V oravských OFZ sa iba raz stalo, že v práci zostal niekto, kto mal ísť do izolácie, hovorí vedenie hutníckej fabriky. Keď to pracovník počas svojej zmeny zistil, čakal, kým ho nahradia. Informáciu, že v práci nechali viacerých s covidom, OFZ aj šéf odborov popreli.
Kontext: Hutnícka fabrika OFZ v Oravskom Podzámku mala na jeseň veľký problém s pracovnou silou. Epidémia vtedy na Orave zúrila najviac. Plošné testovanie okrem prinesených pozitív spôsobilo aj to, že mnohí pracovníci museli ísť do izolácie, lebo mali oni alebo ich blízki pozitívny antigénový test.
Firma musela znižovať výrobu a obávala sa vysokých strát. Približne mesačné obmedzenie výroby na jednej peci ju stojí od štvrť do pol milióna eur.
Čo sa deje teraz: Výpadok zamestnancov teraz ohrozuje firmy na celom Slovensku. Oficiálne alebo neoficiálne sa hovorí o tom, že niektoré firmy sú na tom tak zle, že nechajú ľudí v práci, aj keď napríklad prišli do kontaktu s nakazeným.
Denník E dostal e-mail, ktorého autor tvrdí, že sa to deje aj v OFZ, priamo vo výrobe. Spochybnil ho výkonný riaditeľ firmy Branislav Klocok aj šéf odborárov Michal Uhorskai.
Klocok vraví, že majú opačný problém: Niektorí zamestnanci nejdú do práce, aj keď môžu, lebo na karanténnej péenke dostávajú len o málo menej peňazí.
Iba jeden prípad v doprave: OFZ vraví, že po otázkach Denníka E si ešte raz dôkladne preverila posledné prípady zamestnancov s potvrdeným covidom, a podobný prípad vo výrobnej hale sa určite nevyskytol.
„Jediná situácia, ktorá môže teoreticky nastať, je, keď sa dá zamestnanec tesne pred nástupom na šichtu testovať v mobilnom odbernom mieste a potom počas šichty mu príde SMS, že je pozitívny, alebo mu člen domácnosti oznámi, že je pozitívny,“ vraví Klocok.
Zamestnanec to potom podľa neho musí oznámiť svojmu nadriadenému a ten rozhodne, či v záujme bezpečnosti práce a zabráneniu škodám na majetku a zdraví zostane na pracovisku až do príchodu jeho náhrady, alebo má okamžite ísť domov.
„Podľa výrobného riaditeľa toto bolo uplatnené len raz na doprave, a nie vo výrobnej hale, a bolo aj zabezpečené, aby človek, ktorý musel na pracovisku ostať, sa už s nikým do kontaktu nedostal,“ dodal Klocok.