Ťažba bitcoinov v Číne ohrozuje splnenie jej klimatických cieľov, vyplýva zo štúdie akademikov čínskych, amerických a britských univerzít. Čína sa podieľa na svetovej ťažbe bitcoinov vyše 75 %, uhlíkovo neutrálna chce byť do roku 2060.
Medzi ťažiarmi bitcoinov sú obľúbené niektoré vidiecke oblasti Číny, hlavne vďaka nízkym cenám elektriny a ponuke voľných pozemkov na umiestnenie serverov. Krajina má aj relatívne jednoduché napojenie na výrobcov špecializovaného hardvéru.
Ťažba bitcoinov si vyžaduje obrovský, energeticky náročný výkon počítačov, ktoré musia vypočítať zložité matematické úlohy. Za ich úspešné riešenie ťažiar získa podiel mincí.
Celosvetovo sa na ťažbu bitcoinov ročne spotrebuje vyše 128 terawatthodín energie To je viac ako ročná spotreba krajín, ako je Ukrajina či Argentína.
Aké sú prognózy
Ak podľa štúdie nezasiahne štát, mala by spotreba elektriny pre bitcoinový priemysel v Číne dosiahnuť vrchol 297 TWh v roku 2024. To je viac, než bola v roku 2016 celková spotreba krajín, ako je Taliansko a Saudská Arábia, ktoré skončili v rebríčku najväčších spotrebiteľov elektriny na 12. mieste.
Táto spotreba elektriny zodpovedá emisiám 131 miliónov ton uhlíka ročne, čo je viac, ako dosiahla produkcia skleníkových plynov v roku 2016 v Česku a Katare.
Aké opatrenia sa robia v Číne
Čínsky región Vnútorné Mongolsko plánuje zakázať nové projekty ťažby kryptomien a zastaviť súčasné aktivity, aby znížil spotrebu energie. Nachádza sa na severe krajiny a za rok 2019 nesplnil cieľ spotreby energie stanovený centrálnou vládou.
V reakcii na to predstavil región plány na zníženie spotreby energie, ktorých súčasťou je ukončenie projektov ťažby kryptomien do apríla a neschválenie ďalších zámerov.
Kontext
Záujem o ťažbu bitcoinov vyvoláva ich atraktívna cena. Vlani v apríli dosahovala 7-tisíc dolárov, tento rok v marci stúpla na 60-tisíc. Cena je však veľmi nestabilná a podlieha výrazným výkyvom. (čtk, bbc, cnbc)
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.