajine a navštíviť rodinu a priateľov.

Kiná a divadlá budú môcť otvoriť 15. decembra, ale bary, reštaurácie a posilňovne zostanú zavreté až do neskorého januára. Zákaz vychádzania zostane platiť od 21.00 do 7.00 s výnimkou Štedrého dňa alebo Silvestra, aj keď nebudú povolené veľké verejné zhromaždenia.

Prezident Emmanuel Macron povedal, že ešte nebolo rozhodnuté o tom, či sa tento rok budú môcť otvoriť lyžiarske strediská.

Taliansko

Premiér Giuseppe Conte povedal, že aj keď na Vianoce vylučuje veľké stretnutia, krajina by nemala mať cez prázdniny žiadne „červené zóny“ s vysokým covidovým rizikom.

„Ak bude pokračovať (zostupný) trend šírenia nákazy, nebudú v decembri už žiadne červené zóny. Nemôžeme však vo vianočnom období umožniť spoločenský život vrátane neobmedzených prázdnin na snehu.“

Ak bude Taliansko na Vianoce bez červených zón, ľudia budú môcť navštevovať svojich príbuzných kdekoľvek v krajine. Teraz sú červenými zónami Kalábria, Lombardsko, Piemont a Údolie Aosty. Tieto oblasti ich obyvatelia nesmú opustiť až do 3. decembra.

Podobne ako Francúzsko ani Taliansko ešte nerozhodlo o režime lyžiarskych stredísk.

Nemecko

Spolkové krajiny sa dohodli s kancelárkou Angelou Merkelovou na predĺžení miernej verzie lockdownu. Obchody a školy zostávajú otvorené, ale bary a reštaurácie budú zatvorené až do 20. decembra, aby reštrikcie mohli byť uvoľnené na Vianoce. V januári už majú byť opäť sprísnené.

Od 1. decembra bude počet účastníkov spoločenských stretnutí obmedzený na päť, ale v období vianočných sviatkov (od 23. decembra do 1. januára) bude limit zvýšený na desať, aby sa mohli stretnúť priatelia a rodiny, pričom deti do 14 rokov sú z neho vyňaté.

Nemcom bolo odporučené, aby sa vyhli kontaktom sedem dní pred Vianocami z dôvodu minimalizácie šírenia infekcie. Nemecký Silvester by mohol byť pokojnejší. Zakázané budú ohňostroje na rušných uliciach a námestiach.

Lyžiarska turistika je zakázaná najmenej do 10. januára. (čtk, cnbc)

Vedenie štátneho podniku Lesy SR po sérii výberových konaní obsadilo všetky najvyššie funkcie v podniku. Na posledný neobsadený vedúci post riaditeľa výrobno-technického úseku nastúpi Eduard Apfel.

Dlhé roky pôsobil ako hlavný inžinier Mestských lesov Banská Bystrica. Od začiatku augusta bol poverený viesť výrobno-technický úsek štátneho podniku.

„Mojím cieľom je naštartovať zmeny v pracovných postupoch nielen na generálnom riaditeľstve, ale aj vo vonkajšej prevádzke. Prial by som si zintenzívniť uplatňovanie princípov prírode blízkeho hospodárenia v lese (PBHL). Musím skonštatovať, že množstvo lesníkov tieto princípy ovláda a uplatňuje. Chcem tiež otvorene komunikovať a riešiť problémy,“ dodal Apfel.

V najbližších dňoch agrorezort uzavrie aj výberové konanie na členov Dozornej rady Lesov SR.

Cesta medzi Muráňom a Prednou Horou by mala byť v jednom jazdnom pruhu otvorená zrejme do Vianoc. Cestu v júni poškodili prívalové dažde. Po zimnej odstávke však plánujú na jar opätovné uzavretie hlavnej cesty a pokračovanie v rekonštrukčných prácach.

Uviedol to podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter. „Predpokladáme, že ešte pred Vianocami, dá sa povedať, že pod vianočný stromček, dostaneme otvorenie v jednom jazdnom pruhu. Celú zimu tak osobná aj autobusová doprava bude môcť tadiaľ premávať,“ avizoval Lunter, podľa ktorého však pre nákladnú dopravu bude i naďalej platiť obchádzka cez Brezno alebo Rožňavu.

Dodal, že po zimnej odstávke kraj plánuje pokračovanie v rekonštrukčných prácach.

„Vtedy budú ľudia znova používať obchádzkovú trasu. Predpokladáme, že niekedy okolo leta, do septembra, bude celá trasa zrekonštruovaná v obidvoch pruhoch a na jeseň už po nej ľudia budú môcť jazdiť,“ ozrejmil podpredseda.

BBSK v súvislosti s rekonštrukciou hlavnej cesty v uplynulých dňoch opravil aj obchádzkovú trasu cez Muránsku planinu. „Všetky práce sú na nej hotové, je bezpečná a prejazdná pre všetkých vodičov. Na jej 13-kilometrovom úseku boli osadené zvodidlá v celkovej dĺžke 5,5 kilometra, taktiež bolo vybudovaných asi 13 asfaltových výhybní a spevnené boky vozovky. Na niektorých miestach je tiež vymenený asfalt,“ konkretizoval Lunter. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať