Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Koniec zábavy. Po voľbách sa budú hľadať 2,4 miliardy eur
- Nemocnica Rázsochy sa z plánu obnovy financovať nebude, podľa ministra Palkoviča je problémom projektová dokumentácia
- Ceny benzínu na slovenských čerpačkách opäť vzrástli, cena za liter sa zvýšila v priemere o 2,4 centa
- Svetové ceny potravín klesli na dvojročné minimum, nižšie ceny rastlinných olejov, obilnín a mliečnych výrobkov prevážili nad rastom cien cukru a mäsa
- Dohodu o pozastavení dlhového stropu v USA schválil aj senát, bez zákona by vláda nedokázala splatiť záväzky
Najnovšie z témy: Ako to číta Ivan Mikloš
Na Ukrajine sa hrá o čas a Putin ho má viac, píše Ivan Mikloš. Rusko sa spolieha na vyčerpanie ľudských zdrojov na Ukrajine, na voľby v USA, na únavu voličov na Západe a na narastanie ekonomických nákladov finančnej a vojenskej pomoci. Jediným riešením je však jej zvýšenie a urýchlenie.
Americká vláda sa chce riadiť novou ekonomickou doktrínou, ktorá reaguje na čiastočnú stratu priemyslu v USA a vzostup Číny, píše Ivan Mikloš. Program postavený na masívnych investíciách má podľa neho slabiny – napríklad dotácie ohrozujú európskych partnerov a zvyšujú výdavky štátneho rozpočtu.
Putinovmu Rusku chýba líderstvo a to spôsobuje rýchle narastanie nespokojnosti v dvoch protichodných táboroch ruských elít, píše Ivan Mikloš. To je niečo, čo síce prieskumy verejnej mienky nezachytávajú, no môže to zohrať veľmi dôležitú úlohu v budúcom priebehu vojny.
Fiškálny populizmus nie je len slovenský problém, píše Ivan Mikloš. Tento fenomén je rozšírený na celom svete a špeciálne v rozvinutých krajinách EÚ, v USA, Japonsku, ale aj v Číne. A intenzita tohto problému narastá čoraz rýchlejšie.
Toto nie je len vojna Putina a jeho režimu, píše Ivan Mikloš vo svojej pravidelnej rubrike a podopiera to výsledkami prieskumu verejnej mienky nezávislého centra Levada. Podľa nich po začatí vojny stúpla popularita Putina aj podpora vojne a na vysokej úrovni sú doteraz. Pri takomto vývoji nemá Putin žiadny dôvod ustúpiť a nepokračovať v zločinnej vojne.
Čína od roku 2035 nebude vyrábať ani dovážať autá so spaľovacími motormi, dala si teda rovnaký záväzok ako EÚ, píše Ivan Mikloš. Rovnakou cestou sa vybrali aj USA. Slovensko na automobilovú revolúciu doplatí vtedy, ak „naše“ automobilky nezvládnu elektrifikáciu. „Alebo ak ju síce zvládnu, ale nie na Slovensku“.