Americká ekonomika v 4. štvrťroku rástla v prepočte na celý rok o 4 %, výsledok je zhruba v súlade s odhadmi. Za celý minulý rok, ktorý citeľne poznačila pandémia, klesla o 3,5 %, čo je najstrmší prepad od konca druhej svetovej vojny.

V 3. kvartáli stúpol americký HDP ešte o 33,4 %. Ekonomika sa vtedy začala spamätávať z rekordného prepadu za obdobie apríl až jún, keď v prepočte na celý rok spadla o tretinu.
Vlani na jar sa začal vo svete šíriť koronavírus, ktorý zasiahol ekonomickú aktivitu vo väčšine krajín. V dôsledku pandémie museli zatvoriť obchody aj časť tovární, čo spôsobilo, že bez práce zostali milióny Američanov. Veľa z nich si stále nenašlo nové miesto.
Aký je výhľad
Výhľad na prvé mesiace tohto roka nie je príliš optimistický. Objavujú sa ďalšie prípady nákazy koronavírusom a začínajú sa šíriť jeho nové mutácie.
„V 1. štvrťroku 2021 bude rast pravdepodobne veľmi slabý, v prepočte na celý rok menej než jedno percento,“ upozornil hlavný ekonóm PNC Financial Services Gus Faucher.
Rekordný kontext:
- Pandémia ukončila rekordnú expanziu americkej ekonomiky, ktorá trvala skoro 11 rokov. Vlaňajší prepad HDP je prvý od roku 2009, keď klesol o 2,5 %. Ekonomika bola vtedy v recesii vplyvom globálnej finančnej krízy.
- Výraznejší hospodársky prepad než vlani zaznamenali USA za rok 1946, keď sa ekonomika spamätávala po druhej svetovej vojne a HDP klesol o 11,6 %.
- V zaznamenanej histórii bol najhorší rok 1932, keď ekonomika v reakcii na veľkú hospodársku depresiu klesla o 12,9 %. Súčasná pandémia teda spôsobuje oveľa väčšie hospodárske problémy, než všetky udalosti v minulosti. (čtk, reuters)
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.