Historické zvýšenie minimálnej mzdy v Španielsku v roku 2019 o 22 % viedlo k poklesu zamestnanosti iba zhruba o 1 percento. To je podstatne menej, než analytici očakávali. Uviedla to v najnovšej správe španielska centrálna banka.
Jej správa tak predstavuje ďalšiu podporu pre čoraz častejšie názory ekonómov, že rast minimálnej mzdy automaticky neohrozuje pracovné miesta, na rozdiel od všeobecného presvedčenia v 90. rokoch 20. storočia.
Zvýšenie minimálnej mzdy o 22 % pred dvoma rokmi socialistickou vládou premiéra Pedra Sáncheza patrilo v danom období k najprudším v priemyselne rozvinutých ekonomikách. Španielsko malo pritom vysokú nezamestnanosť a trh práce známy nízkymi platmi.
Podľa tento týždeň zverejnenej správy centrálnej banky však rast minimálnej mzdy viedol v danom roku k redukcii počtu pracovných miest s nízkymi platmi iba o 0,6 až 1,1 %. To predstavuje približne 90- až 145-tisíc pozícií. V správe sa neuvádza, či sa pracovné miesta priamo zrušili, presunuli alebo v dôsledku zmien iba nevytvorili.
Porovnanie rokov 2019 a 2020 je problematické, keďže v roku 2020 zasiahla Španielsko, podobne ako iné krajiny vo svete, pandémia nového koronavírusu. Celkovo však nezamestnanosť v pandemickom roku vzrástla iba mierne, zo 14,1 % v roku 2019 na 16,1 % do konca roku 2020. (reuters, tasr)