Vláda súhlasila s možnosťou zavedenia náhradnej očkovacej prémie. Bude ju možné priznať osobe, ktorá bola vyžrebovaná, no výhru nezískala z dôvodu hodného osobitného zreteľa. Táto zmena vytvára priestor na získanie výhry pre Zuzanu zo Solivaru.
Zuzana síce bola vyžrebovaná v televíznom vysielaní, aj sa prihlásila, no nezískala výhru vo výške 400-tisíc eur pre oneskorený televízny signál. Minister financií Igor Matovič pred niekoľkými týžňami sľúbil, že nájde riešenie, ako by jej výhra mohla byť vyplatená.
Podľa novely, ktorú Matovič predložil a vláda ju schválila, môžu dôvody hodné osobitného zreteľa spočívať „v objektívnych technických okolnostiach súvisiacich so zabezpečením a priebehom súťaže o očkovaciu prémiu na strane vysielateľa zriadeného zákonom, prevádzkovateľa retransmisie alebo podniku poskytujúceho elektronické komunikačné služby alebo v zavinenom konaní na strane vysielateľa zriadeného zákonom, prevádzkovateľa retransmisie alebo podniku poskytujúceho elektronické komunikačné služby“.
Novela počíta s tým, že náhradnú očkovaciu prémiu môže vyhlasovateľ vyplatiť len na základe odporúčania osobitnej komisie. Tá by mala posúdiť dôvod hodný osobitného zreteľa. Členov osobitnej komisie má vymenovať vyhlasovateľ súťaže, ak má pochybnosti o nezískaní prémiovej výhry z dôvodu hodného osobitného zreteľa.
Výška náhradnej očkovacej prémie má byť podľa novely, ktorú musí odobriť parlament, pôvodná suma prémiovej výhry, o ktorú vyžrebovaná osoba súťažila. Náhradnú očkovaciu prémiu by mali vyplatiť do 60 dní odo dňa jej priznania.
Matovič k novele po schválení vládou povedal, že postup štátnych orgánov musí v ľuďoch vzbudzovať dôveru. „Ministerstvo financií sa preto rozhodlo navrhnúť takú zmenu zákona o očkovacej prémii, aby sme vedeli spravodlivo riešiť situácie, kde súťažiaci konajú dobromyseľne s vedomím, že spĺňajú všetky podmienky súťaže, ale vzhľadom na technické nedostatky im výhra je odopretá. Veríme, že takýchto situácií bude do skončenia súťaže minimum,“ povedal.