Minister životného prostredia Ján Budaj pripravil namiesto kotlovej dotácie inú formu energetickej obnovy rodinných domov. „Zelená obnova“ má zahŕňať viacero opatrení vrátane výmeny okien, zateplenia, zachytávania dažďovej vody, kompostovania či výmenníka na ohrev teplej vody.
Má byť financovaná z fondu obnovy, týkať by sa mohla až 100-tisíc domácností.
„Majitelia nerenovovaných domov budú môcť urobiť so štátom dohodu, obsahujúcu plán na premenu svojej nehnuteľnosti na kvalitný dom pre 21. storočie, ako aj viaczdrojové financovanie až do výšky približne 25 000 eur,“ povedal šéf envirorezortu.
Dodal, že vďaka tomu by sa mohol do piatich rokov zásadne zlepšiť štandard bývania ľudí vo všetkých regiónoch SR.
Na margo kotlovej dotácie Budaj podotkol, že mala „vrodenú chybu“. Dokazuje to pozastavené konanie žiadostí v Slovenskej agentúre životného prostredia. V jednom prípade išlo o nesplnenie podmienok a v druhom späťvzatie žiadostí.
„Akoby ňou bývalé vedenie ministerstva chcelo dať objednávku za desiatky miliónov eur do rúk monopolného dodávateľa. Ak to tak bolo, potom je zrozumiteľné aj to, prečo sa ‚dohodnutý víťaz‘ po voľbách už na tento čudný obchod nehlásil,“ doplnil Budaj.
Výzvu na 35 miliónov eur vyhlásil minulý rok exminister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Súčasný minister chcel súťaž na dodávateľa kotlov zrušiť. V rámci kotlovej dotácie si mali domácnosti vymeniť staré kotly na tuhé palivo za nízkoemisné.
Predpokladalo sa, že prvé výmeny kotlov by sa mohli realizovať tento rok v lete. Občan by musel preukázať, že používal kotol na tuhé palivo a prípadne ho zlikvidoval. Na jednu domácnosť by bol poskytnutý príspevok 3000 eur.
Výmena kotlov súvisí s kvalitou ovzdušia. Spaľovanie tuhého paliva podľa ministerstva predstavuje pre ovzdušie veľkú záťaž. (tasr)
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.