Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Pellegrini chce, aby ľudia vo voľbách prezidenta poďakovali za lacné energie
- Výstavba bytov na Slovensku sa dostala do útlmu, počty dokončených aj pripravovaných bytov klesli dvojciferným tempom
- Ekonomika eurozóny v 3. štvrťroku aj po druhom spresnení dát klesla o 0,1 percenta, v predchádzajúcich troch mesiacoch si polepšila o 0,1 percenta
- Ján Jenčo sa vzdal funkcie šéfa inšpekcie životného prostredia, na jeho odchod tlačil minister Taraba
Najnovšie z témy: Dane a odvody, Dlhová brzda, Dôchodky a dôchodkový vek, Rozhovory, SaS
Takto rýchlo ešte Smer ľudí nenahneval, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Prešlo len šesť týždňov a jeden deň od vymenovania štvrtej Ficovej vlády, keď sa uskutočnili prvé protesty proti jej snahe zlikvidovať Úrad špeciálnej prokuratúry. Postup vládnej koalície je taký brutálny, bezohľadný a nebezpečný, že ak by opozícia zotrvala iba pri rečiach v parlamente, na plnej čiare by zlyhala.“

Pred úradom vlády sa začal spoločný protest SaS, PS a KDH proti rušeniu špeciálnej prokuratúry. Na bratislavskom Námestí slobody je medzi prítomnými okrem politikov aj bývalý policajný prezident Štefan Hamran.
Britský historik Timothy Garton Ash vysvetľuje, prečo ide Slovensko na čele s Robertom Ficom teraz opačným smerom ako Poľsko a môže smerovať k režimu v Maďarsku. „Slovensko má možno problém v tom, že v porovnaní s Českom dlhšie nemalo vlastné štátne inštitúcie, inštitúcie liberálnej demokracie, nezávislé súdy, parlament, štátnu správu, ale ani médiá.“
Prokurátor Ondrej Repa počítal aj s možnosťou zrušenia špeciálnej prokuratúry, ale zaskočila ho rýchlosť, akou postupuje súčasná vláda. Riešiť, čo bude ďalej, plánuje, až keď sa situácia vyjasní. „Keď bude jasné, ako sa to nastaví, potom sa podľa toho nastavím aj ja.“

Takzvaná neliberálna demokracia je oxymoron, vraví v rozhovore Timothy Garton Ash, britský odborník na modernú históriu a strednú Európu. „Je to ako vyprážané snehové gule. Buď máte demokraciu, alebo ju nemáte.“

Samuel Gillioz ročne vyrobí najviac 25 kusov. Ako hodinár opustil svetovú firmu a založil si vlastnú. Rozpráva, aké je ručne vyrábať hodinky a konkurovať najslávnejším svetovým firmám a čo sprevádza pokus spojiť sa s inými malými súkromníkmi.