Zuzana Čaputová vymenuje Milana Krajniaka za ministra práce, sociálnych vecí a rodiny v piatok o 9.30 h, oznámil Prezidentský palác.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.
Zuzana Čaputová vymenuje Milana Krajniaka za ministra práce, sociálnych vecí a rodiny v piatok o 9.30 h, oznámil Prezidentský palác.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.
Päť odborníkov na hypotéky vysvetľuje, akú máte šancu získať hypotéku, keď si chcete kúpiť chalupu alebo postaviť dom. Hovoria tiež, kedy nedostanete hypotéku, hoci máte dostatočný príjem. „Problémom sú najmä v Bratislave rôzne nebytové priestory prerobené na byty, negatívny zápis v úverovom registri a nevhodný zamestnávateľ,“ vraví Slavomír Molnár.
Minister vnútra Roman Mikulec cúva od myšlienky, aby štát plošne videl firmám a ľuďom na bankové účty. Po rokovaní vlády uviedol, že zostatky nebudú „záležitosťou“ pripravovaného centrálneho registra. Debaty podľa neho ešte pokračujú, viac bude jasné na budúci týždeň.
Automobilka Stellantis plánuje do vozidiel Peugeot 308 dočasne montovať analógové tachometre namiesto digitálnych. Rozhodnutie je dôsledkom globálneho nedostatku čipov, ktorý komplikuje výrobu áut po celom svete.
Analógové tachometre by sa mali začať objavovať v autách Peugeot 308 do konca mája. Podľa francúzskeho spravodajského kanála LCI výrobca zvažuje, že na tieto vozidlá poskytne zľavu 400 eur.
Produkcia súčasnej verzie modelu Peugeot 308 by sa mala na jeseň postupne skončiť. Nová generácia vozidla, ktorá sa bude vyrábať v inom závode, by sa mala vrátiť k digitálnym tachometrom.
Firma Stellantis vznikla na začiatku roka spojením taliansko-americkej skupiny Fiat Chrysler Automobiles s francúzskym konkurentom PSA. (čtk, reuters)
Rómskym komunitám pomôžu európske zdroje na škôlky a bývanie, môže tu však byť problém. Investície zdôrazňujú potrebu boja so segregáciou, jej definícia však bude v zákone až o dva roky. (euractiv)
Český pivovar Budvar očakáva, že na Slovensku sa nedožijú znovuotvorenia desiatky až stovky podnikov, do ktorých dodáva svoje pivo. Odberateľom sa snažil pomôcť tým, že im vykompenzoval sudy a tanky, ktoré pre lockdown už nestihli predať.
Konzultačná firma Rystad Energy predpokladá, že dopyt po rope dosiahne vrchol v roku 2026 na úrovni 101,6 milióna barelov denne. Je to o dva roky skôr, než pôvodne očakávala. Dôvodom posunu je rýchle zavádzanie elektrických áut.
Ešte pred vypuknutím pandémie Rystad odhadoval vrchol dopytu na rok 2030 na úrovni 106 miliónov barelov denne. Vlani v novembri počítal so skorším rokom 2028 a denným dopytom 102,2 milióna barelov.
Okrem obrovského záujmu o elektromobily predpokladajú všetky scenáre Rystadu, že dopyt po rope bude v mnohých ďalších sektoroch postupne vyraďovaný, nahrádzaný alebo recyklovaný.
Agentúra IEA očakáva, že dopyt po rope v tomto roku dosiahne 96,7 milióna barelov denne, čo by predstavovalo medziročný nárast o 5,7 %. (čtk, reuters)
Turistický sektor vlani prišiel o takmer 4,5 bilióna dolárov a jeho príspevok ku globálnemu HDP klesol medziročne o 49 %. Segment stratil 62 miliónov pracovných miest, pandémia drastickejšie zasiahla medzinárodný turizmus. (statista)
Mastercard vyhlásil za Obchodníka roka 2020 sieť predajní hračiek Dráčik. Martinus skončil po siedmich víťazstvách v rade na druhom mieste, tretie boli drogérie dm. Víťazov určujú podľa prieskumov dôvery medzi zákazníkmi a pozície na trhu.
Sieť kaderníctiev Pierot SK požiadala o konkurz, píše portál Index a Hospodárske noviny. Kaderníctva zakladal a do roku 2019 spoluvlastnil súčasný minister školstva Branislav Gröhling (SaS), dnes patria Romanovi Václavíkovi, bývalému tieňovému ministrovi hospodárstva Smeru. (index, hn)
Guvernéri 12 amerických štátov vyzvali Joea Bidena, aby do roku 2035 ukončil predaj áut na benzín a urýchlil tak prechod na elektromobily. Argumentujú čistejším ovzduším a tvorbou pracovných miest. Aktuálne tvoria elektromobily v USA iba dve percentá zo všetkých predaných áut. (reuters)
Zvýšenie pandemického ošetrovného vyvolalo zmeny aj v pandemickom rodičovskom príspevku. Vláda upravila nariadenie tak, aby rodičia, ktorí poberajú pandemický rodičovský príspevok ako doplatok k ošetrovnému, naň v budúcnosti nestratili nárok pre prechodné zvýšenie OČR, hovorí ministerstvo práce.
Nariadenie schválila vláda s pripomienkami.
Pandemický rodičovský príspevok je predĺžením klasického rodičovského príspevku, ktorý sa typicky poskytuje na deti do troch rokov. Jeho cieľom bolo podporiť rodičov, ktorí nemajú počas koronakrízy dostatočný príjem ani po tom, čo vek ich dieťaťa prekoná stanovenú hranicu.
V apríli OČR stúpla z 55 % na 75 % vymeriavacieho základu (teda zhruba na úroveň čistej mzdy). Niektorí rodičia podľa ministerstva tak v tomto mesiaci pandemický rodičovský príspevok ako doplatok k ošetrovnému nedostanú, keďže ošetrovné (OČR) sa zvýšilo a doplatok im nevyjde. Po opätovnom znížení OČR však doplatok budú znovu dostávať.
Príklad od ministerstva
Deficit za minulý rok bol až 6,2 % HDP, no vysoký by bol aj bez pandémie, tvrdí rozpočtová rada v reakcii na zverejnené oficiálne čísla. Pellegriniho vládou pôvodne schválený rozpočet počítal s deficitom 0,5 % HDP, bez pandémie by bol podľa analytikov rady aj tak o dva percentné body vyšší ako plánovaný.
Čo hovorí rozpočtová rada o deficite za rok 2020:
TikTok čelí miliardovej žalobe za nakladanie s údajmi o deťoch. V mene miliónov detí z Británie a EÚ ju podala bývalá detská komisárka pre Anglicko Anne Longfieldová. Ak žaloba uspeje, každé dotknuté dieťa by mohlo získať tisíce libier.
Aplikácia na zdieľanie krátkych videí má po celom svete viac ako 800 miliónov používateľov. Zisky jej materskej čínskej firmy ByteDance pochádzajú najmä z príjmov z reklamy. Tvrdí, že obvinenia sú neopodstatnené, a chce sa rázne brániť.
Z čoho obviňujú TikTok
Podľa žalujúcej strany TikTok zhromažďuje bez dostatočného upozornenia či súhlasu požadovaného zákonom osobné údaje detí vrátane telefónnych čísel, videí, presnej polohy a biometrických dát.
Longfieldová označila TikTok za službu na zhromažďovanie dát, ktorá sa skrýva pod rúškom sociálnej siete. Podľa nej zámerne a úspešne klame rodičov.
„TikTok je vysoko populárnou platformou, ktorá v mimoriadne náročnom roku pomáhala deťom zostať v kontakte s priateľmi. Za zábavnými pesničkami a tanečnými výzvami však stojí niečo oveľa zlovestnejšie,“ tvrdí Longfieldová. (čtk, bbc)
Milan Krajniak povedal, že vláda by mala počkať s uvoľňovaním opatrení. „Keďže sme otvorili ekonomiku v pondelok, mali by sme počkať, ako sa to prejaví na dátach.“ Podľa neho je dôležitý najmä budúci utorok, keď sa ukážu dáta z predošlého týždňa.
„Osobne by sme mali do utorka počkať, kým budeme vedieť údaje za posledný týždeň. Ak sa trend nezhorší, môžeme pokračovať v uvoľňovaní,“ vysvetlil.
Schodok verejného sektora Nemecka sa tento rok viac ako zdvojnásobí na 9 % HDP, uviedlo ministerstvo financií. Rast deficitu podporia zvýšené výdavky na zmiernenie negatívnych dôsledkov pandémie. Vlani schodok dosiahol 4,2 %.
Na budúci rok ministerstvo počíta s výrazným poklesom schodku a predpokladá, že do roku 2025 sa podarí dosiahnuť vyrovnané hospodárenie.
Nemecký verejný deficit vlani v dôsledku pandémie presiahol 189 miliárd eur. Išlo o prvý schodok od roku 2013 a zároveň najvyšší od znovuzjednotenia krajiny pred 30 rokmi. (čtk)
Ženy, ktoré majú nárok na tehotenské, nebudú vylúčené z možnosti požiadať o SOS dotáciu. Vyplýva to z materiálu, ktorý schválila vláda s pripomienkou.
Nariadenie zabezpečí podľa rezortu práce naplnenie cieľa tehotenského, ktorým je podpora tehotných žien, ktoré v čase krízovej situácie prestali vykonávať zárobkovú činnosť a nemajú nárok na žiadnu formu pomoci od štátu.
Nariadenie vlády bude účinné dňom vyhlásenia, a to najmä preto, lebo tehotenská dávka platí od 1. apríla 2021. Umožniť súbeh týchto dvoch dávok teda treba prvýkrát v tomto mesiaci. (tasr)
Väčšina podnikateľov odložené odvody poistného priebežne spláca, povedal minister práce Milan Krajniak. Ráta však s tým, že do konca júna, dokedy je zatiaľ možný odklad, príde s návrhom, ako pomôcť nabehnúť podnikateľom na normálny režim splácania.
Naživo: Po rokovaní vlády
Podľa Netflixu je za jeho slabými výsledkami v 1. kvartáli pandémia, ktorá preň bola ešte vlani veľkou vzpruhou. V dôsledku odkladu noviniek a odznievajúcej koronakrízy mal líder streamingu najslabší štart roka od roku 2013.
Heineken zvýšil v prvom štvrťroku čistý zisk medziročne o takmer 80 % na 168 miliónov eur, čím prekonal odhady. Dopyt v Afrike a v Ázii vyrovnal pokles v Európe, uviedla firma, ktorá je druhým najväčším výrobcom piva na svete.
V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 je však výsledok o viac než 40 % slabší.
Aké sú výsledky za prvý kvartál:
Pivovar očakáva, že negatívny vplyv pandémie je stále značný a že trh sa zotaví postupne v druhej polovici roka. Záleží to aj od postupu očkovania. (čtk)
Sociálna poisťovňa vyplatila za rok pandémie 1 302 755 pandemických dávok, náklady na ne vyčíslila na 314 miliónov eur. Poistencom vyplatila 91 436 dávok v nezamestnanosti v predĺženom období za viac ako 32 miliónov eur.
Obec Demänovská Dolina chce sama stavať nové centrum s bytovkami či nádržou. Tvrdí, že bývanie bude určené na trvalý pobyt obyvateľov, a nie na komerčné účely. Zámer predložili okresnému úradu, ktorý rozhodne, či treba vypracovať štúdiu EIA. (my)