Kapacity na vytriedený kuchynský odpad sú u nás postačujúce, tvrdí Inštitút environmentálnej politiky. Od januára už nebudú pre obce a mestá platiť výnimky, vďaka ktorým nemuseli kuchynský bioodpad triediť. V Bratislave a Košiciach budú môcť využívať spaľovne.

Kuchynský bioodpad tvorí v priemere 20 % zmesového komunálneho odpadu.
IEP odhaduje, že zavedením triedeného zberu do roku 2021 sa vytriedi 20 % z potenciálu v zmesovom komunálnom odpade. V roku 2021 sa tak vytriedi 46-tisíc ton kuchynského bioodpadu.
Od roku 2023 budú musieť triedený zber zaviesť aj Bratislava a Košice. Množstvo kuchynského bioodpadu stúpne z 58-tisíc na 61-tisíc ton v roku 2025.
Aj keď sú celkové kapacity zariadení na spracovanie kuchynského bioodpadu na Slovensku postačujúce, nie sú rozložené rovnomerne, napísal IEP na Facebooku.
V súčasnosti je na Slovensku v prevádzke 22 zariadení s technológiou na zhodnocovanie kuchynského bioodpadu s odhadovanou ročnou kapacitou 152 až 190-tisíc ton. Kým v Bratislavskom a Prešovskom kraji chýbajú, v Trenčianskom prevyšujú až 14-násobne.
Veľká časť existujúcich kapacít na spracovanie kuchynského bioodpadu je v súčasnosti voľná. Kapacita pre kuchynský bioodpad sa dá navyše rýchlo rozšíriť dobudovaním hygienizácie do už existujúcich zariadení.
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.