Správa národných parkov prejde administratívne pod správu Štátnej ochrany prírody od 1. januára 2022, ak to poslanci odsúhlasia. Uviedol to na brífingu v Humennom minister životného prostredia Ján Budaj.
„Ďalší polrok bude trvať ešte spresňovanie územia, prijímanie zamestnancov – na to sme dali ďalších 6 mesiacov. Povedal by som však, že najmenej ďalších 6 rokov bude trvať, kým národné parky začnú vyzerať tak, ako vyzerajú v zahraničí. To znamená, že budú naozaj priateľské k návštevníkovi. Samozrejme, iba k tomu, ktorý neničí podstatu, neničí chránené biotopy, chránené kvetiny a správa sa náležite k národnému parku. V tom sú národné parky všade na svete veľmi prísne,“ povedal. Rozvoj penziónov a prenájmov pre ľudí bude podľa neho aj v súvislosti s covidovými cyklami rapídne narastať.
Podľa Budaja nie je žiaden dôvod na to, aby Slovensko nemalo mať také príjmy z turizmu, ako má napríklad Rakúsko. „My len nemáme pre turizmus pripravené podmienky. Slovensko je neobjavený poklad Európy. Ľudia, ktorí pochodili kadejaké kúty sveta, sú často šokovaní, že ‚za humnami‘ majú také skvosty, ako sú napríklad jedľovo-bukové pralesy v Poloninách. To je jedinečná vec,“ podčiarkol.
Z novely zákona o ochrane prírody, ktorú 2. júla posunuli do druhého čítania poslanci NR SR, vyplýva, že správa štátnych pozemkov v národných parkoch sa má presunúť pod ŠOP SR. Presunom pozemkov pod envirorezort sa má zabezpečiť jednotná správa chránených území. Pre štát nie je podľa návrhu efektívne, ak sa o územie v národnom parku starajú dve štátne organizácie. Plynú z toho zásadné konflikty, pričom ochrana prírody spravidla ustupuje iným záujmom. (tasr)