Pri pesimistických scenároch by mohlo v budúcom roku v stavebníctve a v napojených odvetviach prísť o prácu asi 30 000 pracovníkov. Uviedol to prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.
Ak totiž štát nezasiahne a svoje proklamácie o podpore investícií nezmení na reálne kroky, zväz očakáva v roku 2021 pokračovanie prepadu stavebníctva. Bude mať následky v podobe prepúšťania, ukončovania podnikania firiem či v lepšom prípade presunu kapacít do zahraničia, najmä do Česka, kde je situácia priaznivejšia, tvrdí Kováčik.
Rok 2020 podľa neho z pohľadu stavebníctva patril k tým menej úspešným. Spojili sa v ňom totiž dva faktory – pandémia a parlamentné voľby.
Prvý rok novej vládnej garnitúry totiž v stavebníctve vždy prinesie prepad verejných stavieb. „Prakticky celý rok 2020 sa niesol v medziročnom prepade, pričom tento sa v 2. polroku ešte zvýšil a slovenské stavebníctvo v septembri zaznamenalo najväčší prepad v rámci Európskej únie,“ vysvetlil Kováčik.
Dodal však, že korene prepadu vo verejnom stavebníctve siahajú až do rokov 2018 a 2019 a je spôsobený hlavne nižšou aktivitou verejných investorov v projektovej a inžinierskej príprave stavieb, najmä dopravných. „Štát dnes má v zásobe absolútny nedostatok projektov s potvrdeným financovaním pripravených na výstavbu,“ priblížil Kováčik s tým, že stavebníctvo by pritom mohlo byť ťahúňom ekonomiky, ako napríklad v Českej republike, kde tento sektor zbiera nezamestnaných aj z iných odvetví.
Vyhliadky do budúceho roka Kováčik nezhodnotil optimisticky. Negatívny trend bude podľa neho pokračovať, keďže následky krízy sa v súkromnom stavebníctve naplno prejavujú s asi ročným oneskorením.
Výzvy a príležitosti vidí Kováčik napríklad v eurofondoch, kde je peňazí dosť, ale nečerpajú sa pre nedostatočnú prípravu a chýbajúce stavebné povolenia. Príležitosti by prinieslo aj napĺňanie programového vyhlásenia vládou, pričom na mysli má prijatie nového stavebného zákona, ktorý by vytvoril podmienky na reálne rozšírenie bytovej výstavby.
Výzvou je aj Plán obnovy a odolnosti a s tým spojený prechod na nové technológie, široké preškoľovanie a zvyšovanie kvalifikácie pracovníkov, či digitalizácia stavebníctva. (tasr)
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.