Zamestnanci na Slovensku nevedia, aké sú celkové náklady práce, a veľká časť považuje hrubú mzdu za celkové mzdové náklady. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnil inštitút INESS.
Prieskum týkajúci sa ceny práce a hrubej mzdy uskutočnila agentúra MNFORCE prostredníctvom online dotazníka na vzorke 1000 respondentov.
Z prieskumu napríklad vyplynulo, že tretina respondentov považuje hrubú mzdu za celkové mzdové náklady zamestnanca.
Jedna z otázok bola, aké sú celkové mzdové náklady zamestnávateľa pri hrubej mzde 1000 eur. Až 71 % respondentov náklady zamestnávateľa buď výrazne podcenila, alebo výrazne nadhodnotila.
Presne nevedia ani to, na čo slúžia odvody platené zamestnávateľom.
Zamestnanci nemajú dobrý prehľad ani o odvodoch z hrubej mzdy vo výške 13,4 %. Len 36 % respondentov uviedlo správne rozmedzie 10 % až 20 %. Viac ako polovica respondentov (55 %) si myslí, že zamestnanec platí odvody omnoho vyššie, pätina z nich odhaduje viac ako 30 % sadzby, ktoré prevyšujú skutočné celkové odvodové zaťaženie.
Na otázku, akú výšku dosahujú odvody zamestnanca a zamestnávateľa z hrubej mzdy 1000 eur na zdravotné poistenie (140 eur), odpovedala správne len približne štvrtina opýtaných. Viac ako polovica opýtaných (57 %) odhadovala výrazne nižšie odvody, ako určuje legislatíva.
INESS preto spustil s podporou troch zamestnávateľských zväzov iniciatívu za nahradenie „polohrubej mzdy” skutočnou hrubou mzdou. „Hrubá mzda nevyjadruje celkovú cenu práce, v skutočnosti by sme ju mali nazývať polohrubá mzda.”
Iniciatívu INESS podporila Republiková únia zamestnávateľov, Združenie podnikateľov Slovenska a Asociácia priemyselných zväzov.