Európska komisia radí v prípade určenia kvót na odstrel vlka počkať na presné dáta, dovtedy by sa malo postupovať podľa zásady predbežnej opatrnosti. Uviedol to v odpovedi na otázku slovenských europoslancov eurokomisár Virginijus Sinkevičius.
Eurokomisár pre životné prostredie, oceány a rybolov pripomína, že Slovensko prijalo už v roku 2016 plán, podľa ktorého sa k populácii vlkov bude pristupovať na základe analýz DNA. Tie majú zabrániť tomu, aby sa v údajoch o populácii vlka vyskytoval jeden jedinec viackrát.
V súlade s európskou legislatívou je možné vo voľnej prírode odobrať vzorky vlka. „Môžu sa preto loviť, ak je takýto lov zlučiteľný so zachovaním priaznivého stavu ochrany ich populácie.“ Orgány však preto musia mať všetky relevantné informácie a „uplatniť zásadu predbežnej opatrnosti, ak dostupné informácie nie sú presvedčivé“.

Budaj chce urobiť z vlkov chránené živočíchy a z lovu trestný čin, tento rok to odstrely zrejme ešte nezastaví
Slovenská poľovnícka komora však považuje odpoveď Európskej komisie za svoje víťazstvo. „Skonštatovala, že lov vlka na Slovensku je v poriadku a neporušuje žiadne smernice či nariadenia,“ tvrdí v stanovisku.
Zásada predbežnej opatrnosti, ku ktorej vyzýva eurokomisár však znamená, že Slovensko by malo v tomto prípade „zabezpečiť vyššiu úroveň ochrany životného prostredia prostredníctvom preventívneho rozhodovania v prípade rizika“.
O stanovisko k odstrelu vlka požiadali slovenskí europoslanci po tom, čo ministerstvo pôdohospodárstva povolilo poľovníkom v nadchádzajúcej sezóne odstreliť 50 vlkov. Ministerstvo životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) chce preto preradiť vlka dravého zo zoznamu vybraných živočíchov medzi chránené živočíchy. Keď bude vlk chráneným živočíchom, jeho usmrtenie bude trestným činom.
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.