Nemecké úrady schválili okamžité pokračovanie výstavby plynovodu Nord Stream 2 vo svojich vodách. Doterajšie povolenia by to umožňovali až od konca mája. Nord Stream 2 má po dne Baltského mora privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka.
Nové povolenie vydal spolkový úrad pre lodnú dopravu a hydrografiu BSH. Bolo potrebné okrem iného preto, že v roku 2019 jeden švajčiarsky podnik pre hroziace sankcie zo strany USA stiahol lode, ktoré mali povolenie na prácu v zime. Projekt tak musel prejsť na iný typ lodí, na ktoré sa vzťahuje nové povolenie.
Podľa firmy Gazprom, ktorá je hlavným investorom projektu, je plynovod dokončený na 94 %. Zostáva položiť zhruba 150 kilometrov potrubia v dvoch paralelných linkách. Zhruba 30 kilometrov pripadá na nemecké a 120 kilometrov na dánske vody.
Ako je to s Dánskom
V Dánsku sa mala začať výstavba zostávajúcej časti plynovodu už dnes. Nemecký denník Handelsblatt s odvolaním na hovorcu projektu uviedol, že práce odštartujú neskôr.
„Máme od dánskeho energetického úradu povolenie začať s prácami od piatku, čo ale neznamená, že v piatok obnovíme pokládku potrubia,“ uviedol hovorca. Termín začiatku prác by mohol byť presnejšie stanovený koncom januára či začiatkom februára.
Prečo sa výstavba prerušila
Koncom roka 2019 sa pre hroziace americké sankcie zastavili dokončovacie práce na plynovode pri dánskom ostrove Bornholm. Odtiaľ sa stiahli dve švajčiarske plavidlá, ktoré pokladali potrubia.
Ruský prezident Vladimir Putin už vtedy povedal, že Rusko chce dokončiť plynovod bez ohľadu na sankcie, a to nezávisle od zahraničných partnerov.
Americký prezident Donald Trump v decembri 2019 podpísal zákon, ktorý umožňuje uvaliť sankcie na podniky spojené s výstavbou Nord Streamu 2. Dôvodom boli obavy z neprimerane rastúceho vplyvu Ruska a energetickej závislosti Európy od ruských surovín.
Podľa analytikov však za rozhodnutím bola aj snaha USA presadiť sa na európskom trhu so zemným plynom.
Viac o projekte Nord Stream 2:
- Projekt vedie ruský Gazprom, v ktorom má hlavné slovo štát.
- Zhruba polovicu financií naň poskytli firmy Uniper, Wintershall, Shell, OMV a Engie.
- Je dlhý 1200 kilometrov a má do Európy transportovať 55 miliárd metrov kubických plynu ročne. (čtk, dpa)