V Británii vstúpila do obehu nová 50-librová bankovka s portrétom Alana Turinga, matematika a počítačového priekopníka. Centrálna banka tým dokončila prechod od papierových k plastovým bankovkám. Turing by sa dnes dožil 99 rokov.
Zdroj: Bank of England
V prípade päťdesiatlibrovky je najmenej pravdepodobné, že sa ocitne v peňaženkách ľudí. V obehu je 357 miliónov bankoviek v tejto nominálnej hodnote, celkovo je v Británii v obehu 4,5 miliardy bankoviek.
Obľúbenejšie pri denných transakciách sú bankovky s nižšou hodnotou a vláda v minulosti debatovala o tom, či by táto bankovka nemala byť zrušená.
Kto bol Turing
Turingov elektromechanický stroj, predchodca moderných počítačov, rozlúštil kód Enigma používaný nacistickým Nemeckom a pomohol spojencom vyhrať 2. svetovú vojnu. Po nej bol stíhaný za homosexualitu, ktorá bola v tom období nezákonná.
V roku 2013 mu kráľovná posmrtne udelila milosť. Na jeho počesť je od roku 1996 udeľovaná Turingova cena, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie ocenenia v informatike.
Viac o plastových bankovkách:
- V roku 2016 začala v Británii platiť plastová päťlibrovka, o rok neskôr desaťlibrovka a vlani dvadsaťlibrovka.
- Britská centrálna banka odhaduje životnosť plastovej bankovky na päť rokov, v prípade papierovej sú to len približne dva roky.
- Plastové bankovky vydržia, aj keď ich človek zabudne vo vrecku a vyperie. Ich výroba je však podľa britskej tlače dvakrát drahšia než v prípade papierových bankoviek. (čtk, bbc)