Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Na Slovensku sme bohatí paradoxne najmä vďaka dlhom
- Rizikom pre finančnú stabilitu sú aj administratívne budovy či nákupné centrá, varuje NBS
- Prezident Joe Biden a Kevin McCarthy sa dohodli na zvýšení dlhového stropu USA, niektorí republikáni sú však nespokojní
- Turecká líra padla na ďalšie rekordné minimum, klesá po Erdoğanovom volebnom víťazstve
Najnovšie z témy: Huawei
Duisburg ešte donedávna nazývali „čínskym mestom Nemecka“, no éra čínskeho vplyvu sa tam skončila, píše v reportáži Washington Post. Mesto mala modernizovať firma Huawei a prichádzalo doň 80 percent čínskych vlakov smerujúcich do Európy. Nemecko však pripravuje novú stratégiu vzťahov s Pekingom a zmenila sa aj verejná mienka.
Boris Kollár vo svojom programe návštevy Číny zrušil stretnutie s predstaviteľmi firmy Huawei, pred ktorou našich politikov v minulosti varovala aj SIS. Ako jeden z bodov programu ho navrhla čínska strana.
Huaweiu vlani klesol čistý zisk najvýraznejšie od roku 2011, medziročne o 69 % na 4,75 miliardy eur. Firma označila za príčinu rastúce ceny komodít, striktnú čínsku politiku voči covidu-19 a položky spojené s predajom divízie Honor. (cnbc)
Nemecko chce zakázať prevádzkovateľom 5G sietí používať súčiastky od čínskych firiem ZTE a Huawei. Neexistujú síce dôkazy, že Peking vykonáva prostredníctvom týchto zariadení špionáž, no nemecká vláda sa chce vyhnúť závislosti od Číny.
USA prestali vydávať povolenia na predaj technológií firme Huawei. Tento krok smeruje k úplnému zákazu predaja amerických technológií čínskemu telekomunikačnému gigantu. Americké úrady aj čínska firma odmietli informáciu komentovať. (ft)
Spojené štáty zakázali dovoz novej komunikačnej techniky od čínskych spoločností ako Huawei či ZTE. Zákaz, ktorý vydala Federálna komisia pre spoje, sa týka aj bezpečnostných kamier a súvisiaceho vybavenia. Úrad túto techniku považuje za „neprijateľné riziko“ pre národnú bezpečnosť. (čtk, reuters)