Rozpočtovanie musí byť o investíciách do kvalitných služieb pre občanov, a to pred tým, ako sa verejné peniaze minú. Uviedol to minister financií Eduard Heger pri predstavení takzvaného programového rozpočtovania.

„V súvislosti s návrhom rozpočtu verejnej správy na roky 2021 až 2023 prichádza nová kvalita do verejných financií vo vzťahu štátu k občanom. Dovolím si ju prirovnať k fiškálnej revolúcii, keď narúšame všetky stereotypy, hýbeme ‚mútnymi vodami‘ a myslím si, že posúvame Slovensko a celú verejnú správu dopredu,“ priblížil minister financií.
Občania musia podľa neho vedieť, na čo sa verejné peniaze míňajú, ale aj to, čo dané výdavky prinesú, teda aké ciele splnia a ako ich splnia. „Rozpočet preto predstavujeme v novej štruktúre. Môžem povedať, že nikdy v histórii verejnosť nemala lepšie údaje v rozpočte, ako je to dnes. Pozývam preto všetkých, aby si klikli na stránku www.rozpocet.sk,“ povedal Heger.
Priblížil, že výdavky sú rozdelené podľa oblastí, do ktorých smerujú, teda nie podľa rozpočtových kapitol, ktoré o účele použitia peňazí nemusia v skutočnosti nič hovoriť. „K oblastiam sú potom priradené medzinárodne porovnateľné ukazovatele, ktoré umožňujú sledovať, ako sa nám darí v dosahovaní jednotlivých výsledkov. Taktiež uprednostňujeme výdavky s najvyššou hodnotou za peniaze, najmä v investíciách. Budeme financovať pripravené a návratné projekty,“ dodal minister financií.
Riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš avizoval, že ministerstvo financií k programovému rozpočtovaniu zverejňuje štúdiu. „Všetky výdavky sa ‚upracú‘ do zmysluplných programov. Štruktúra má podporovať diskusiu o účele výdavkov. Budeme používať dobré, ideálne medzinárodne porovnateľné výsledkové ukazovatele. Všetky výdavky by mali byť kategorizované v dnešnej už existujúcej štruktúre. Sú totiž veľké rozpočtové položky, ktoré ešte nie sú takejto štruktúre podrobené,“ doplnil riaditeľ ÚHP. (tasr)
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.