Tesla sa naďalej snaží rozptýliť obavy týkajúce sa bezpečnosti v Číne tvrdením, že kamery v jej elektromobiloch nie sú mimo Severnej Ameriky aktivované. Peking v marci z obavy pred špionážou zakázal vodičom Tesly vjazd do armádnych objektov.
„Aj v Spojených štátoch si majitelia áut môžu vybrať, či kameru uvedú do prevádzky. Tesla je vybavená sieťovým zabezpečením najlepšej úrovne, aby zabezpečila ochranu súkromia užívateľov,“ napísal výrobca na sociálnej sieti Weibo, ktorá je čínskou obdobou Twitteru.
Šéf Tesly Elon Musk už v marci poprel špekulácie, že jej autá by sa mohli používať v Číne na špionáž. Zdôraznil, že firma si zakladá na ochrane súkromia užívateľov. „Ak by Tesla používala autá na špionáž v Číne alebo niekde inde, mohli by sme to zabaliť,“ vyhlásil Musk.
Prečo je to dôležité
Čína je pre Teslu druhým najväčším trhom na svete, vlani tam predala 30 % svojich vyrobených elektromobilov.
Pri budovaní závodu v Šanghaji, ktorý bol prvou zahraničnou továrňou Tesly, sa kalifornská firma tešila podpore zo strany čínskeho štátu. V poslednom čase sa však vzťah medzi Pekingom a Teslou zhoršil.
Prečo má Tesla problémy v Číne
Čínske regulačné úrady sa zaoberajú bezpečnosťou a kvalitou áut Tesla, dôvodom sú požiare batérií a prílišné zrýchľovanie.
Automobilka sa musela verejne ospravedlniť aj prevádzkovateľovi štátnej rozvodnej siete, keď sa na verejnosť dostalo video, v ktorom zamestnanci Tesly pripisujú poškodenie auta zákazníka preťaženiu siete. (čtk, reuters)
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.